Riešenie na odstránenie predinštalovaných aplikácií na vašom mobile so systémom Android

ako odstrániť predinštalované aplikácie v systéme Android

Mnohé mobily (ak nie všetky) majú z výroby nainštalované aplikácie, ktoré sú niekedy nevyhnutné a iné predstavujú skutočnú nepríjemnosť, najmä kvôli aktualizáciám a priestoru, ktorý zaberajú v pamäti.

Tie továrenské aplikácie, s ktorými sa dodávajú mobilné telefóny a ktoré nemôžete ľahko odstrániť, je známy ako bloatware. V súčasnosti ich už môžete zakázať a odstrániť zo svojho Androidu, ak chcete vedieť, ako na to, vysvetlíme vám to nižšie.

Kedy zakázať alebo odstrániť predinštalovanú aplikáciu?

odstrániť predinštalované aplikácie

V prvom rade je dôležité to vedieť obe akcie (zakázanie alebo odstránenie) majú výhodyale aj niektoré nevýhody. Pred ich vykonaním si zhodnoťte, čo chcete na mobile naozaj dosiahnuť.

Ak aplikáciu zakážete, zastavíte jej činnosť, no váš mobil uchováva súbory a informácie, aby ste ju v budúcnosti, ak by ste to oľutovali, mohli znova povoliť.

Ak však predinštalovanú aplikáciu úplne vymažete, ide o akciu, ktorá úplne vymaže informácie vo vašom mobile. V niektorých prípadoch to môže byť nebezpečné, v prípade, že potrebujete jeden z týchto súborov pre optimálne fungovanie iných aplikácií. V prípade potreby ho však určite môžete preinštalovať.

Ako zakázať predinštalovanú aplikáciu?

zakázať továrenskú aplikáciu

Ak chcete zakázať predinštalovanú aplikáciu, postupujte takto:

 1. Zadajte “Nastavenia” alebo “Konfigurácia” vášho mobilu.
 2. Vyberte možnosť “Aplikácie” a uvidíte všetky aplikácie spustené na vašom mobile.
 3. Klepnite na aplikáciu, ktorú chcete zakázať. Keď sa toto zobrazí, uvidíte, že máte možnosť „Vynútiť zastavenie“ alebo „Zakázať“.
 4. Ak stlačíte “Zakázať”, Okamžite vám mobil zobrazí hlásenie, že ak vykonáte túto akciu, iné programy nemusia fungovať správne.
 5. Ak chcete napriek tomuto varovaniu pokračovať, stlačte „Prijať“ a aplikácia bude zakázaná.

Tento postup platí rovnako pre takmer všetky mobily. Aplikácia nebude fungovať, ale stále ju budete mať v mobile a ak ju v budúcnosti budete potrebovať, môžete proces zvrátiť. Dobré na tom je to zakázané aplikácie nebežia na pozadí ani sa neaktualizujú.

Ako odstrániť predinštalovanú aplikáciu?

odstrániť aplikácie z obchodu Play

Z Obchodu Play môžete odstrániť niektoré predinštalované aplikácie, postupujte podľa týchto krokov:

 1. Vstúpte do Obchodu Play z vášho mobilu.
 2. Stlačte menu, ktoré sa nachádza vľavo hore (označené vodorovnými čiarami) a vyberte možnosť „Moje aplikácie a hry“
 3. okamžite, budete môcť sledovať všetky nainštalované aplikácie na svojom mobile. Stlačením aplikácie, ktorú chcete odstrániť, sa dostanete na stránku Obchodu Play, ktorá ju obsahuje.
 4. Na obrazovke uvidíte aplikáciu a dve možnosti, stlačte “Odinštalovať”.

Podobne ako v predchádzajúcom procese, ak chcete vypnúť, niekedy nájdete tlačidlo Odinštalovať a môžete to urobiť aj tak.

Nástroj Cx File Explorer

Môžete mať veľa aplikácií, ktoré chcete odstrániť (alebo zakázať) zo svojho mobilu, a robiť to jednu po druhej zaberie veľa času; Na tento účel môžete použiť aplikáciu Cx File Explorer. Táto aplikácia je bezplatná a ľahko sa používa, môžete si ju stiahnuť z Obchodu Play a pomôže vám to vyčistiť váš mobil od týchto aplikácií (a ďalšie súbory), ktoré už nepoužívate.

Cx File Explorer

Je možné úplne odstrániť predinštalovanú aplikáciu z môjho mobilu?

úplne odstráňte továrenskú aplikáciu

Ak pomocou predchádzajúcich krokov nemôžete úplne odstrániť predinštalovanú aplikáciu, môžete vykonať ďalší postup. Aby ste to úspešne urobili, musíte rootovať svoj mobil. Táto metóda môže spôsobiť poškodenie zariadenia, ohroziť niektoré aspekty bezpečnosti a činnosti môžu byť nezvratné. Za pokus to však stojí.

Ak sa rozhodnete rootovať svoj mobil, môžete odstrániť všetky aplikácie chcete a nainštalujte si tie, ktoré skutočne potrebujete. Výrobcovia dbajú na to, aby ste nemohli odstrániť niektoré predinštalované aplikácie, pretože fungovanie iných závisí od nich.

Navyše, existujú aplikácie, ktoré nie je možné odstrániť, napríklad: kalendár. Podobne existujú aj iné, ktoré ich odstránením (alebo zakázaním) ohrozujú fungovanie iných, napríklad: služby Google Play. Ak váš mobil funguje dobre s vypnutými aplikáciami, nespomaľuje sa a úložný priestor je skvelý, je najlepšie nerootovať mobil.

Aplikácie, ktoré nespôsobia škodu, ak ich zakážete (alebo odstránite).

Vo svojom mobile nájdete množstvo predinštalovaných aplikácií, ktoré sú užitočné a nebudete ich chcieť deaktivovať. Okrem toho existujú ďalšie aplikácie, ktoré nie sú potrebné ak ich deaktivujete, neohrozujte prevádzku svojho mobilu, sú medzi nimi:

 • Android prehliadač.
 • Lucerna.
 • Galéria.
 • Fotoaparát.
 • Nahrávač zvuku.
 • Hlasové vytáčanie.

Nie všetky predinštalované aplikácie je možné odstrániť, ale je možné ich zakázať, aby nespomalili váš mobil. Ak chcete zabrániť zaplneniu úložiska Androidu, skontrolujte tieto triky, uvidíte, ako zlepšíte chod svojho mobilu.