Recenzia iPhone 13 Pro – za hranicami lesku

Skvelé fotoaparáty, skvelý výkon, skvelá obrazovka a skvelá batéria na napájanie všetkého: AppleRecept na iPhone 13 Pro je tento rok pomerne jednoduchý. Potom znova, ako niektoré z najlepších jedál, jednoduchosť môže byť najťažšia vec, ktorú môžete dosiahnuť. iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max nie sú málo na ozdobu, no najväčšou otázkou je, či sú vo svojej podstate dostatočné na to, aby nasýtili vašu chuť na nie lacný upgrade.

Tento rok, AppleHalo farba je Sierra Blue, dosť príťažlivá bledá metalická modrá s odtieňom zodpovedajúcim leštenému kovovému okraju. Je tu tiež striebro a grafit plus trochu iné zlato ako v minulom roku. Predná strana je pokrytá sklom Ceramic Shield, remienok z nehrdzavejúcej ocele je v chirurgickej kvalite a je tu odolnosť voči vode a prachu IP68. Aj napriek tomu všetkému budete takmer určite chcieť zútulniť jeho sklo a kov v puzdre a keďže zhluk fotoaparátu je väčší ako minulý rok, nebudete môcť puzdro na iPhone 12 Pro znova použiť.

Na prednej strane je jeden z veľkých predajných miest iPhone 13 Pro, nový displej ProMotion. Apple120Hz panely sú už nejaký čas funkciou iPadu Pro, ale toto je prvýkrát, čo sme videli, ako táto technológia prichádza na jeho smartphones. Rovnako ako v prípade zariadení so systémom Android s obrazovkami s vysokou obnovovacou frekvenciou, rolovanie, hry a rýchlo sa pohybujúca grafika vyzerajú na novom paneli hodvábne plynulo a celkovo príjemne.

Pravdepodobne rovnako dôležité je, ako pomaly môže ProMotion ísť. Štandardná obrazovka iPhonu 13 má obnovovaciu frekvenciu 60 Hz, ale zatiaľ čo panel iPhonu 13 Pro sa môže natočiť až na 120 Hz, môže tiež klesnúť až na 10 Hz, v závislosti od toho, čo je na obrazovke. Keď používate aplikácie, ktoré nepotrebujú takú rýchlu rýchlosť, iOS môže šetriť energiu.

Je to jeden z dôvodov, prečo sa výdrž batérie iPhonu 13 Pro zlepšila a veci by sa mali ešte zlepšiť, keďže aplikácie tretích strán pridávajú plnú podporu ProMotion. Pri každodennom používaní si nevšimnete zmenu obnovovacej frekvencie, ako čisto zoznamy a rolovanie, keď prejdete prstom po 6.1-palcový alebo 6.7-palcový Super Retina XDR OLED displej.

Ako obvykle sú to nádherné panely, bohaté na farby a automaticky sa prispôsobujú – prostredníctvom True Tone – okolitým svetelným podmienkam. Tiež dobre predvádzajú nové schopnosti fotoaparátu iPhone 13 Pro.

Rovnako ako minulý rok získate tri zadné fotoaparáty: širokouhlý, ultraširokouhlý a teleobjektív. Každý z nich bol však pre rok 2021 vylepšený. Teraz je na každom objektíve optická stabilizácia obrazu, zoom je 3x optický, každý fotoaparát podporuje nočný režim a širokouhlé a ultraširokouhlé snímače sú fyzicky väčšie a majú väčšiu clonu pre väčšiu chuť do svetla. Bola pridaná podpora makra spolu s podporou výpočtových fotografických funkcií pre fotografie aj video.

Širokouhlý fotoaparát bude pravdepodobne najviac využívaný a jeho f/1.5 clona, ​​sedemprvkový objektív je spárovaný s výrazne väčším snímačom. V minulom roku dostali kupujúci iPhone 12 Pro Max väčší snímač ako tí, ktorí mali iPhone 12 Pro, ale tentoraz je to rovnaké bez ohľadu na veľkosť telefónu, ktorý si vyberiete. Výsledkom je o 49 percent viac svetla v porovnaní s iPhone 12 Pro Max a mohutný 22x zlepšenie v porovnaní s iPhone 12 Pro.

To sa všeobecne vypláca. Pri slabom osvetlení je tu viac detailov a jasnosti a menej nápadné zrno; za lepších podmienok dokáže iPhone zachytiť zábery rýchlejšie, čím sa zníži pravdepodobnosť rozmazania rýchlo sa pohybujúcich objektov. Ultraširokouhlý fotoaparát má teraz automatické zaostrovanie a vďaka tomu vyzerajú rozsiahlejšie zábery ostrejšie. Nikdy som nebol takým fanúšikom ultraširokouhlých fotoaparátov ako teleobjektívov, no hrozí, že iPhone 13 Pro Max zmení názor.

Ultraširoký sa používa aj pre nový makro režim, pričom iPhone 13 Pro sa automaticky prepne, keď sa priblížite k objektu. Pri slušnom osvetlení môžete získať skvelé snímky už od vzdialenosti asi jedného palca, ale stojí za zmienku, že až do Apple vydáva aktualizáciu očakávanú neskôr v tomto roku – režim makra nemožno deaktivovať. To znamená, že ak by ste radšej použili širokouhlý fotoaparát, musíte sa zmieriť, ako blízko ste, aby ste zabránili tomu, aby iOS prepínal senzory sám.

Čo sa týka 3-násobného optického teleobjektívu, ten je ešte užitočnejší ako starý 2-násobný zoom. Nižšie úrovne AppleDigitálny zoom je tiež perfektne použiteľný. Hovorí sa o tom, že budúci iPhone pridá objektívy s periskopovým zoomom s dlhším dosahom, ale úprimne povedané, toto súčasné nastavenie je pre väčšinu ľudí pri každodennom používaní viac než dostatočné. Dokonca som nakoniec použil iPhone 13 Pro Max na mnohé z mojich fotografií a videí Rivian R1T.

Pre video je k dispozícii až 4K/60 Dolby Vision HDR záznam, alebo – po aktualizácii – ProRes záznam videa až do 4K/30 snímok za sekundu. To je, ak máte čokoľvek iné ako iPhone 13 Pro s najnižšou kapacitou: ak sa rozhodnete pre 128GB model, vaša podpora ProRes je obmedzená na 1080p/30. Úprimne povedané, ProRes je pekný, ale mám podozrenie, že väčšina ľudí ho nikdy nevyužije.

S čím sa budú hrať oveľa skôr, je režim Cinematic. Apple opisuje to ako oveľa jednoduchšie použiteľnú verziu ohniska, pri ktorej sa profesionálni tvorcovia videa spoliehajú na drahé súpravy kamier; je pravdepodobne jednoduchšie predstaviť si to ako režim Portrét, ale pre video. Podobne ako pri portrétnych fotografiách je objekt ostrý, zatiaľ čo pozadie má efekt malej hĺbky poľa; môžete klepnúť na rôzne objekty, aby ste plynulo prepínali toto rozmazanie, alebo nechať režim Cinematic, aby sa inteligentne prepínal sám v závislosti od toho, čo považuje za najpravdepodobnejší objekt.

Táto inteligencia vo všeobecnosti funguje pomerne dobre. Na režime Cinematic je pekné, že môžete neskôr zmeniť ohniská: keďže bokeh je umelo pridaný, môžete klip upraviť a zmeniť objekt. Úpravy sú tiež pomerne výkonné, s podporou viacerých prechodových bodov v každom videu; nakoniec bude podpora pre to isté v iMovie a Final Cut Pro.

Filmový režim nie je dokonalý. Záznam je obmedzený na 1080p/30 snímok za sekundu, má problémy s horším osvetlením a proces úprav môže byť nemotorný. Zatiaľ čo Apple prezentuje to ako „profesionálnu“ funkciu, pripadá mi to skôr ako spotrebiteľská hračka. To nie je maličkosť, myseľ: pri vytváraní umeleckých klipov mojej mačky som sa bavil viac, ako som čakal.

Na prednej strane je zárez štíhlejší ako predtým – patrím k tým ľuďom, ktorí to teraz ani poriadne nevidia, už som si na to tak zvykol, aj keď viem, že niektorí ľudia sú veľmi naštvaní, koľko miesta je tam. zaberá – ale stále získate 12-megapixelový fotoaparát, podporu režimu Cinematic, nahrávanie 4K HDR Dolby Vision a Smart HDR 4 stále zachytiť.

Rovnako ako tie na zadnej strane, funguje aj TrueDepth kamera AppleNové fotografické štýly: efektívne inteligentné filtre, ktoré upravujú nastavenia tónu a tepla spôsobom, ktorý spoločnosť tvrdí, že je inteligentnejší, než je váš priemer. Instagram filter. Pristihol som sa, že som ich považoval skôr za sklenené filtre, ktoré by ste naskrutkovali na objektív digitálnej zrkadlovky, pretože ich vyberáte pred nasnímaním, nie potom, a nemôžete medzi nimi neskôr prepínať (alebo ich vypnúť na už nasnímaných záberoch).

Face ID samozrejme zostáva a absencia snímača odtlačkov prstov Touch ID je frustrujúca rovnako ako za posledných 18 mesiacov. Ak máte Apple Watch, môžete zapnúť nastavenie odomknutia inteligentných hodiniek, aby ste obišli problémy Face ID s tvárovými maskami, no je ťažké sa závistlivo nepozerať na tlačidlo napájania nového iPadu mini s integrovaným snímačom odtlačkov prstov.

Rovnako ako iPad mini (6. generácia), aj iPhone 13 Pro používa najnovšie Apple Čipová súprava A15 Bionic so šiestimi jadrami CPU a piatimi jadrami GPU. To je o jedno jadro GPU viac ako v iPhone 13 a iPhone 13 mini. Nemám žiadne sťažnosti na to, ako rýchlo iOS 15 vo výsledku beží, no viac ma zaujímala výdrž batérie.

To je niečo, s čím minuloročné iPhony zaznamenali zmiešané výsledky. iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max neboli až také problematické ako iPhone 12 mini, pokiaľ ide o výdrž celého dňa, ale Apple zdôrazňuje, ako dlho by mali tohtoročné telefóny fungovať. Čiastočne za to môžu optimalizácie softvéru a čiastočne len fyzicky väčšia batéria v každom telefóne.

Celý deň nie je problém ani s iPhone 13 Pro, ani s iPhone 13 Pro Max. Natočil som množstvo videí a fotografií s väčším z týchto dvoch na mojom disku Rivian a použil som ho ako hotspot s mojím MacBookom Pro a na konci dňa som stále mal energiu. nepoviem ti nemôže ocitnete sa v situácii, kedy môže byť potrebné nabitie uprostred až neskorého večera, ale museli by ste doňho skutočne zatĺcť, aby ste urobili taký prievan.

Boli časy, keď som mohol zapojený do zásuvky, ale dovolil som si lenivosť nevytiahnuť z tašky kábel Lightning, pretože som si bol dostatočne istý, ako dlho iPhone 13 Pro vydrží. To je druh varovného dobíjania, ktorý by som s minuloročným telefónom nevynechal.

Rovnako ako minulý rok je tu podpora nabíjania MagSafe a obvyklé sťažnosti Apple neprešiel na USB-C. Súhlasím, že je to nepríjemné a tiež mám podozrenie, že sa to nikdy nestane: iPhone bude pravdepodobne úplne bez portov, kým sa tak stane. Nabíjanie MagSafe zostáva pohodlné a teraz je tu nová kožená peňaženka s čipom NFC, ktorý vás upozorní, ak sa chystáte odísť od svojich kreditných kariet. To funguje iba s iPhone, s ktorým je spárovaný, nie s celou sieťou Find My, na ktorú sa AirTags môže napojiť.

Verdikt pre iPhone 13 Pro

Pozrite, ak máte iPhone 12 Pro alebo iPhone 12 Pro Max, pravdepodobne by ste mali prejsť na aktualizáciu z roku 2021. Apple možno nepoužíval svoju značku „S“, ale iPhone 13 Pro je stelesnením evolučných zmien. Vylepšené, určite, ale iba tí, ktorí sú úplne závislí na živote na (drahom) krvácaní, by mali upgradovať z minuloročných modelov.

Každý, kto má starší iPhone, by však mal iPhone 13 Pro vážne zvážiť. Aj keď vás pokročilejšia technológia fotoaparátu neohúpe, hlavné vylepšenia hardvéru sú v ňom Apple’s senzory je viditeľný rozdiel. iOS 15 je prezentovaný v celej svojej kráse na vynikajúcom displeji ProMotion a pútavej čipovej súprave A15 Bionic a vďaka vylepšeniam batérie sa skúsenosti predčasne nevyčerpajú.

Prajem si, aby to nezačínalo na 999 dolároch za iPhone 13 Pro, $1,099 pre iPhone 13 Pro Max, a to Apple oplatilo by sa pribalit do krabice nabijacku? Iste, ale realita je taká, že sme už dávno vo veku štvorciferných vlajkových lodí a mám podozrenie, že každý, kto si kúpi „Pro“ telefón, vie, že za toto privilégium pekne zaplatí. Zatiaľ čo iPhone 13 pravdepodobne zostáva pre väčšinu „dostatočný“, vylepšenia iPhone 13 Pro z neho robia jasnú ašpiratívnu voľbu.