Recenzia Asus Chromebit

Cenovo dostupný spôsob, ako premeniť váš monitor na všetko-v-jednom

Chromebit2

Čo je Asus Chromebit?

PC-on-a-stick je celkom pozoruhodný výtvor. Až donedávna sme všetci ukladali dokumenty na USB kľúče s rovnakou veľkosťou a teraz sa tieto zariadenia podobné hardvéru používajú na umiestnenie celých počítačov. Táto koncepcia je jednoduchá: jednoducho pripojte páčku do nepoužitého monitora, pripojte myš a klávesnicu a získate v podstate úplne nové zariadenie all-in-one.

Zatiaľ čo väčšina dovozcov týchto mini počítačov sa rozhodla poskytnúť vám to, čo je v podstate a Windows 10 stolných počítačov na palicu, Asus odišiel s OS Chrome spoločnosti Google. Pri hodnote okolo 90 GBP je Chromebit o niečo lacnejší ako väčšina ostatných Windows 10 možností, s tým, že Compute Stick od spoločnosti Intel prichádza kdekoľvek od 90 do 115 libier a od spoločnosti Lenovo Ideacentre Stick od 100 do 130 GBP.

Na prvý pohľad je to inteligentné rozhodnutie umiestniť Chrome OS na PC, berúc do úvahy operačný systém, ktorý sa spolieha hlavne na výkon cloud computingu, skôr než na zabudovaný hardvér, a zaisťuje plynulejší používateľský zážitok ako energeticky náročnejší Windows 10. Nemožno poprieť, že operačný systém spoločnosti Microsoft je komplexnejším operačným systémom as niekoľkými Windows alternatívy na trhu, môže nižšia cena Chromebitu vyrovnať zníženú funkčnosť? Ako sa ukazuje, odpoveď je áno.

Asus Chromebit – dizajn

O čiernom kuse z plastu s koncom pripojenia HDMI sa toho veľa nedá povedať. Môžete dostať zariadenie matne čierne alebo oranžové a vzhľad celej veci je dosť skromný – to je nápad. Chromebit je navrhnutý tak, aby diskrétne sedel za vaším monitorom, a to aj vďaka kompaktnému dizajnu, zaobleným hranám a nedostatku príslušenstva.

na 40,84 x 10,22 palca, zariadenie Asus je kompaktné, ale väčšie ako štandardný USB kľúč. Je tiež dlhšia ako originál Chromecast ktorý prišiel o 2.83 palca. Ak ste použili Intel Compute Stick, budete mať hrubú predstavu o rozmeroch Chromebitu. Zariadenie Intel má približne rovnakú veľkosť, aj keď o niečo kratšiu 4,5- palce a mierne širšie 1,5-inches.

Súvisiace články: Sprievodca po PC paličkách

Pokiaľ ide o hmotnosť, Chromebit sa pre takéto malé zariadenie určite cíti veľmi statne. Ale keď si uvedomíte, že vo vnútri je celý počítač, je skutočne prekvapujúce, že to nie je vážnejšie. S hmotnosťou približne 76 g je Chromebit ľahší ako Ideacentre Stick a Compute Stick s hmotnosťou 272 g a 381 g.

Ak je hlavným problémom prenosnosť, Chromebit vám nespôsobí žiadne problémy. Ak veľa cestujete, bude zrejme zaberať v batožine menej miesta ako prenosný počítač, stále však musíte mať samostatnú myš alebo klávesnicu. Vzhľadom na to je ťažké pochopiť, prečo ste si pri cestovaní vybrali prehliadač Chromebit na notebooku alebo tablete, pretože vás považujú za stojaci na statickej obrazovke a počas skutočného cestovania ho nemôžete použiť. Ale nedá sa poprieť faktor malých rozmerov, čo z neho robí ľahké zariadenie na prepravu, ak to hľadáte.

Súvisiace články: Najlepšie notebooky

Ak používate prehliadač Chromebit na to, čo považujem za jeho hlavný účel, t. J. Recykláciu nepoužitého monitora do počítača typu všetko v jednom, budete potešení tým, aká nenápadná malá čierna tyčinka Asus je.

Asus Chromebit – nastavenie

Asus milostivo uľahčil proces nastavenia. Po pripojení zariadenia Chromebit k portu HDMI a pripojení dodávaného sieťového adaptéra vás uvíta proces nastavenia, ktorý vás požiada o pripojenie klávesnice a myši (vďaka vstavanému rozhraniu Bluetooth) 4,0, budete môcť používať bezdrôtové periférie) a nájsť svoju bezdrôtovú sieť. Keď to urobíte, prehliadač Chromebit začne sťahovať aktualizácie a potom vás požiada o prihlásenie pomocou podrobností o vašom účte Google.

Nemal som žiadne problémy so zariadením, ktoré rozpoznáva moju klávesnicu a myš Bluetooth, a všetko som mal nastavený a pripravený na použitie v priebehu niekoľkých minút. Ak by ste radšej používali káblové sady periférnych zariadení, prehliadač Chromebit má port USB. Keď však vidíte, že existuje iba jeden, budete potrebovať rozbočovač USB, ak chcete používať káblovú myš aj káblovú klávesnicu.

Súvisiace články: Asus Chromebook C201

Stojí za zmienku, že ak je váš televízor pevne pripevnený k stene, môže byť problémom Chromebitova dĺžka. Potrebujete aspoň 5- medzery medzi stenou a zadnou časťou televízora. Našťastie Asus poskytol a 1- predlžovací kábel HDMI (30,5 cm) s Chromebitom.

Ale pozor. Aj keď to nebude mať vplyv na väčšinu používateľov, porty HDMI môjho televízora smerujú bokom, čo znamená, že Chromebit po pripojení sedí paralelne so zadnou časťou televízora. Ak by medzi portmi HDMI a zadným panelom môjho televízora zostal menší priestor, Chromebit by sa nehodil. Musel som to zakliniť, aby to fungovalo tak, ako to bolo.

Môžete samozrejme použiť predlžovací kábel, ale ak dúfate, že Chromebit zostane čo naj diskrétnejší, môže tento malý problém znemožniť vaše plány.

Asus Chromebit – hardvér

Hokejka je dodávaná s štvorjadrovým chipsetom Rockchip RK3288-C, 2 GB RAM, integrovanou GPU Mali-T760 a 16 GB internej pamäte. To je o 16 GB menej úložného priestoru ako Intel Compute Stick, ale s dôrazom na výkon cloudu vám už nebude chýbať dodatočná pamäť.

Procesor od čínskeho výrobcu čipov Rockchip je rovnaký, aký používa Asus Chromebook Flip dva-in-one. Interné prvky prehliadača Chromebit sú v podstate rovnaké ako verzie tohto notebooku na základnej úrovni.

Tiež nie je možné inovovať. Chromebit prichádza s týmto štandardným nastavením a zostane tak po celú dobu svojej existencie. Operačný systém spoločnosti Google bol opäť navrhnutý na prácu v cloude, takže aktualizácie hardvéru sú trochu zbytočné. Chrome OS má niektoré funkcie na správu súborov, ale celá vec je v podstate sústredená okolo webového prehliadača Chrome a rôznych online služieb a aplikácií Google, ako sú Gmail, Dokumenty a YouTube, Štandardná konfigurácia hardvéru je preto úplne primeraná.

Asus Chromebit – Výkon

Čo teda všetky tieto špecifikácie spočítajú? Stručne povedané, prekvapivo solídny výkon. Chrome OS je so zameraním na cloud computing dokonalým operačným systémom PC-on-a-stick. Vždy som cítil, že to nebolo dosť komplexné na to, aby si zaručilo svoj vlastný sortiment notebookov, ale na tomto malom zariadení sa zdá byť dokonale doma.

Chromebit zvládne väčšinu úloh bez prílišného spomalenia. Použil som ho hlavne na streamovanie videa. Z aplikácie iPlayer BBC na YouTube pre Netflix sa palica dokázala streamovať bez akýchkoľvek problémov s výkonom, pravdepodobne vďaka Mali GPU, ktorá pomáha posilňovať možnosti streamovania. Väčšina videí, ktoré som sledoval, bola v rozlíšení 1080p a jediné problémy, ktoré som mal, boli v mojej priepastne pomalej domácej sieti.

Chromebit v prehliadači Chrome ľahko spracoval aj niekoľko kariet. Mal som na cestách niekoľko kariet, z ktorých niektoré prehrávali video vo vysokom rozlíšení a nemal som vôbec žiadne problémy. Vzhľadom na to, že operačný systém bol navrhnutý tak, aby v podstate fungoval aj prehliadač Chrome, očakávali by ste pomerne plynulý zážitok. Stále však pôsobivé je, že tieto malé zariadenia dokážu tak ľahko spúšťať rôzne aplikácie a webové stránky.

Jedna vec, ktorú som si všimol, je, že palica Asus PC zostane pomerne horúca aj po krátkom použití. Horná časť prehliadača Chromebit sa po približne 10 minútach používania prehliadača Chrome na návštevu niekoľkých webových stránok obzvlášť zahriala. Nebude to roztaviť váš port HDMI ani nič iné, ale treba pamätať na to.

Mám si kúpiť Asus Chromebit?

Asus PC-on-a-stick spája kompaktný dizajn s dokonalým operačným systémom pre takéto zariadenie. Chrome OS vyzerá, akoby bol vyrobený pre prehliadač Chromebit. A čo viac, Chromebit je lacnejší ako Intel Compute Stick aj Lenovo Ideacentre Stick. Je pravda, že nebudete mať rozšírené prostredie pre stolné počítače, ktoré sa s nimi dodáva Windows 10 zariadení, ale nebudete mať toľko spomalenia, ktoré pochádza z tak malej veci, ktorá sa pokúša napájať väčší OS.

Pokiaľ ide o cestovanie, stále som si zvolil laptop alebo tablet. Pre obchodných cestujúcich môže byť myšlienka premeny televízora v hotelovej izbe na PC príťažlivá, stále však budete musieť ťahať klávesnicu a myš. Vzhľadom na to, že nebudete pripútaní k statickému monitoru s prenosným počítačom alebo tabletom, aj napriek malej konštrukcii je ťažké odporučiť prehliadač Chromebit ako alternatívu k cestovaniu.

Ak ste nedávno inovovali svoj monitor alebo televízor a nie ste si istí, čo robiť so starým, Chromebit je lacný a priamy spôsob, ako ho oživiť jeho premenou na nové zariadenie typu všetko-v-jednom. Ak ste tiež náhodou mali náhradnú myš Bluetooth a klávesnicu, ktorá je položená okolo, nie je to potrebné premýšľať.

verdikt

Asus Chromebit, lacný a ľahký spôsob, ako premeniť starý monitor na počítač typu všetko v jednom, sa postará o trochu obmedzený desktopový zážitok s veľkým výkonom a ľahkým používaním.

Príspevok Asus Chromebit Review sa prvýkrát objavil v zozname Dôveryhodné recenzie.