PSA: uvedomte si podvody s├║visiace s doru─Źen├şm iPhone po─Źas tejto sviato─Źnej sez├│ny

PSA: uvedomte si podvody s├║visiace s doru─Źen├şm iPhone po─Źas tejto sviato─Źnej sez├│ny 1

Nov├Ż podvod, ktor├Ż sa sna┼ż├ş presvied─Źa┼ą mobiln├Żch pou┼ż├şvate─żov, aby poskytovali inform├ície o bankov├Żch ├║─Źtoch, sa pred Vianocami ┼í├şri po celom svete.

Pod─ża miestnych spr├ív s├║ podvodn├şci zapojen├ş do kampan├ş miestnymi po┼ítov├Żmi slu┼żbami, ako je RoyalMail vo Ve─żkej Brit├ínii a Austr├ílska po┼íta v Austr├ílii.

V takmer v┼íetk├Żch pr├şpadoch podvod tvrd├ş, ┼że pr├şjemca vlastn├ş nov├Ż iPhone, publik├íciu vo Ve─żkej Brit├ínii slnko hl├ísen├ę.

V texte sa uv├ídza, ┼że pou┼ż├şvatelia musia potvrdi┼ą dodaciu adresu. Najd├┤le┼żitej┼íie v┼íak je, aby pou┼ż├şvatelia po┼żiadali o poskytnutie podrobnost├ş o bankovom ├║─Źte, aby zaplatili za ÔÇ×prepravuÔÇť.

Je to podobn├Ż pr├şbeh v Austr├ílii Denn├í po┼íta spr├ívy, ┼że pou┼ż├şvatelia vidia prakticky rovnak├ę podvody. Niektor├ş pou┼ż├şvatelia v┼íak nahl├ísia zmenu na falo┼ín├║ str├ínku sledovania, ke─Ć klikn├║ na odkaz v textoch Australia Post.

RoyalMail aj Australia Post uviedli, ┼że s├║ si vedom├ş podvodov. Je zrejm├ę, ┼że radia ─żu─Ćom, aby neklikali na ┼żiadne odkazy v falo┼ín├Żch textov├Żch spr├ívach ani neposkytovali osobn├ę inform├ície.

Aj ke─Ć spr├ívy poch├ídzaj├║ zo Spojen├ęho kr├í─żovstva a Austr├ílie, je ve─żmi pravdepodobn├ę, ┼że podobn├ę syst├ęmy sa m├┤┼żu ┼í├şri┼ą aj v Spojen├Żch ┼ít├ítoch.

A hoci sa podvod m├┤┼że zda┼ą pre mnoh├Żch z n├ís smie┼íny, s├║ tu pravdepodobne ─żudia, ktor├ş by sa mohli sta┼ą obe┼ąou tohto podvodu, najm├Ą v bud├║cej sez├│ne nakupovania a dopravy.

Taktika tohto podvodu m├┤┼że by┼ą jedine─Źn├í, ale v┼íetky spr├ívy SMS maj├║ rovnak├ę techniky phishingu a soci├ílneho in┼żinierstva.

Aby ste sa vyhli podv├ídzaniu tejto sviato─Źnej sez├│ny, nezabudnite na nieko─żko tipov.

    Dajte si pozor na textov├ę spr├ívy a nechcen├ę hovory. Najlep┼í├şm postupom je jednoducho vymaza┼ą spr├ívu a kontaktova┼ą slu┼żbu alebo spolo─Źnos┼ą, o ktorej tvrd├ş, ┼że je priamo.Neposkytujte svoje inform├ície. Bu─Ćte skeptick├ş vo─Źi akejko─żvek slu┼żbe, ktor├í vy┼żaduje poskytnutie osobn├Żch ├║dajov alebo vykonanie ÔÇ×potvrdzovacejÔÇť platby.Ak to znie pr├şli┼í dobre, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak je. Je vhodn├ę ned├┤verova┼ą ni─Źomu, ─Źo ste si nek├║pili.Postupujte ├║radn├Żmi prostriedkami. Pravdepodobne m├íte do tejto sviato─Źnej sez├│ny dod├ívky a z├ísielky. Sledova┼ą a potvrdi┼ą doru─Źenie prostredn├şctvom overen├ęho, ÔÇőÔÇőnapr├şklad na ofici├ílnej webovej str├ínke slu┼żby.