Prv├Ż v├Żvoj├írsky n├íh─żad Android 11 pre v├Żvoj├írov dnes prist├íl pre Google Pixel 2, 33a 4

Android 11 je teraz ofici├ílny a Google dnes vyd├íva prv├Ż uk├í┼żku v├Żvoj├íra pre t├║to nov├║ verziu. Softv├ęr sa tentokr├ít znie ambici├│zne. Spolo─Źnos┼ą Google v podstate zaber├í v├Ą─Ź┼íinu svojej pr├íce v syst├ęme Android 10 a (doslova) ju men├ş na 11, so zlep┼íeniami ochrany s├║kromia a zabezpe─Źenia, vylep┼íeniami projektu Mainline, novej vyhradenej sekcie ÔÇ×konverz├ícieÔÇť pre spr├ívy a ├║pravy na lep┼íie vyu┼żitie 5G – to v┼íetko medzi ove─ża dlh┼í├şm zoznamom zmien, ktor├ę s├║ pr├şli┼í ve─żk├ę na to, aby sa tu zahrnuli. M├┤┼żete to skontrolova┼ą sami ru─Źn├Żm blikan├şm na podporovan├Żch telef├│noch Pixel (v┼íetky okrem OG 2016).

Tentoraz spolo─Źnos┼ą Google vyd├íva svoj prv├Ż n├íh─żad tento rok o nie─Źo sk├┤r, ako je obvykl├ę, ale mala by v├Żvoj├írom poskytn├║┼ą viac ─Źasu na pr├şpravu na syst├ęm Android 11 a poskytnutie po┼żadovanej sp├Ątnej v├Ązby o zmen├ích.

─îo je nov├ę?

Spolo─Źnos┼ą Google prin├í┼ía s t├Żmto prv├Żm vydan├şm syst├ęmu Android 11 ve─ża zmien. Aj ke─Ć n├ím bude chv├ş─żu trva┼ą, k├Żm vyh─żad├íme v┼íetky vylep┼íenia a rozdiely v na┼íom vlastnom ─Źase, spolo─Źnos┼ą Google n├ím ozn├ímila niektor├ę veci, ktor├ę m├┤┼żeme o─Źak├íva┼ą v tomto novom vydan├ş.

Medzi zmenen├Żmi smermi s├║ ─Ćal┼íie vylep┼íenia ochrany osobn├Żch ├║dajov pou┼ż├şvate─żov, s Androidom 11 zalo┼żen├Żm na opr├ívnen├ş, ktor├ę sme videli v syst├ęme Android 10. Okrem ÔÇ×Povoli┼ą iba pri pou┼ż├şvan├ş aplik├ícieÔÇť, ktor├Ż inak br├íni pr├şstupu na pozad├ş bez v├í┼ího s├║hlasu, dost├ívame nov├ę do─Źasn├ę jednorazov├ę povolenie pre e┼íte podrobnej┼íiu kontrolu. Scoped Storage prin├í┼ía n├ívratnos┼ą s nieko─żk├Żmi ├║pravami a nov├ę bezpe─Źnostn├ę hodnotenia pre ÔÇ×siln├ęÔÇť a ÔÇ×slab├ęÔÇť typy biometrie.

Mil├í─Źik Carrier 5G sa tie┼ż trochu zamiluje. Android 11 obsahuje nieko─żko zmien, ktor├ę v├Żvoj├írom umo┼ż┼łuj├║ lep┼íie vyu┼ż├şva┼ą super r├Żchle pripojenie. Pri meniacich sa zmen├ích pou┼ż├şvate─żov spolo─Źnos┼ą Google vypracuje ÔÇ×ozn├ímenia zalo┼żen├ę na konverz├íci├ích vo svojej vlastnej ─Źasti, napr├şklad spr├ívy a neakt├şvneÔÇ× bubliny ÔÇťsyst├ęmu Android 10 (nesk├┤r objaven├ę v spr├ívach Google) s├║ sp├Ą┼ą.

Podporovan├í je aj projektov├í hlavn├í l├şnia – modul├írny sp├┤sob poskytovania aktualiz├íci├ş na ├║rovni syst├ęmu, ktor├Ż je p├┤vodne debutovan├Ż v syst├ęme Android 10, zalo┼żen├Ż na obchode Play. dvan├ís┼ą nov├ę moduly. Je to zlo┼żit├Ż sp├┤sob, ako poveda┼ą, ┼że Google m├┤┼że aktualizova┼ą e┼íte viac vec├ş v syst├ęme Android 11 prostredn├şctvom Obchodu Play, bez ─Źakania na distrib├║ciu aktualiz├íci├ş v├Żrobcami zariaden├ş.

V├Żvoj├íri teraz m├┤┼żu manu├ílne povoli┼ą / zak├íza┼ą konkr├ętne zmeny na testovanie kompatibility.

Medzi ─Ćal┼íie vylep┼íenia patr├ş v├Żvoj optimaliz├ície strojov├ęho u─Źenia pre v├Żvoj├írov, vylep┼íenia na lep┼íiu podporu obrazoviek so zakriven├Żmi hranami ÔÇ×vodop├íduÔÇť, mno┼żstvo nov├Żch rozhran├ş API a ─Ćal┼íie zmeny, v─Ćaka ktor├Żm m├┤┼żu v├Żvoj├íri syst├ęmu Android 11 trochu ─żah┼íie zacieli┼ą a testova┼ą.

Kde ju z├şska┼ą?

Ako v┼żdy, prv├Ż n├íh─żad v├Żvoj├íra je sk├┤r alfa ako beta, tak┼że by ste ho pravdepodobne nemali pou┼ż├şva┼ą vo svojom dennom ovl├ída─Źi a o─Źak├íva┼ą, ┼że budete ma┼ą probl├ęmy. Ak chcete zaisti┼ą, aby ho priemern├Ż Joe n├íhodne nenain┼ítaloval na svoj Pixel, jedin├Żm sp├┤sobom, ako si teraz stiahnu┼ą Android 11, je manu├ílne blikanie obr├ízka sami – nem├┤┼żete jednoducho zaregistrova┼ą telef├│n a prepn├║┼ą za─Źiarkavacie pol├ş─Źko, ako budete aby ste mohli vyd├íva┼ą nov┼íie vydania.

Pre Pixel s├║ k dispoz├şcii tov├írensk├ę obr├ízky a OTA 2 & 2 XL, Pixel 3 & 3 XL, Pixel 3a a 3a XL a Pixel 4 & 4 XL s├║ k dispoz├şcii. Android 11 by mal by┼ą ─Źoskoro k dispoz├şcii aj v emul├ítore Android Studio spolu so s├║pravou Android 11 Preview SDK / NDK. Obr├ízky GSI bud├║ k dispoz├şcii aj na testovanie na in├Żch kompatibiln├Żch zariadeniach.

Zn├íme probl├ęmy t├Żkaj├║ce sa tohto zostavenia s├║ uveden├ę tu. V nadch├ídzaj├║cich hodin├ích sa ponor├şme do nov├ęho vydania, tak┼że zosta┼łte naladen├ş na ─Ćal┼íie pokrytie zmien v syst├ęme Android 11.