Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Proti nadvl├íde GAFAM: ÔÇ×Internet je spolo─Źn├ę dobro, ktor├ę mus├ş zosta┼ą neutr├ílne, bezplatn├ę a pr├şstupn├ęÔÇť

Po─Źas festivalu Nantes Digital Week (16. ÔÇô 26. septembra) sme urobili rozhovor s In├Ęs Slamovou zo zdru┼żenia Nantes Num├ęrique Responsable. Kolekt├şv Nantes, ktor├Ż presadzuje etick├ę, inkluz├şvne a udr┼żate─żn├ę digit├ílne technol├│gie, organizuje workshop (20. septembra o 18:00) a okr├║hly st├┤l (22. septembra o 18:00) o vplyve GAFAM na digit├ílne strat├ęgie profesion├ílov v tomto odvetv├ş.

M├┤┼żete n├ím poveda┼ą nie─Źo o svojom p├┤vode, ako aj o zdru┼żen├ş Nantes Num├ęrique Responsable?

Vol├ím sa In├Ęs Slama. Som ─Źlenom predstavenstva zdru┼żenia NNR a spoluzakladate─żom Leksi, ─Źo je digit├ílna agent├║ra so s├şdlom v Nantes sl├║┼żiaca v┼íeobecn├ęmu z├íujmu. Konzultant v digit├ílnej strat├ęgii u┼ż 10 rokov, podporujem firmy a in┼ítit├║cie v rozvoji a kontrole ich digit├ílnej transform├ície.

─îo GAFAM predstavuj├║ a do akej miery s├║ na nich dnes profesion├íli v sektore z├ívisl├ş?

GAFAMs (Google, Apple, Facebook, Amazon a Microsoft) s├║ na ceste online pou┼ż├şvate─żov internetu takmer nevyhnutn├ę. Tv├írou v tv├ír tomuto fenom├ęnu inzerenti a agent├║ry investuj├║ ka┼żd├Ż rok o nie─Źo viac ─Źasu a pe┼łaz├ş, aby up├║tali pozornos┼ą svojich cie─żov na t├Żchto platform├ích. To vyvol├íva ve─ża ot├ízok, ke─Ć vieme, ak├Ż environment├ílny a spolo─Źensk├Ż vplyv m├í tento siln├Ż oligopol. Ako digit├ílni profesion├íli je na┼íou zodpovednos┼ąou urobi┼ą krok ved─ża a kriticky sa pozrie┼ą na t├║to z├ívislos┼ą, ktor├í sa odohr├íva na mnoh├Żch ├║rovniach (cloud, reklamn├Ż trh, softv├ęr at─Ć.).

Ako GAFAM ovplyv┼łuj├║ na┼íe digit├ílne strat├ęgie? M├íte konkr├ętne pr├şklady a/alebo ─Ź├şsla?

GAFAM zohr├ívaj├║ k─ż├║─Źov├║ ├║lohu v s├║─Źasn├Żch komunika─Źn├Żch a marketingov├Żch strat├ęgi├ích. S├║ to z├írove┼ł sty─Źn├ę body, riadenie, pracovn├ę n├ístroje, ktor├ę ovplyv┼łuj├║ a formuj├║ na┼íu pr├ícu. Ak sa pozrieme napr├şklad na cloud, 63 % trhu je s├║streden├Żch v ruk├ích spolo─ŹnostiAmazon, Microsoft a Google (zdroj). V oblasti online reklamy Google a Facebook u┼ż predstavuj├║ 3/4 franc├║zskeho trhu (zdroj). V eur├│pskom meradle online vyh─żad├ívania kontroluje Google viac ako 92 % aktiv├şt. Pokia─ż ide o opera─Źn├ę syst├ęmy a mobiln├ę aplik├ície, 99,4 % s├║ monopolizovan├ę spolo─Źnos┼ąou Google a Apple.

T├íto nadvl├ída obrov sa vnucuje vo v┼íetk├Żch oblastiach a my sme viac ─Źi menej ochotn├ş spolup├íchatelia tohto javu. V podstate okrem na┼íej z├ívislosti na t├Żchto n├ístrojoch je probl├ęmom aj ich vplyv na na┼íu pr├ícu. V─Ćaka svojmu dominantn├ęmu postaveniu a algoritmom, ktor├ę ich riadia, stanovuj├║ GAFAM ┼ítandardy pre to, ─Źo by sa malo alebo nemalo robi┼ą z h─żadiska komunik├ície. Pros├şm Google, Instagram, AmazonÔÇŽ Toto je podmienka sine qua none efekt├şvnosti na┼íej pr├íce a my sa mus├şme neust├íle prisp├┤sobova┼ą a sledova┼ą ich v├Żvoj.

V ─Źom je ovl├ídnutie GAFAM problematick├ę?

Je to problematick├ę, preto┼że GAFAMs maj├║ zna─Źn├║ soci├ílnu a environment├ílnu zodpovednos┼ą a boli dos┼ą sklaman├ş v etickom riaden├ş t├Żchto s├║borov. Mohli by sme uvies┼ą ┼íkand├íl FacebookÔÇô Cambridge Analytica, ned├ívne ods├║denie spolo─Źnosti Google org├ínom pre hospod├írsku s├║┼ąa┼ż za nedodr┼żiavanie z├íkona o s├║visiacich pr├ívach alebo pokuta vo v├Ż┼íke 746 mili├│nov eur ulo┼żen├í Amazon toto leto za nedodr┼żiavanie nov├Żch eur├│pskych nariaden├ş o ochrane s├║kromn├Żch ├║dajov pou┼ż├şvate─żov internetu (RGPD).

Vo v┼íeobecnosti je t├íto nadvl├ída problematick├í, preto┼że nar├í┼ża na po─Źiato─Źn├Ż pr├şs─żub internetu, ktor├Ż niektor├ę z t├Żchto GAFAM pomohli dosiahnu┼ą. V r├ímci zdru┼żenia Nantes Num├ęrique Responsable sa hl├ísime k tomuto pr├şs─żubu, k my┼ílienke, ┼że internet je spolo─Źn├ę dobro, ktor├ę mus├ş zosta┼ą neutr├ílne, bezplatn├ę a dostupn├ę pre v┼íetk├Żch. Nem├┤┼żeme preto na jednej strane br├íni┼ą t├║to my┼ílienku a na druhej strane ka┼żdodenne podporova┼ą a posil┼łova┼ą oligopol, ktor├Ż ju podkop├íva.

My┼ílienkou tohto zdru┼żenia bolo preto urobi┼ą tento krok bokom, aby sme si uvedomili paradoxy, ktor├ę s├║ na n├ís kladen├ę pri pr├íci v digit├ílnej komunik├ícii, a pok├║sili sa navrhn├║┼ą rie┼íenia a alternat├şvy v na┼íom meradle.

Naozaj sa zaob├şdeme bez GAFAM? Ak ├íno, ak├ę s├║ alternat├şvne rie┼íenia?

Bolo by il├║ziou tvrdi┼ą, ┼że dnes sa bez GAFAM zaob├şdeme. Nejde o odd├ívanie sa dogmatick├ęmu postoju, ktor├Ż by spo─Ź├şval v definit├şvnom opusten├ş t├Żchto n├ístrojov. Niektor├ę maj├║ v├Żhody a rie┼íenia, ktor├ę s├║ pri v├Żkone na┼íich profesi├ş st├íle nevyhnutn├ę. Je v┼íak nevyhnutn├ę pozna┼ą, testova┼ą a pou┼ż├şva┼ą alternat├şvy, ak chceme, aby sa t├şto digit├ílni giganti spochybnili a nechali priestor pre nov├Żch hr├í─Źov.

Aby bola digit├ílna technol├│gia ÔÇ×zodpovedn├íÔÇť, je pr├íve potrebn├ę posilni┼ą akt├ęrov, ktor├ş ju tvoria, t├Żm, ┼że bud├║ n├íro─Źn├ş, po┼żiadame ich, aby boli kone─Źne transparentn├ş v s├║vislosti s ich algoritmami, t├Żm, ┼że sa bud├║ p├Żta┼ą nielen na obsah, ale aj na kontajner. , podporou vzniku digit├ílnych inov├íci├ş sl├║┼żiacich v┼íeobecn├ęmu z├íujmu, a nie len nieko─żk├Żm nadn├írodn├Żm spolo─Źnostiam. Toto nie je utopick├í v├şzia, ale naopak pragmatick├í amb├şcia, ak chceme vidie┼ą zrod nov├Żch peciek, ako je Wikipedia.

So zdru┼żen├şm NNR chceme pr├íve zv├Ż┼íi┼ą povedomie a informova┼ą laick├║ aj odborn├║ verejnos┼ą o existencii t├Żchto alternat├şv. Budeme ich prezentova┼ą a diskutova┼ą o nich v La Cantine Num├ęrique 20. a 22. septembra s odborn├şkmi zaoberaj├║cimi sa t├Żmito t├ęmami. Aby sme objavili v┼íetky alternat├şvy ku GAFAM, m├┤┼żeme len pozva┼ą ─Źitate─żov BDM, aby sa pozreli na internetov├║ str├ínku D├ęgooglisons, ktor├║ vytvoril Framasoft, zdru┼żenie zalo┼żen├ę v roku 2001, ktor├ę podporuje etickej┼í├ş a decentralizovanej┼í├ş internet.

Table of Contents