Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Proti nadvláde GAFAM: „Internet je spoločné dobro, ktoré musí zostať neutrálne, bezplatné a prístupné“

Počas festivalu Nantes Digital Week (16. – 26. septembra) sme urobili rozhovor s Inès Slamovou zo združenia Nantes Numérique Responsable. Kolektív Nantes, ktorý presadzuje etické, inkluzívne a udržateľné digitálne technológie, organizuje workshop (20. septembra o 18:00) a okrúhly stôl (22. septembra o 18:00) o vplyve GAFAM na digitálne stratégie profesionálov v tomto odvetví.

Môžete nám povedať niečo o svojom pôvode, ako aj o združení Nantes Numérique Responsable?

Volám sa Inès Slama. Som členom predstavenstva združenia NNR a spoluzakladateľom Leksi, čo je digitálna agentúra so sídlom v Nantes slúžiaca všeobecnému záujmu. Konzultant v digitálnej stratégii už 10 rokov, podporujem firmy a inštitúcie v rozvoji a kontrole ich digitálnej transformácie.

Čo GAFAM predstavujú a do akej miery sú na nich dnes profesionáli v sektore závislí?

GAFAMs (Google, Apple, Facebook, Amazon a Microsoft) sú na ceste online používateľov internetu takmer nevyhnutné. Tvárou v tvár tomuto fenoménu inzerenti a agentúry investujú každý rok o niečo viac času a peňazí, aby upútali pozornosť svojich cieľov na týchto platformách. To vyvoláva veľa otázok, keď vieme, aký environmentálny a spoločenský vplyv má tento silný oligopol. Ako digitálni profesionáli je našou zodpovednosťou urobiť krok vedľa a kriticky sa pozrieť na túto závislosť, ktorá sa odohráva na mnohých úrovniach (cloud, reklamný trh, softvér atď.).

Ako GAFAM ovplyvňujú naše digitálne stratégie? Máte konkrétne príklady a/alebo čísla?

GAFAM zohrávajú kľúčovú úlohu v súčasných komunikačných a marketingových stratégiách. Sú to zároveň styčné body, riadenie, pracovné nástroje, ktoré ovplyvňujú a formujú našu prácu. Ak sa pozrieme napríklad na cloud, 63 % trhu je sústredených v rukách spoločnostiAmazon, Microsoft a Google (zdroj). V oblasti online reklamy Google a Facebook už predstavujú 3/4 francúzskeho trhu (zdroj). V európskom meradle online vyhľadávania kontroluje Google viac ako 92 % aktivít. Pokiaľ ide o operačné systémy a mobilné aplikácie, 99,4 % sú monopolizované spoločnosťou Google a Apple.

Táto nadvláda obrov sa vnucuje vo všetkých oblastiach a my sme viac či menej ochotní spolupáchatelia tohto javu. V podstate okrem našej závislosti na týchto nástrojoch je problémom aj ich vplyv na našu prácu. Vďaka svojmu dominantnému postaveniu a algoritmom, ktoré ich riadia, stanovujú GAFAM štandardy pre to, čo by sa malo alebo nemalo robiť z hľadiska komunikácie. Prosím Google, Instagram, Amazon… Toto je podmienka sine qua none efektívnosti našej práce a my sa musíme neustále prispôsobovať a sledovať ich vývoj.

V čom je ovládnutie GAFAM problematické?

Je to problematické, pretože GAFAMs majú značnú sociálnu a environmentálnu zodpovednosť a boli dosť sklamaní v etickom riadení týchto súborov. Mohli by sme uviesť škandál Facebook– Cambridge Analytica, nedávne odsúdenie spoločnosti Google orgánom pre hospodársku súťaž za nedodržiavanie zákona o súvisiacich právach alebo pokuta vo výške 746 miliónov eur uložená Amazon toto leto za nedodržiavanie nových európskych nariadení o ochrane súkromných údajov používateľov internetu (RGPD).

Vo všeobecnosti je táto nadvláda problematická, pretože naráža na počiatočný prísľub internetu, ktorý niektoré z týchto GAFAM pomohli dosiahnuť. V rámci združenia Nantes Numérique Responsable sa hlásime k tomuto prísľubu, k myšlienke, že internet je spoločné dobro, ktoré musí zostať neutrálne, bezplatné a dostupné pre všetkých. Nemôžeme preto na jednej strane brániť túto myšlienku a na druhej strane každodenne podporovať a posilňovať oligopol, ktorý ju podkopáva.

Myšlienkou tohto združenia bolo preto urobiť tento krok bokom, aby sme si uvedomili paradoxy, ktoré sú na nás kladené pri práci v digitálnej komunikácii, a pokúsili sa navrhnúť riešenia a alternatívy v našom meradle.

Naozaj sa zaobídeme bez GAFAM? Ak áno, aké sú alternatívne riešenia?

Bolo by ilúziou tvrdiť, že dnes sa bez GAFAM zaobídeme. Nejde o oddávanie sa dogmatickému postoju, ktorý by spočíval v definitívnom opustení týchto nástrojov. Niektoré majú výhody a riešenia, ktoré sú pri výkone našich profesií stále nevyhnutné. Je však nevyhnutné poznať, testovať a používať alternatívy, ak chceme, aby sa títo digitálni giganti spochybnili a nechali priestor pre nových hráčov.

Aby bola digitálna technológia „zodpovedná“, je práve potrebné posilniť aktérov, ktorí ju tvoria, tým, že budú nároční, požiadame ich, aby boli konečne transparentní v súvislosti s ich algoritmami, tým, že sa budú pýtať nielen na obsah, ale aj na kontajner. , podporou vzniku digitálnych inovácií slúžiacich všeobecnému záujmu, a nie len niekoľkým nadnárodným spoločnostiam. Toto nie je utopická vízia, ale naopak pragmatická ambícia, ak chceme vidieť zrod nových peciek, ako je Wikipedia.

So združením NNR chceme práve zvýšiť povedomie a informovať laickú aj odbornú verejnosť o existencii týchto alternatív. Budeme ich prezentovať a diskutovať o nich v La Cantine Numérique 20. a 22. septembra s odborníkmi zaoberajúcimi sa týmito témami. Aby sme objavili všetky alternatívy ku GAFAM, môžeme len pozvať čitateľov BDM, aby sa pozreli na internetovú stránku Dégooglisons, ktorú vytvoril Framasoft, združenie založené v roku 2001, ktoré podporuje etickejší a decentralizovanejší internet.

Table of Contents