Priemerný Brit strávi 57 HODÍN svojich vianočných sviatkov pozeraním na obrazovky, uvádza štúdia

PRIEMERNÝ dospelý strávi viac ako 57 HODÍN vianočných prázdnin pozeraním na obrazovku – a nie na to, aby sa na škatuľke pozeral na repete alebo obľúbených rodinných príslušníkov.

Štúdia z 2000 ľudí, ktorí oslavujú Vianoce, zistilo, že počas týždňa strávia 49 minút denne „bezmyšlienkovitým listovaním“ prostredníctvom svojich telefónov.

Hodinu každý deň strávite aj pozeraním do počítača alebo telefónu z pracovných dôvodov.

A ďalších 34 minút každý deň, čo sú necelé štyri hodiny v týždni, bude tiež viesť videohovory s priateľmi alebo príbuznými.

Okrem toho si dospelí užijú 116 minút denne pri sledovaní televízie a v priemere 95 minút pred filmami, pričom doma musíte byť sami, Elf, Love Actually a Snehuliak.

Hranie videohier, ďalšie používanie tabletov a textové správy môžu trvať ďalších 135 minút.

Ukázalo sa tiež, že v týždni medzi Štedrým večerom a Silvestrom sa 37 percent teší na nič iné, ako na ležanie pred televíznym „dvojitým premietaním“.

Odborníci na videnie však varovali, že nadmerné používanie obrazovky môže byť obzvlášť škodlivé v čase slabého osvetlenia koncom decembra.

Ashley Mealor zo spoločnosti Vision Direct, ktorá si objednala výskum, uviedla: „Každý vie, že by mal obmedziť čas strávený na zariadení – ale Vianoce sú časom oddychu a ako inak to robíme? Viem, že budem hrať Sniper Elite 4 cez prestávku, keď nestíham rodinu.

„Mnohým ľuďom prináša šťastie sadnutie si na pohovku pri šálke čaju a trocha voľného času na prehliadanie sociálnych médií.

“Nehovoriac o všetkom tom, čo strávime ako rodiny pri filmoch, vianočných špeciáloch v televízii – alebo pri videohovoroch s ľuďmi, ktorých v reálnom živote nemôžeme vidieť.”

“Je smutné, že pre mnoho dospelých počas hektického roku 2020 strávia veľa času aj pozeraním na obrazovky svojich prenosných počítačov a dohliadajú na prácu.”

Štúdia tiež zistila, že viac ako polovica opýtaných očakáva, že sa ich spotreba televízie cez vianočné prázdniny zvýši a traja z desiatich budú častejšie pozerať na svoje telefóny.

Dospelí sa na Vianoce pozerajú na svoj telefón v priemere desaťkrát každú hodinu bdenia – raz za šesť minút.

Na výpočet času, ktorý strávia dospelí sledovaním slávnostného cestovného v televízii, Vision Direct vytvoril online nástroj – jednoducho vyberte, ktorý film budete sledovať, a zistíte, ako dlho budete pred škatuľou.

Celý tento čas strávený na obrazovke však pravdepodobne bude mať vplyv na zdravie očí Britov, pretože 54 percent priznáva pocit „namáhania očí“ po príliš dlhom pohľade na ne.

V tmavších mesiacoch 49 percent tiež pripustilo, že trávi veľa času pozeraním sa na jasné obrazovky v tmavých miestnostiach – pretože slnko zmizlo, ale nemôžu sa obťažovať vstať a zapnúť svetlo.

Deväť z 10 opýtaných dospelých prostredníctvom OnePoll tiež uviedlo, že pravdepodobne povedia dieťaťu, že trávi príliš dlho na obrazovkách, aj keď by sa malo obmedziť.

Ashley Mealor dodala: „Skrátenie času stráveného na zariadení je pre celú rodinu, aby to bralo vážne.

“Deti sa budú – správne – pýtať, prečo je ich čas na telefónoch a herných zariadeniach obmedzený, ak sú mama a otec prilepení k svojim telefónom.”

„Vianoce sú ideálnym časom na odloženie telefónov a obrazoviek, odpočinok našich očí a zapojenie sa do niektorých tradičných aktivít.

“Nechceme to však prehnať a navrhnúť ľuďom, aby prestali sledovať svoje slávne vianočné filmy a televízne relácie – o tom je sezóna!”