Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Pribl├ş┼żenie po─Źas vy┼íetrovania v USA z d├┤vodu neust├ílech bezpe─Źnostn├Żch nedostatkov

S├║─Źasn├í kr├şza v├şrusu krony sp├┤sobila, ┼że sa cel├Ż svet pres┼ąahoval na web. Teraz sa ─Źinnosti z jednotliv├Żch tried vykon├ívaj├║ digit├ílne.

Preto platformy webov├Żch komunik├íci├ş zaznamenali obrovsk├Ż n├írast po─Źtu pou┼ż├şvate─żov, ktor├ş po┼żiadaj├║ o svoje slu┼żby. Jasn├Żm pr├şkladom tohto nadmern├ęho n├írastu je po─Źet zariaden├ş Zoom, ktor├ę sa zmenili z 10 mili├│nov pou┼ż├şvate─żov na 200 mili├│nov za menej ako tri mesiace.

Vzh─żadom na karant├ęny, ktor├ę boli zaveden├ę vo svete, je zrejm├ę, ┼że dopyt po t├Żchto druhoch slu┼żieb sa zv├Ż┼íil. Teraz probl├ęm spo─Ź├şva v tom, ┼że sme tie┼ż videli r├Żchlej┼í├ş n├írast bezpe─Źnostn├Żch probl├ęmov na t├Żchto alternat├şvnych platform├ích. Aj tu Zoom rob├ş pr├ştomnos┼ą jedn├Żm z najd├┤le┼żitej┼í├şch pr├şkladov tejto dilemy, ktor├í dnes existuje.

"Zoom Bomby" a ich nadmern├ę zv├Ż┼íenie

Pribl├ş┼żenie po─Źas vy┼íetrovania v USA z d├┤vodu neust├ílech bezpe─Źnostn├Żch nedostatkov 1

T├íto platforma ako s├║─Źas┼ą svojich slu┼żieb umo┼ż┼łuje nielen typick├ę videokonferencie medzi ─Źlenmi chatu. V skuto─Źnosti m├┤┼żu pou┼ż├şvatelia jedin├Żm kliknut├şm zdie─ża┼ą svoje obrazovky s ─żubovo─żn├Żm po─Źtom ─Ćal┼í├şch ─żud├ş.

Napr├şklad v akademick├Żch pr├şpadoch, ke─Ć chce u─Źite─ż odovzda┼ą niektor├ę inform├ície ve─żkej skupine ┼ítudentov, m├┤┼że to by┼ą rie┼íenie. Probl├ęm sa v┼íak za─Ź├şna objavova┼ą, ke─Ć s├║ tieto met├│dy skreslen├ę a pou┼ż├şvan├ę so ┼íkodliv├Żm ├║myslom.

Existuje len m├ílo pr├şpadov, ke─Ć pou┼ż├şvatelia s odkazmi na pozvanie id├║ na skupinov├ę rozhovory, aby sa podelili o pornografick├Ż materi├íl a obr├ízky explicitn├ęho n├ísilia s rasov├Żmi ur├í┼żkami. Tieto akcie boli uznan├ę ako ÔÇ×zoombombingÔÇť a dali jasne najavo, ┼że spolo─Źnos┼ą Zoom nevyvinula ┼ąa┼żkosti s pr├şpravou svojej platformy na ochranu svojich pou┼ż├şvate─żov pred touto situ├íciou a zabr├ínen├şm im, aby im boli vystaven├ş.

R├┤zne ─Źasti Spojen├Żch ┼ít├ítov vyjadrili svoje obavy

Vzh─żadom na neust├íle zvy┼íovanie t├Żchto situ├íci├ş a zodpovedaj├║ce s┼ąa┼żnosti za─Źali r├┤zne americk├ę org├íny podnika┼ą samostatn├ę kroky. Ak v┼íak va┼íe v├Żskumn├ę z├íujmy rast├║, mo┼żno budete chcie┼ą za─Źa┼ą uva┼żova┼ą o spolupr├íci.

Prv├ę ozn├ímenie o prebiehaj├║com ofici├ílnom vy┼íetrovacom konan├ş pri┼ílo z kancel├írie gener├ílneho prokur├ítora v New Yorku. Tento pri┼íiel za─Źiatkom tohto t├Ż┼żd┼ła. Nesk├┤r Gener├ílna prokurat├║ra ┼ít├ítu Connecticut tie┼ż uviedla, ┼że za─Ź├şna vy┼íetrovanie s odkazom na bezpe─Źnostn├║ politiku spolo─Źnosti Zoom.

Varuje FBI

Mnoh├ę z t├Żchto hnut├ş mohli pr├şs┼ą ako reakcia na varovanie vydan├ę FBI z Bostonu 30. marca. V nej varoval, ┼że dostali s┼ąa┼żnosti od pou┼ż├şvate─żov v┼íetk├Żch typov bezpe─Źnostn├Żch poru┼íen├ş na platforme Zoom.

Pod─ża nich sa zasiahnut├ę oblasti l├ş┼íili od oblast├ş ur─Źen├Żch spolo─Źnostiam a┼ż po oblasti akademick├ęho charakteru. Vo svojom varovan├ş zverejnili, ┼że spolo─Źnos┼ą Zoom vystavila pou┼ż├şvate─żov hackerom a nechala ich po─Ź├şta─Źe zranite─żn├ę. Ako strop, FBI po┼żiadala ob─Źanov, ak sa s t├Żmto ┼ít├Żlom stretli, aby ich prostredn├şctvom tohto informovali Kontaktn├Ż formul├ír,

Prich├ídza viac vy┼íetrovan├ş?

Ako sme u┼ż spomenuli, New York aj Connecticut za─Źali svoje vlastn├ę vy┼íetrovania. Je v┼íak pravdepodobn├ę, ┼że kancel├írie in├Żch advok├ítov bud├║ chcie┼ą za─Źa┼ą s├║dny proces proti spolo─Źnosti Zoom.

Niektor├ę vyhl├ísenia n├ís m├┤┼żu vies┼ą k presved─Źeniu, ┼że to s├║vis├ş s t├Żm, ─Źo povedal sen├ítor Richard Blumenthal (z Connecticutu). Vo svojich pripomienkach uviedol, ┼że ÔÇ×bol v kontakte s in├Żmi org├ínmi a ja som v kontakte s kolegami a mysl├şm si, ┼że v presk├║man├ş existuj├║ niektor├ę spolo─Źn├ę t├ęmy, ktor├ę Zoom dostane.ÔÇť V nasleduj├║cich d┼łoch sme mohli vidie┼ą, ┼że k tejto ┼ít├║dii met├│d zv├Ą─Ź┼íenia sa prid├íva viac jednotiek.

Zistilo sa st├íle viac probl├ęmov s bezpe─Źnos┼ąou

Okrem pr├şpadov zoombombovania boli na platforme Zoom objaven├ę aj ─Ćal┼íie probl├ęmy. Napr├şklad sa uk├ízalo, ┼że nepou┼ż├şva ┼íifrovanie jeden na jedn├ęho, ÔÇőÔÇőale prenosov├ę ┼íifrovanie.

Rozdiel je v tom, ┼że aj ke─Ć jeden ┼íifruje inform├ície v celom prenosovom re┼ąazci a rob├ş ich nepr├şstupnej┼í├şmi ako pre pou┼ż├şvate─żov, druh├Ż umo┼ż┼łuje tret├şm stran├ím (v tomto pr├şpade v├Żvoj├írom k├│du) pr├şstup k s├║borom, obr├ízkom, vide├ím a zvukom bez ┼íifrovania.

Aby sa to e┼íte zhor┼íilo, spolo─Źnos┼ą Zoom in England m├┤┼że uspokoji┼ą dopyt pou┼ż├şvate─ża, ktor├Ż tvrd├ş, ┼że platforma predala inform├ície Facebook ktor├ę, ako v┼íetci vieme, nem├í zvl├í┼í┼ą dobr├║ poves┼ą v oblasti ochrany s├║kromia a ├║dajov svojich pou┼ż├şvate─żov.

Okrem vy┼í┼íie uveden├ęho bola minul├Ż t├Ż┼żde┼ł objaven├í iba nov├í zranite─żnos┼ą. V tomto pr├şpade je to zlo─Źin, ktor├Ż m├┤┼żu hackeri pou┼żi┼ą na ukradnutie odkazov Windows pou┼ż├şvatelia komunikuj├║ci s funkciou Zoom. Spolo─Źnos┼ą uviedla, ┼że u┼ż vydala opravn├Ż s├║bor pre t├║to chybu.

Hist├│ria ch├Żb

Probl├ęmy s bezpe─Źnos┼ąou nie s├║ na platforme neobvykl├ę. V skuto─Źnosti bol minul├Ż rok vzkriesen├şm funkcie ÔÇ×click-to-goÔÇť, v─Ćaka ktorej boli pou┼ż├şvatelia po─Ź├şta─Źov Mac vystaven├ş probl├ęmom, ako je ├║nos svojich webov├Żch kamier. Zoom br├ínil svoju funkciu a┼ż do konca. Nesk├┤r sa rozhodol, ┼że ho vyl├║─Źi z d├┤vodu ve─żk├ęho mno┼żstva kritiky a tlaku, ktor├Ż dostal.

Odpove─Ć Zoomu

Pribl├ş┼żenie po─Źas vy┼íetrovania v USA z d├┤vodu neust├ílech bezpe─Źnostn├Żch nedostatkov 2

Tento t├Ż┼żde┼ł Zoom vydal jeden uvo─żnenie ak reaguje na aktu├ílnu situ├íciu a prebiehaj├║ce vy┼íetrovania. Medzi hlavn├ę body n├íjdeme tieto vyhl├ísenia od gener├ílneho riadite─ża platformy. Eric Yuan:

ÔÇ×Teraz m├íme ove─ża ┼íir┼íiu skupinu pou┼ż├şvate─żov, ktor├ş pou┼ż├şvaj├║ n├í┼í produkt nieko─żk├Żmi neo─Źak├ívan├Żmi sp├┤sobmi a predstavuj├║ v├Żzvy, ktor├ę sme neo─Źak├ívali.ÔÇť Yuan tie┼ż poznamenal, ┼że nenavrhli Zoom ÔÇ×s o─Źak├ívan├şm, ┼że v priebehu nieko─żk├Żch t├Ż┼żd┼łov bud├║ v┼íetci na svete naraz pracova┼ą, ┼ítudova┼ą a st├Żka┼ą sa z domu.ÔÇť

Tie┼ż povedali, ┼że sa bud├║ usilova┼ą vyrie┼íi┼ą v┼íetky vzniknut├ę bezpe─Źnostn├ę probl├ęmy. Len ─Źas v┼íak m├┤┼że uk├íza┼ą, ako sa v┼íetko skuto─Źne vyvinie.