Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Preto┼że mus├şte zo smartf├│nu s Androidom odstr├íni┼ą aplik├ície, ktor├ę nepou┼ż├şvate

Preto┼że mus├şte zo smartf├│nu s Androidom odstr├íni┼ą aplik├ície, ktor├ę nepou┼ż├şvate 1

Ko─żkokr├ít ste si stiahli a nain┼ítalovali aplik├íciu, pou┼żili ju nieko─żko dn├ş a potom na ┼łu zabudli? Toto spr├ívanie je spolo─Źn├ę pre mnoh├Żch majite─żov smartf├│nov: po nieko─żk├Żch d┼łoch aplik├ícia sa uk├í┼że by┼ą menej u┼żito─Źnou alebo z├íbavnej┼íou, ako sa o─Źak├ívalo, a nech├íte ju tam, zasp├ívaj├║c s t├Żm, ┼że nanajv├Ż┼í to m├┤┼że zabra┼ą ur─Źit├Ż priestor v pam├Ąti mobiln├ęho telef├│nu.

T├íto vec v┼íak nie je tak├í jednoduch├í: aplik├ície, ktor├ę nepou┼ż├şvame, m├┤┼żu pre n├í┼í smartphone sp├┤sobi┼ą nieko─żko probl├ęmov a preto by ste ich mali v┼żdy odin┼ítalova┼ą. Existuje mnoho mo┼żn├Żch probl├ęmov: od poklesu celkov├ęho v├Żkonu zariadenia, dokonca aj t├Żch najv├Żkonnej┼í├şch, a┼ż po zna─Źn├ę rizik├í pre na┼íe s├║kromie a dokonca aj pre bezpe─Źnos┼ą cel├ęho zariadenia. Koho to zauj├şma? smartphone v┼żdy v plnom rozsahu, bezpe─Źn├Ż a nechce ma┼ą probl├ęmy s ochranou s├║kromiapreto by mal okam┼żite odin┼ítalova┼ą star├ę aplik├ície, ktor├ę nepou┼ż├şva. A tu a tam by sa mal vyda┼ą na prehliadku nain┼ítalovan├Żch aplik├íci├ş a op├Żta┼ą sa s├ím seba, ktor├ę aplik├ície skuto─Źne potrebuj├║.

Nepou┼żit├ę aplik├ície: ako ovplyv┼łuj├║ v├Żkon

Pokia─ż ide o zariadenie, ktor├ę pou┼ż├şvame, je najnov┼íej gener├ície a je ÔÇ×kvalitne spracovan├ęÔÇť z h─żadiska hardv├ęru (dobr├Ż procesor, ve─ża pam├Ąte RAM a ve─ża ├║lo┼żn├ęho priestoru), Ka┼żd├í nain┼ítalovan├í aplik├ícia pou┼ż├şva, aj ke─Ć je neakt├şvna, mal├Ż k├║sok t├Żchto zdrojov, Okrem toho, ┼że zaberaj├║ zbyto─Źn├Ż priestor, tieto aplik├ície sp├║┼í┼ąaj├║ pri spusten├ş zariadenia najmenej jednu slu┼żbu, ktor├í zbyto─Źne ukradne pam├Ą┼ą RAM. Ke─Ć d├┤jde ├║lo┼żn├Ż priestor, v├Żkon v┼íetk├Żch nain┼ítalovan├Żch aplik├íci├ş sa zn├ş┼żi. A to plat├ş pre zariadenia so syst├ęmom Android aj iOS.

Nepou┼żit├ę aplik├ície: rizik├í ochrany osobn├Żch ├║dajov

Ka┼żd├í aplik├ícia, ktor├║ in┼ítalujeme, zvy─Źajne vy┼żaduje ve─żk├ę mno┼żstvo povolen├ş: pr├şstup k ├║lo┼żnej pam├Ąti, kamere, zemepisnej polohe a ove─ża viac. Aj ke─Ć v┼íak aplik├ícia nie je akt├şvna, m├┤┼że zhroma┼ż─Ćova┼ą ├║daje o na┼íom pou┼ż├şvan├ş smartf├│nu a posla┼ą ich prostredn├şctvom tejto sl├ívnej slu┼żby na pozad├ş, o ktorej sme hovorili predt├Żm, na servery v├Żvoj├írov. A to znamen├í rozdajte na┼íe ├║daje v├Żmenou za ni─Ź za ni─Ź, preto┼że t├║to aplik├íciu naozaj nepou┼ż├şvame.

Nepou┼żit├ę aplik├ície: bezpe─Źnostn├ę rizik├í

A nakoniec, z nepou┼żit├Żch aplik├íci├ş vypl├Żvaj├║ ─Ćal┼íie rizik├í: pre bezpe─Źnos┼ą na┼íich a na┼íich smartf├│nov. Niektor├ę aplik├ície sa aktualizuj├║ automaticky na pozad├ş, aby n├ím v┼żdy pon├║kali najnov┼íiu verziu a najnov┼íie dostupn├ę funkcie. Bohu┼żia─ż sa to v┼íak stalo absol├║tne bezpe─Źn├ę aplik├ície sa po aktualiz├ícii stali mimoriadne nebezpe─Źn├Żmi, Niekedy je to strat├ęgia hackerov (ktor├ş najprv vydaj├║ ÔÇ×─Źist├║ÔÇť aplik├íciu a potom vlo┼żia v├şrus do aktualiz├ície), niekedy sa st├íva, ┼że servery zn├ímeho a spo─żahliv├ęho v├Żvoj├íra s├║ prepichnut├ę po─Ź├şta─Źov├Żmi zlo─Źincami, ktor├ş vlo┼żia malv├ęr do aktualiz├íci├ş aplik├íci├ş, Stalo sa to napr├şklad nieko─żkokr├ít napr├şklad zn├ímej aplik├ícii na ─Źistenie smartf├│nu CCleaner.