Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Prehliada─Ź Microsoft Edge zdie─ża viac inform├íci├ş ako konkurencia

Prehliada─Ź Microsoft Edge zdie─ża viac inform├íci├ş ako konkurencia 1

Prehliada─Ź Edge spolo─Źnosti Microsoft zalo┼żen├Ż na prehliada─Źi Chrome m├┤┼że zdie─ża┼ą rovnak├Ż zdrojov├Ż k├│d ako prehliada─Ź Google Chrome, ale nov├Ż v├Żskum uk├ízal, ┼że m├┤┼że ma┼ą v├Ą─Ź┼íiu telemetriu ako in├ę prehliada─Źe. ohrozen├ę s├║kromie.

Pod─ża softv├ęrov├ęho gigantu sa telemetria vz┼ąahuje na syst├ęmov├ę ├║daje, ktor├ę s├║ pren├í┼ían├ę telemetrick├Żmi komponentmi alebo vstavan├Żmi slu┼żbami prehliada─Źa. Spolo─Źnos┼ą Microsoft u┼ż nejak├Ż ─Źas pou┼ż├şva telemetrick├ę ├║daje u┼ż v roku 2007 Windows 10 ako sp├┤sob identifik├ície probl├ęmov a analyzovania a odstr├ínenia probl├ęmov vo svojom opera─Źnom syst├ęme.

Na lep┼íie pochopenie toho, ak├ę ├║daje zdie─żaj├║ popul├írne webov├ę prehliada─Źe, profesor Douglas J Leith testoval Microsoft Edge v prehliada─Źi Chromium, Google Chrome, Brave, Rusko, Yandex, Firefox a AppleSafari.

  • Microsoft Edge otv├íra obchod s doplnkami
  • Aplik├ícia Microsoft Safe Documents chr├íni v┼íetky va┼íe s├║bory
  • Vysk├║┼íajte aj n├í┼í ├║pln├Ż zoznam najlep┼í├şch prehliada─Źov

Microsoft Edge v┼íak nane┼í┼ąastie neuspel dobre v r├┤znych testoch ochrany s├║kromia, ktor├ę uskuto─Źnil Leith.

Telemetria v aplikácii Microsoft Edge

Po─Źas testovania produktu Microsoft Edge Leith poznamenal, ┼że ka┼żd├í adresa URL zadan├í do preh─żad├íva─Źa bude odoslan├í sp├Ą┼ą na str├ínky spolo─Źnosti Microsoft. Napr├şklad ka┼żd├í adresa URL zadan├í do panela s adresou Edge je zdie─żan├í s Bingom, ako aj s ─Ćal┼í├şmi slu┼żbami spolo─Źnosti Microsoft, ako je SmartScreen.

Leith tie┼ż zistil, ┼że prehliada─Ź posiela spolo─Źnosti Microsoft jedine─Źn├ę hardv├ęrov├ę ÔÇőÔÇőidentifik├ítory, ktor├ę nemo┼żno ─żahko zmeni┼ą alebo odstr├íni┼ą. O t├Żchto identifik├ítoroch a o tom, ako je Microsoft Edge podobn├Ż Yandexu z h─żadiska ochrany s├║kromia, uviedol vo svojom pr├şspevku na t├║to t├ęmu viac inform├íci├ş.Ochrana osobn├Żch ├║dajov vo webovom prehliada─Źi: ─îo hovoria prehliada─Źe, ke─Ć sa volaj├║ domov?ÔÇŁ, Hovor├ş:

ÔÇ×Z h─żadiska ochrany osobn├Żch ├║dajov sa Microsoft Edge a Yandex kvalitat├şvne l├ş┼íia od ostatn├Żch ┼ítudovan├Żch prehliada─Źov. Oba odosielaj├║ trval├ę identifik├ítory, ako je mo┼żn├ę pou┼żi┼ą na prepojenie po┼żiadaviek (a priradenej adresy IP / umiestnenia) na servery typu back-end. Edge tie┼ż po┼íle hardv├ęrov├ę ÔÇőÔÇőUUID zariadenia spolo─Źnosti Microsoft a Yandex podobne prenesie hashovac├ş identifik├ítor hardv├ęru na servery typu back-end. Pokia─ż vieme, toto spr├ívanie nem├┤┼żu pou┼ż├şvatelia zak├íza┼ą. Okrem funkcie automatick├ęho dop─║┼łania vyh─żad├ívania, ktor├í zdie─ża podrobnosti o nav┼ít├şven├Żch webov├Żch str├ínkach, pren├í┼íaj├║ inform├ície o webov├Żch str├ínkach aj servery, ktor├ę sa zdaj├║ nes├║visiace s vyh─żad├ívan├şm.

Na rozdiel od svojej spotrebite─żskej verzie poskytuje Microsoft Edge for Enterprise spr├ívcom ove─ża v├Ą─Ź┼íiu kontrolu nad nasaden├şm a m├┤┼że zak├íza┼ą v┼íetky tieto sledova─Źe. Sledova─Źe s├║ v┼íak v predvolenom nastaven├ş st├íle vo v┼íetk├Żch in┼ítal├íci├ích Edge.

  • Zd├┤raznili sme tie┼ż tie najlep┼íie slu┼żby VPN

Cez BleepingComputer