Prehliadač Brave na ochranu osobných údajov zavrhuje Google v prospech vlastného vyhľadávača

Brave, spoločnosť stojaca za rovnomenným webovým prehliadačom zameraným na ochranu osobných údajov, vo veľkom vsádza na svoj vlastný vyhľadávací nástroj. Prehliadač Brave je teraz predvolený pre vyhľadávací nástroj spoločnosti a ponúka ho namiesto Google pre používateľov na vybraných trhoch, ako sú USA, Kanada a Spojené kráľovstvo. Zmenu čoskoro uvidia aj používatelia v iných krajinách.

Spoločnosť Brave dnes oznámila veľkú zmenu, ktorá prichádza len niekoľko mesiacov po tom, čo spoločnosť spustila svoj vyhľadávací nástroj ochrany osobných údajov, ktorý môže používať ktokoľvek. Na rozdiel od hlavného vyhľadávacieho nástroja Brave vyhľadávač nezahŕňa sledovanie používateľov, čo z neho robí atraktívnejšiu možnosť pre používateľov spoločnosti. Používatelia v USA, Spojenom kráľovstve a Kanade budú odteraz predvolene používať Brave Search namiesto Google.

Okrem toho používatelia v Nemecku budú teraz predvolene používať Brave Search namiesto DuckDuckGo a používatelia vo Francúzsku budú predvolene používať vyhľadávací nástroj ochrany osobných údajov namiesto Qwant. Brave hovorí, že plánuje zaviesť túto zmenu predvoleného vyhľadávacieho nástroja v ďalších krajinách v priebehu „najbližších niekoľkých mesiacov“. Ak nechcete čakať, môžete tiež manuálne zmeniť predvolený vyhľadávací nástroj prehliadača Brave na Brave Search.

Zmena sa týka najnovších verzií prehliadača Brave pre počítače, Android a iOS za predpokladu, že žijete v jednej z vyššie uvedených krajín. Ako sa očakávalo, používatelia môžu stále manuálne zmeniť predvolený vyhľadávací nástroj, takže ak by ste radšej zostali pri Google, DuckDuckGo alebo niektorej z alternatív, zostáva to možnosť.

Okrem zmeny predvoleného prehliadača Brave uvádza, že spúšťa aj projekt Web Discovery Project pre používateľov, ktorí chcú prispieť k Brave Search. Podľa Brave môžu používatelia anonymne zdieľať údaje so spoločnosťou, aby zlepšili kvalitu a pokrytie vyhľadávacieho nástroja, bez rizika, že údaje budú spätne prepojené s konkrétnymi zariadeniami alebo používateľmi.