Predajca pir├ítskych set-top boxerov bol uv├Ąznen├Ż kv├┤li chybe

Po ├║spe┼ínom odvolan├ş nebude mu┼ż, ktor├Ż bol predan├Ż na tri mesiace v├Ązenia za predaj dekod├ęrov, ods├║den├Ż na pir├ítstvo. P├┤vodn├Ż n├írok podan├Ż najm├Ą v mene spolo─Źnost├ş vr├ítane Premier League bol zalo┼żen├Ż na predch├ídzaj├║com rozhodnut├ş, ktor├ę bolo nesk├┤r zvr├íten├ę, ─Źo malo za n├ísledok ÔÇ×jednozna─Źne neprimeran├ęÔÇť rozhodnutie.

Tvorcovia, distrib├║tori a pridru┼żen├ę skupiny zameran├ę na boj proti pir├ítstvu na celom svete ─Źelia problematick├ęmu probl├ęmu dekod├ęrov pir├ítstva.

Tieto lacn├ę zariadenia boli spo─Źiatku prijat├ę odborn├şkmi v oblasti techniky, ale nesk├┤r pritiahli ┼íirok├ę publikum medzi ┼íirokou verejnos┼ąou, ─Źo pir├ítstvu u─żah─Źilo a lacno dosiahlo masy.

V Eur├│pe a Spojen├Żch ┼ít├ítoch sa za─Źalo ve─ża pr├ívnych postupov, ale v posledn├Żch rokoch do┼ílo aj k boju v ├üzii. V janu├íri 2018 bolo hl├ísen├ę, ┼że komunik├ícia, vysielanie a giganti SingTel, Starhub, Fox Networks Group a Premier League sa spojili a za─Źali priekopn├şcky ┼ípeci├ílny s├║dny proces proti t├Żm, ktor├ş sa podie─żaj├║ na dod├ívke hardv├ęru v Singapure.

Akcia sa zamerala na dekod├ęr Synnex Trading, jeho z├íkazn├şka a ve─żkoobchodn├şka, Bee. Dr┼żitelia pr├ív vymenovali za ob┼żalovan├Żch aj riadite─ża obchodu Synnex Jia Xiaofen a riadite─ża Bee Abdel Nagib. V apr├şli minul├ęho roku sa pr├şpad Naguib skon─Źil s malou pokutou ni┼ż┼íou ako 1 000 dol├írov, napriek tomu to bol prv├Ż ├║spe┼ín├Ż s├║dny proces s ÔÇ×pir├ítskymÔÇť predajcom fondu v krajine.

Pr├şpad proti spolo─Źnosti Synnex Trading a riadite─żke Jia Xiaofenovej bol menej jasn├Ż. Po tom, ─Źo sa v okt├│bri 2019 priznal k ┼ítyrom trestn├Żm ─Źinom poru┼íuj├║cim autorsk├ę pr├íva, bol riadite─ż ods├║den├Ż na 12 t├Ż┼żd┼łov v├Ązenia a bolo mu nariaden├ę ulo┼żi┼ą pokutu 5 400 dol├írov (3 800 dol├írov), zatia─ż ─Źo jeho spolo─Źnosti bola ulo┼żen├í pokuta 160 800 dol├írov (113 500 dol├írov). Komory AGC v┼íak podali odvolanie r├Żchlo a tvrdili, ┼że rozsudok bol chybn├Ż.

Pod─ża AGC rozhodnutia str├ín zapojen├Żch do osobitn├ęho trestn├ęho st├şhania z├ívisia od predch├ídzaj├║ceho s├║dneho rozhodnutia, v ktorom bol mu┼ż p├┤vodne ods├║den├Ż na osem t├Ż┼żd┼łov v├Ązenia za predaj upraven├Żch konzol Playstation2 a kop├şrovanie pir├ítskeho softv├ęru do z├íkazn├şckych zariaden├ş. Tento trest od┼łatia slobody bol v┼íak zru┼íen├Ż a nahraden├Ż pokutou. V d├┤sledku toho bol rozsudok vo v├Ązen├ş Jia Xiaofen nadbyto─Źn├Ż, ako uv├ídza AGC.

V spomienkach z konca marca 2020 traja z├ístupcovia prokurat├║ry nap├şsali, ┼że v├Żbor AGC by mal s├║du pom├íha┼ą pri rozhodovan├ş vo veci Jia Xiaofen, aby sa zabezpe─Źilo, ┼że sa bude vych├ídza┼ą z presn├Żch precedensov.

ÔÇ×T├íto zodpovednos┼ą je kritick├Żm aspektom spr├ívy trestn├ęho s├║dnictva v Singapure – ┼że v┼íetci p├íchatelia s├║ primerane potrestan├ş,ÔÇť nap├şsal riadite─ż prokurat├║ry. TodayOnline.

ÔÇ×V tejto s├║vislosti prokur├ítor podnikol neobvykl├Ż, ale nevyhnutn├Ż krok na predlo┼żenie aktu├ílneho odvolania proti 12-t├Ż┼żd┼łov├ęmu trestu od┼łatia slobody ulo┼żen├ęmu (Jia).ÔÇť

Po─Źas pojedn├ívania sa ani v obhajobe, ani v trestnom st├şhan├ş v pr├şpade Jia neuv├ídzala skuto─Źnos┼ą, ┼że predch├ídzaj├║ci trest od┼łatia slobody bol zru┼íen├Ż, ─Źo znamen├í, ┼że okresn├Ż s├║d vydal podobn├ę rozhodnutie, ke─Ć neexistoval precedens. V├Żsledkom bolo, ┼że tento t├Ż┼żde┼ł Najvy┼í┼í├ş s├║d zru┼íil dvan├ís┼ąt├Ż┼żd┼łov├Ż trest Jia, ale ┼żalovan├Ż nebol potrestan├Ż.

Na z├íklade odpor├║─Źan├ş DPP dostala Jia Xiaofen pokutu 32 100 USD (22 000 dol├írov) a p├┤vodn├í a ove─ża v├Ą─Ź┼íia pokuta proti jeho spolo─Źnosti bola zaviazan├í st├í┼ą.

─îo to v bud├║cich pr├şpadoch znamen├í pre rozsudok, nie je zatia─ż jasn├ę, ale bez precedensu pre relat├şvne pr├şsne tresty od┼łatia slobody sa zd├í by┼ą mo┼żn├ę v├Ą─Ź┼íie rie┼íenie.