Pre─Źo som takmer prestal pou┼ż├şva┼ą navig├ítor

Od pr├şchodu navig├ítorov v ka┼żdom smartf├│ne je cestovanie omnoho jednoduch┼íie a h─żadajte iba kr├ítku cestu domov alebo do ktorejko─żvek inej ─Źasti mesta. Na jednej strane je to jednozna─Źn├ę po┼żehnanie, ale tento jav m├í svoje nedostatky. Ve─ża jazd├şm a chod├şm. V posledn├Żch rokoch som ich videl jasnej┼íie. To v┼íetko ma ve─żmi n├║tilo prehodnoti┼ą m├┤j pr├şstup k navig├ítorom a ┼ípeci├ílnym aplik├íci├ím. Ak sa so mnou budete dr┼ża┼ą toho ist├ęho n├ízoru, zist├şte, ┼że moje od├┤vodnenie je logick├ę, ako je to mo┼żn├ę, a ak nie, budeme musie┼ą v koment├íroch argumentova┼ą. V ka┼żdom pr├şpade sa porozpr├ívajte a zdie─żajte n├í┼í n├ízor. Som pripraven├Ż za─Źa┼ą.

Pre─Źo som takmer prestal pou┼ż├şva┼ą navig├ítor 1

V mojom aute teraz tak├Ż navig├ítor sotva n├íjdete.

U┼ż som hovoril o tom, pre─Źo je lep┼íie nepou┼ż├şva┼ą navig├ítor na smartf├│ne na dlh├║ cestu alebo len denne. Mnoh├ş sa potom so mnou zhodli, aj ke─Ć boli aj t├ş, ktor├ş sa zast├ívali m├┤jho n├ízoru. Rozprava bola trochu divn├í, preto┼że moja poz├şcia bola posilnen├í jasn├Żmi technick├Żmi argumentmi. V ka┼żdom pr├şpade som potom povedal, ┼że pou┼ż├şvanie navig├ítora m├┤┼że smartphone rozbi┼ą, ale, ako sa hovor├ş, je to na vlastn├ę nebezpe─Źenstvo a riziko. Teraz v├ím chcem poveda┼ą, pre─Źo nechcem navig├ítor ─Źasto pou┼ż├şva┼ą, dokonca ani pri zni┼żovan├ş tohto bodu.

Pre─Źo je lep┼íie nepou┼ż├şva┼ą navig├ítor

Predt├Żm, ke─Ć som i┼íiel niekde ─Ćaleko, v┼żdy som si vzal so sebou navig├ítora do auta. M├┤j prv├Ż navig├ítor bol Tom Tom. Nepam├Ąt├ím si presn├Ż model, ale naozaj sa mi p├í─Źil a v Eur├│pe som pracoval dobre. Jedin├Żm probl├ęmom boli pohodln├ę, ale zriedkav├ę hory. Ke─Ć som na to zabudol v po┼żi─Źovni, musel som h─żada┼ą a plati┼ą za┼ł nieko─żko tis├şc rub─żov.

Pre─Źo som takmer prestal pou┼ż├şva┼ą navig├ítor 2

Predt├Żm som mal nie─Źo tak├ę ako TomTom.

Potom som pre Rusko z├şskal lacn├Ż navig├ítor s mapami Navitel. Za─Źalo to na dlh├║ dobu, ale fungovalo to inteligentne. S n├şm som odcestoval do v├Ą─Ź┼íiny Ruska, SN┼á a pobaltsk├Żch ┼ít├ítov a potom som v smartf├│ne pre┼íiel na mapy. Naj─Źastej┼íie som pou┼ż├şval offline mapy Google alebo MapsMe, ktor├ę som za─Źal pou┼ż├şva┼ą sk├┤r, ako sa nau─Źili stava┼ą trasy automobilov.

Po nejakom ─Źase som si uvedomil, ┼że sa mi tento pr├şstup nep├í─Źi a teraz v mojom aute, len pre pr├şpad, le┼ż├ş samotn├Ż Navitel. Existuj├║ tri hlavn├ę d├┤vody.

Prv├Ż z ─Źl├ínkov, o ktor├Żch som hovoril vy┼í┼íie, som u┼ż citoval. Pri pou┼ż├şvan├ş navig├ítora smartphone iba kaz├ş. Ka┼żd├í obrazovka m├í schopnos┼ą vybledn├║┼ą, najm├Ą OLED. Ke─Ć sa smartphone zahrieva pod za┼ąa┼żen├şm, matrica sa ─Ćalej ÔÇ×nap├şnaÔÇť. A pr├íve bat├ęria vyr├íba svoje vlastn├ę zdroje, ─Źo tie┼ż nie je pr├şli┼í pr├şjemn├ę.

Ak na svojom smartf├│ne st├íle chcete pou┼ż├şva┼ą navig├ítor, je tu dobr├Ż v├Żber:4 Naviga─Źn├í aplik├ícia pre Android na pomoc motoristom

Druh├Żm probl├ęmom je to, ─Źo som sa stretol nieko─żkokr├ít v nespr├ívnom ─Źase. Zavolali mi, ke─Ć som i┼íiel cez ┼ąa┼żk├ę miesto s mno┼żstvom z├íkrut. Bolo potrebn├ę nevynecha┼ą kongres, ale telefon├ít pri┼íiel a ja som tam ne┼íiel. V tom okamihu m├┤j iPhone visel na poriadok, hovor sa tam zobrazuje na celej obrazovke, a to sa skuto─Źne stalo probl├ęmom.

Pre─Źo som takmer prestal pou┼ż├şva┼ą navig├ítor 3

Navig├ítor v telef├│ne pom├íha, ke─Ć u┼ż nie je ni─Ź na dosah, ale je lep┼íie prija┼ą ┼ípeci├ílne rie┼íenie na cest├ích.

Nakoniec tret├şm bodom je siln├ę zahrievanie smartf├│nu. Ke─Ć je podsvietenie nastaven├ę na maximum, procesor, GPS pracuj├║ a prebieha nab├şjanie, smartphone sa ve─żmi zahrieva. Ak sa v lete stane, ┼że z vetracieho syst├ęmu f├║ka studen├Ż vzduch z klimatiza─Źn├ęho syst├ęmu, probl├ęm je ─Źiasto─Źne vyrie┼íen├Ż a smartphone sa ochlad├ş. V zime sa naopak zhor┼í├ş, ke─Ć sa do skrinky dostane tepl├Ż vzduch zo spor├íka. V├Żsledkom je, ┼że sa smartphone ve─żmi zahrieva, m├┤┼że zamrzn├║┼ą a jeho vlo┼żenie do vrecka nie je tak├ę pr├şjemn├ę, preto┼że niekedy sa doslova zahreje.

Raz si pam├Ąt├ím, ke─Ć som prehrial smartphone nato─żko, ┼że som sa doslova bolestivo dotkn├║┼ą. Pravda, potom som ho odviezol v ta┼íke na motocykel. K dispoz├şcii je ┼ípeci├ílna prieh─żadn├í vlo┼żka. Vonku bolo slne─Źno, tak┼że podsvietenie bolo maxim├ílne, vzduch ho nevychladol (vrecko tesne a pevne) a slnko naopak ohrialo ─Źiernu ta┼íku. Situ├íciu zhor┼íila skuto─Źnos┼ą, ┼że k zariadeniu bola pripojen├í PowerBank. Bat├ęria teda nie je opuchnut├í. U┼ż som to neurobil.

To v┼íetko viedlo k tomu, ┼że navig├ítor pou┼ż├şvam v telef├│ne iba ako posledn├í mo┼żnos┼ą. Mapy samozrejme nie s├║ zl├ę, najm├Ą v porovnan├ş so ┼ítandardn├Żmi automobilov├Żmi navig├ítormi. Napr├şklad m├ím mapy od toho ist├ęho Toma Toma, ─Źo nie je v Rusku ve─żmi dobr├ę, ale st├íle rad┼íej pou┼ż├şvam tento alebo obvykl├Ż navig├ítor, ktor├Ż v┼żdy le┼ż├ş v odkladacej schr├ínke. CarPlay a Android Auto sa rozhodn├║, ale nep├í─Źi sa mi ─Ćal┼íie k├íble v kab├şne. To je z├íle┼żitos┼ą vkusu.

Pre─Źo som takmer prestal pou┼ż├şva┼ą navig├ítor 4

Nehovorte to, ale v Rusku je najlep┼íie cestova┼ą na map├ích Yandex. Google v┼íak v zahrani─Ź├ş funguje lep┼íie.

Pou┼ż├şvam smartf├│n iba na r├Żchle opustenie nezn├ímej oblasti. Akon├íhle nastane okamih, ke─Ć pozn├ím cestu ─Ćalej, vyraz├şm ju z pam├Ąte a jazd├şm s├ím.

V├Żsledkom je, ┼że je lep┼íie nepou┼ż├şva┼ą smartf├│n ako dia─żkov├Ż navig├ítor a je ─żah┼íie k├║pi┼ą samostatn├ę zariadenie pre asi 3 000 tis├şc rub─żov. Existuje v┼íak aj ─Ćal┼í├ş d├┤vod, pre─Źo je lep┼íie nepou┼ż├şva┼ą navig├ítory. Nejde o technol├│giu. M├í viac ─żudsk├Żch kore┼łov.

Ako si spomen├║┼ą na cestu

─îasto sa m├┤┼żete stretn├║┼ą s v├Żrokmi ─żud├ş, ┼że bez navig├ítora sa nem├┤┼żu dosta┼ą domov. Vyzer├í to trochu divne, ke─Ć┼że t├║to cestu u┼ż roky cestuj├║. Pravdepodobne to znamen├í dopravn├ę z├ípchy, ktor├ę sa vyskytuj├║ pri pou┼żit├ş rovnak├ęho modelu Yandex.

V skuto─Źnosti, ako ukazuje prax, navig├ítory s dopravn├Żmi z├ípchami nie v┼żdy pom├íhaj├║ skuto─Źne zvoli┼ą spr├ívnu trasu. Pom├íhaj├║ iba v pr├şpadoch, ke─Ć na ceste d├┤jde k v├í┼żnej nehode a zvy─Źajne je zadarmo, ale teraz je takmer ├║plne zablokovan├í. V in├Żch pr├şpadoch ide sk├┤r o samohypn├│zu, preto┼że akon├íhle navig├ítor uk├í┼że vo─żn├║ cestu, okam┼żite tam ka┼żd├Ż p├┤jde a prestane by┼ą zadarmo.

Pre─Źo som takmer prestal pou┼ż├şva┼ą navig├ítor 5

Navig├ítor je dobr├Ż, ale mus├şte by┼ą schopn├ş pohybova┼ą sa bez neho a pou┼ż├şva┼ą ho ako asistenta, nie ako sprievodcu. Existuj├║ samozrejme v├Żnimky.

Neust├íle pou┼ż├şvanie navig├ítorov navy┼íe sp├┤sobuje, ┼że si pam├Ą┼ą pam├Ąt├í cestu. Niekam odch├ídzate a neviete, ako sa vr├íti┼ą. Je to na osobnej vo─żbe ka┼żd├ęho, ale ja rad┼íej jazd├şm z pam├Ąti. M├ím teda vybit├║ bat├ęriu, slab├Ż pr├şjem v sieti a mnoho ─Ćal┼í├şch faktorov.

St├íle nie ste presved─Źen├ş? Dobre, tu je ─Ćal┼í├ş ─Źl├ínok o navig├ítoroch: GPS navig├ítory, ktor├ę v syst├ęme Android m├┤┼żu pracova┼ą offline

A ke─Ć idem pe┼ío, hlavne na dovolenku, m├┤┼żem si tie┼ż u┼żi┼ą mesto. Samozrejme, pri h─żadan├ş konkr├ętneho domu m├┤┼żete vidie┼ą mapu, ale neust├íle sa pozera┼ą do navig├ítora je tie┼ż zl├ę.

Kedysi som to robil, ale potom som sa zastavil a mo┼żnos┼ą pozrie┼ą sa raz na mapu, zapam├Ąta┼ą si cestu a zosta┼ą v spr├ívnom smere asi dvadsa┼ą min├║t, ktor├í sa sama vyvinula. Navy┼íe dos┼ą r├Żchlo.

Teraz m├┤┼żem dokonca prejs┼ą 700 – 1 000 km raz a zopakova┼ą t├║to trasu druh├Żkr├ít bez vonkaj┼íej elektronickej pomoci. Samozrejme som ─Ćaleko od lond├Żnskych taxik├írov, je to v┼íak ve─żk├í rados┼ą.

Mo┼żno s tak├Żmito tvrdeniami vyzer├ím ako star├Ż veriaci z lesa, ale by┼ą slobodn├Ż od z├ívislosti a porozumie┼ą ceste s├ím je ve─żmi pekn├Ż. Nie je to sloboda, ke─Ć sa m├┤┼żete pohybova┼ą tam, kde potrebujete a takmer nepou┼ż├şvate vonkaj┼íiu pomoc. Z├írove┼ł ├║plne s├║hlas├şm s t├Żm, ┼że navig├ítori s├║ po┼żehnan├şm, jednoducho ich nezneu┼ż├şvajte. Ka┼żd├Ż si m├┤┼że vybra┼ą medzi smartf├│nom a samostatn├Żm zariaden├şm. Do koment├írov nap├ş┼íte, ako pou┼ż├şvate navig├ítor. D├ívate prednos┼ą samostatn├Żm zariadeniam na dlh├║ cestu alebo potrebujete smartphone? N├ízory na┼íich ─Źitate─żov s├║ ve─żmi zauj├şmav├ę.