Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Pre─Źo sa pokrytie 5G r├Żchlo roz┼í├şri do viac pr├şmestsk├Żch a vidieckych oblast├ş Spojen├ęho kr├í─żovstva

Pre─Źo sa pokrytie 5G r├Żchlo roz┼í├şri do viac pr├şmestsk├Żch a vidieckych oblast├ş Spojen├ęho kr├í─żovstva 1

5G je k dispoz├şcii v mnoh├Żch mest├ích vo Ve─żkej Brit├ínii, ale pokrytie je st├íle ve─żmi nerovnomern├ę. Je to preto, ┼że mobiln├ę siete sa s├║stredili na umo┼żnenie h┼Ľstky sto┼żiarov v ka┼żdej oblasti.

Ofcom sa v┼íak chyst├í vydra┼żi┼ą viac 5G spektra do ve─żk├Żch ┼ítyroch mobiln├Żch siet├ş, O2, EE, Vodafone a Three. Pravidl├í, ako to bude fungova┼ą, ukazuj├║, ┼że existuje siln├Ż impulz na zlep┼íenie pokrytia mimo hlavn├Żch mestsk├Żch oblast├ş.

Hlavn├Żm d├┤vodom je skuto─Źnos┼ą, ┼że aukcia zv├Ż┼íi mno┼żstvo dostupn├Żch vysielac├şch v─║n pre mobiln├ę slu┼żby o p├Ątinu (18 percent).

  • Nebezpe─Źenstvo 5G odhalen├ę: Existuje nejak├ę zdravotn├ę riziko zo sign├ílov 5G?

Ofcom uvo─ż┼łuje 80 MHz frekven─Źn├ęho spektra v p├ísme 700 MHz po ┼ítyroch rokoch pr├íce na vy─Źisten├ş p├ísma s├║─Źasn├ęho vyu┼żitia digit├ílnych pozemn├Żch telev├şznych a bezdr├┤tov├Żch mikrof├│nov.

Tieto vzdu┼ín├ę vlny s├║ ide├ílne na poskytovanie kvalitn├ęho mobiln├ęho pokrytia ÔÇ×vn├║tri aj vo ve─żmi ┼íirok├Żch oblastiach – vr├ítane krajiny.ÔÇť V d├┤sledku toho sa zv├Ż┼íi aj kapacita.

Cie─żom spolo─Źnosti Ofcom je tie┼ż poskytn├║┼ą oper├ítorom mo┼żnos┼ą vytv├íra┼ą s├║vislej┼íie bloky spektra 5G. To je nie─Źo, o ─Źom tri hovorili ako o konkuren─Źnej v├Żhode – v podstate preto, ┼że v s├║─Źasnosti m├í blok 100 MHz, je schopn├Ż poskytova┼ą r├Żchlej┼íie ┼ípi─Źkov├ę r├Żchlosti.

Tentokr├ít v├ş┼ąazi ocenen├Żch 120 Hz 3,6-3,8 GHz spektrum bude m├┤c┼ą medzi sebou rokova┼ą o tom, kde sa jeho spektrum nach├ídza v p├ísme. To pom├┤┼że sie┼ąam zv├Ż┼íi┼ą kapacitu a r├Żchlos┼ą ich siet├ş.

Ako u┼ż bolo predt├Żm ozn├ímen├ę, Ofcom uklad├í 37% strop na celkov├ę spektrum, ktor├ę m├┤┼że ma┼ą ka┼żd├í auk─Źn├í spolo─Źnos┼ą po aukcii. To by malo upokoji┼ą siete, ktor├ę sa naposledy te┼íili z pride─żovania spektra spolo─Źnosti Three naposledy.

V┼íetky siete sa tie┼ż zaviazali poskytova┼ą kvalitn├ę pokrytie 4G najmenej 90 percent├ím Spojen├ęho kr├í─żovstva v priebehu nasleduj├║cich ┼íiestich rokov.

  • ─îo je 5G, ako r├Żchlo je a ako ho m├┤┼żem z├şska┼ą?