Ren Zhengfei postavil jednu z najdôležitejších technologických spoločností na svete, ktorá je teraz v kríze komerčnej vojny
Vo veku 75 rokov Ren Zhengfei predstaviť si s menej práce, Opúšťa spoločnosť, ktorú založil v roku 2007 1987 možno nebol jednou z možností, ale premýšľal o tom, že bude trochu ďalej od bahna a dokonca od verejného života. Avšak, práve pred viac ako rokom jeho plán zmenil sa plocho.
„Prezident (Donald Trump) ma zasiahol tak tvrdo, že ma prinútil, aby som pokračoval v práci, najmä v oblasti vzťahov s verejnosťou,“ uviedol čínsky magnát v jednom z mnohých kôl rozhovorov, ktoré dal za posledný rok. Ale jeho spoločnosť nie je nováčikom v odbore a má dosť späť, aby vydržala toto a niekoľko úderov, aj keď nie bez utrpenia uprostred.
Toto je spoločnosť Huawei, svetový líder v odvetví telekomunikačných štruktúr a jeden z najdôležitejších hráčov v kategórii smartfónov, ktorý dokonca v minulom roku prekonal gigant ako Apple,
Šok, na ktorý sa podnikateľ odvoláva, je začlenenie firmy do americkej čiernej listiny, známej ako Zoznam entít, od mája minulého roka. Účasť v nej môže byť smrteľnou ranou, pretože spoločnostiam, ktoré ju integrujú, znemožňuje mať dodávateľov v tejto krajine bez osobitného povolenia.
Aj keď možno najsilnejší úder, citovo, sa stal o mesiac skôr so zatknutím Meng Wanzhou, finančného riaditeľa Huawei a dcéry milionára, ktorý bol obvinený z krádeže informácií a obchodovania s Iránom nedodržiavaním sankcií uvalených Spojenými štátmi.
Vláda Donalda Trumpa v Huawei stelesnila svoju konfrontáciu s Čínou. Táto studená vojna medzi oboma krajinami sa posunula na digitálnejšiu úroveň, pretože americká krajina sa snaží obmedziť pokrok čínskej infraštruktúry, najmä telekomunikačných služieb.
Spoločnosť Ren je jednou z najrozvinutejších spoločností, ktoré pokročili v novej generácii pripojenia k sieti 5G. Ten, kto zavedie túto technológiu, bude nakoniec ten, kto riadi vlákna komunikácie.
Spor medzi USA a Čínou (s Huawei ako priekopníkom) odhalil jedno z pozadí tohto boja: rozhodnúť sa, ktorý štát zavedie model 5G (ktorý má byť replikovaný inými krajinami). S tým súvisí ďalší dôležitejší problém: ktorý z nich bude riadiť globálne informácie.
„Nejde o obchodnú vojnu, ale o prístup k sieti ako o zdroji informácií. Debata je o výbere toho, kto vás bude špehovať,“ hovorí iProUP Emmanuel Jaffrot, konzultant a lekár v oblasti telekomunikácií.
Spojené štáty sa však domnievajú, že tieto väzby môžu byť použité ako nástroj globálnej špionáže, pretože sú prepojené s Čínskou komunistickou stranou.
Huawei tvrdí, že nemá čo skrývať, hoci jej kritici nedôverujú vzťahu, ktorý spája zakladateľa a generálneho riaditeľa firmy s Ľudovou oslobodzovacou armádou.
Jeho spojenie s armádou
Jeho pôvod nejako tiež znamenal jeho začiatky v obchodnom svete. Ren vyrastal v pokornej rodine vo vidieckej provincii Guizhou. Jeho rodičia učili.
Aby sa stal miestom, musel sa odvolať na svoje akademické predstavenie. Po prijatí na Inštitút architektúry a stavebníctva sa pripojil k zboru inžinierov Ľudovej oslobodzovacej armády s konkrétnym cieľom spolupráce pri výstavbe továrne na výrobu syntetických tkanín.
Takmer desať rokov som v tomto tele hral rôzne úlohy bez vojenskej hodnosti, pretože bol najprv technikom, potom inžinierom a nakoniec zástupcom riaditeľa.
„Bol som dôstojníkom s nízkym postavením. Slúžil som pre tento stavebný projekt, nie pre poľnú jednotku,“ hovorí. Čínska vláda sa však rozhodla rozobrať skupinu inžinierov, čo trochu zmenilo mentalitu magnáta.
„V tom čase som bol zvyknutý robiť to, čo mi povedali, a zrazu som začal pracovať v trhovej ekonomike,“ hovorí Ren. Jeho skúsenosti s logistickou službou ropnej spoločnosti Shenzhen South Sea Oil Corporation však trvali iba niekoľko rokov. Politika otvorenia vodcu Deng Xiaopinga ho viedla k premýšľaniu o založení vlastného podniku.
Takto sa v roku 1987 as pomocou piatich priateľov, ktorí sa stali investormi (prispeli ekvivalentom kapitálu 5, 000 EUR) založil Huawei, čo znamená „čínsky úspech“.
„Keď sme začali, nemali sme žiadne telefóny; mali sme iba jeden z tých starých, ktoré sú vidieť vo filmoch z druhej svetovej vojny. V tom čase sme boli v tom čase veľmi nerozvinutí,“ hovorí výkonná moc.
Začínal ako obchodný zástupca pre spoločnosť z hongkonského pôvodu, ktorá vyrábala telefónne ústredne. Väčšina spoločností v tejto oblasti poukázala na veľké mestské centrá, ale podnikateľ vedel, že skutočné podnikanie je niekde inde.
Takže som sa obrátil na odvetvie, ktoré veľmi dobre poznal: vidiecke dediny. V 90. rokoch vyrástol pre svojho klienta ako prvý a neskôr sám vyrábal.
Jedným z jeho veľkých skokov bolo, keď dostal zmluvu so štátom o poskytnutí vybavenia armáde. Postupne sa snažil vysporiadať so spoločnosťou Ericsson prítomnou na čínskom trhu od polovice 80. rokov.
Vidiecka oblasť ako kľúč k rastu
Od raného veku sa spoločnosť Huawei sústreďovala na výskum a vývoj ako na vedúce postavenie, na ktorom využila svoj rast. V roku 1999 otvoril svoje prvé výskumné a vývojové centrum v Bangalore v Indii a čoskoro zdvihol slepotu svojho druhého sídla, tentoraz v švédskom Štokholme.
Podľa svojho posledného zostatku investovala v roku 2018 do tejto oblasti viac ako 14 miliárd dolárov. Odhadujú tiež, že z 194 000 zamestnancov v 170 krajinách sa takmer polovica venuje výskumu a vývoju.
Aby sa takáto výplata vyplatila, Ren vysvetľuje, že je kľúčové, aby sa na ňu neobmedzovala skutočnosť, že bude zverejnená. „Kótované spoločnosti venujú veľkú pozornosť svojej súvahe a nemôžu príliš investovať, pretože ak zisky neklesnú a to isté sa stane s cenou ich akcií,“ prehlbuje sa.
Táto stávka mu umožnila rásť vo svojom portfóliu produktov. Jednotka Enterprise bola začlenená do obchodu Telco spojeného s riešeniami a službami pre implementáciu sietí, cloudu a školenia pre IT profesionálov; a spotrebiteľ, priamo zameraný na užívateľské produkty, ako sú počítače, telefóny, tablety a inteligentné hodinky.
Práve skutočnosť, že sa spoliehali na prínos investorov a ich „hlad“ po dobrej návratnosti (tí, ktorí prispeli počiatočným kapitálom, sa oddeľovali od svojej časti), viedli generálneho riaditeľa spoločnosti Huawei k vytvoreniu iného mechanizmu: vlastníci spoločnosti neboli by to skupina fondov ani zakladajúca rodina, ale samotní zamestnanci.
V súčasnosti má minimálnu účasť viac ako 95 000 pracovníkov. Sú zodpovední za výber 115 zástupcov, ktorí budú súčasťou komisie zodpovednej za výber predsedu a 16 riaditeľov, ktorí budú vykonávať prevádzkové riadenie. Ren, s 1,4% podielu, je hlavným akcionárom.
Aj keď jeho jadro bolo vždy v oblasti telekomunikačných zariadení, najmä po jeho medzinárodnom rozšírení z nového tisícročia, v poslednom desaťročí to urobilo pevný krok v odvetví smartfónov.
V roku 2011 prepravilo viac ako 20 miliónov smartphones vo svete a o štyri roky neskôr presiahla 100 miliónov. Podľa stratégie Analytics sa minulý rok stal druhým hráčom v odvetví s 240 hráčmi.5 miliónov jednotiek za spoločnosťou Samsung (295 EUR).1 miliónov) a viac Apple, s 197.4 miliónov.
Vývoj v pohotovostnom režime
Divízia spotrebiteľov získala v posledných rokoch silu. Z celkových 105 000 miliónov USD fakturovaných v roku 2018 takmer polovica pochádzala z tejto obchodnej jednotky, zatiaľ čo 40% pochádzalo z pobočky určenej telekomunikačným operátorom.
Jej príjmy sa zameriavajú najmä na Čínu (52%), hoci blok EMEA – Európa, Blízky východ a Afrika – už predstavuje takmer tretinu svojich príjmov, za ktorými nasleduje Ázia a Tichomorie s 12.3%.
Medzitým konflikt so Spojenými štátmi zastavil rastovú stratégiu. Štvrtina jej dodávateľov je z tejto krajiny, ale tiež obri ako Alpahet (Google) a Facebook poslúchali blokádu USA a pozastavili svoje služby týkajúce sa nových telefónov čínskej značky.
Predseda Huawei Eric Xu priznal, že v roku 2019 firma nesplnila stanovené ciele, hoci štátny prevrat nebol taký silný. Podľa výkonnej moci bol nárast obratu 18%, čo je takmer 20% v prognóze. Hoci povedal, že rok 2020 bude „ťažkým rokom“.
Aby sa vysporiadali s blokádou USA, spoločnosť Huawei predstavila svoj vlastný operačný systém Harmony. Sám Ren v júni 2019 ubezpečil, že dopad začlenenia spoločnosti na „čiernu listinu“ by mohol byť okolo 30 000 miliónov USD.
Na druhej strane, ak sa mu podarí zanechať svoj boj so správou Trumpov, mohla by čínska spoločnosť, predpokladaný výkonný pracovník, v nasledujúcich piatich rokoch strojnásobiť svoj príjem. Budúcnosť je teraz neistá.
Ren ide na pódium
Robotické rameno so schopnosťou používať dotykovú obrazovku mobilného telefónu, akoby to bol ľudský prst, sa stalo predmetom konfliktu medzi Spojenými štátmi. a Čína
Od spoločnosti T-Mobile, tvorcu technológie, ubezpečili, že zamestnanci spoločnosti Huawei ukradli určité komponenty so zámerom ich replikácie. Poukazujú tiež na to, že spoločnosť podporovala tento typ správania osobitnými bonusmi pre zamestnancov, ktorí získali tajné informácie o súťaži.
Odčítanie názvu Tappy, s ktorým bolo toto zariadenie známe, bolo jedným z hlavných bodov, ktoré viedli k zatknutiu CFO spoločnosti, ku ktorému došlo v Kanade koncom roka 2018. Nebolo to ani prvé, čo si sťažoval, že Shenzhen – držal ho proti nemu.
Možnosť, aby Huawei pôsobil ako špionážne rameno čínskej vlády, je ďalším dôvodom, ktorý načrtol Biely dom.
„Neexistuje spôsob, ako nás USA môžu rozdrviť. Svet nás potrebuje, pretože sme vyspelejší. V krajinách, ktoré veria v tieto podozrenia, obmedzíme náš plán a v tých, ktoré sa cítia spoľahlivé, sa môžeme pohybovať trochu rýchlejšie, „Ren body.
Dnešná hlavná konfrontácia prechádza sieťou 5G: zatiaľ čo USA Presúvajú svoje vplyvy, aby presvedčili hlavné európske národy, aby na toto spojenie nepoužívali čínsku infraštruktúru, ale pohybujú sa medzi skepticizmom a nedôverou.
V súčasnosti je pozícia spoločnosti Huawei založená na jej technologickom vývoji a nízkej cene, aby získala zelenú a poskytla bezplatnú podporu vyššej rýchlosti pripojenia a možnostiam, ktoré nový štandard sľubuje: inteligentné mestá, internet vecí (IoT), pripojené autá a ďalšie.
Čína je vďaka svojej investícii pripravená dokončiť svoje nasadenie v tomto roku. Na druhej strane, Európska únia, Japonsko a Kanada dúfajú, že budú pripravené až v roku 2025.
„Spojené štáty americké útočia na našu spoločnosť už viac ako 10 rokov, bez ohľadu na to, aký je problém malý. Doteraz sme urobili všetko, aby sme nás tolerovali a mlčali, ale to neznamená, že sme zbabelci,“ hovorí Huawei číslo jedna ,
Okrem mediálnych zábleskov prevzal Ren vedúcu úlohu pri poskytovaní podrobností o fungovaní svojej firmy a jej prepojení s čínskou vládou. „Dokonca aj štátne spoločnosti zlyhali. Je dobré spojenie synonymom úspechu?“
Predpokladá, že jeho nástupca nebude jedným z jeho detí. Ren Ping pracuje v dcérskej spoločnosti Huawei a Annabel Yao študuje informatiku na Harvarde, zatiaľ čo Meng prechádza jeho extradičným vypočutím, aby bol vyskúšaný na území USA. Tento predseda bude obsadený členom správnej rady.
Medzitým súčasný generálny riaditeľ, ktorý tento rok zmení na 76 rokov, neplánuje opustiť svoje kreslo, kým nespieva v novej studenej vojne 4,0,