Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Prečo je Tensor od Google obrovským prínosom pre budúcnosť Androidu

Prečo je Tensor od Google obrovským prínosom pre budúcnosť Androidu 1

Pixel 6, najmä Pixel 6 Pro určite vzbudil záujem používateľov smartfónov na strane Androidu. Viac ako len prechod záujmu: Google naznačil, že vysoký dopyt po telefónoch spôsobuje meškanie dodávok a problémy s dodávkami. Ale aj keď je Google nepochybne spokojný s touto účasťou, jeho primárnym záujmom je Pixel 6 je nepochybne nový procesor, ktorý je srdcom telefónu.

Aj keď čipová súprava Tensor môže znieť ako zbytočná odbočka pre Google, mohla by veľmi dobre riadiť vývoj telefónov Pixel vpred. Dokonca do istej miery aj to, ako by sa mohol v budúcnosti zmeniť samotný Android.

Nový spôsob výpočtovej techniky

Pokiaľ ide o mobilné procesory, Google nikdy nemal na výber. Ako sa ukázalo v prípade telefónov Pixel od roku 2016, Google sa mohol rozhodnúť pre špičkový Snapdragon 8 séria, Snapdragon strednej triedy 7 linka, alebo dokonca nespočetné množstvo čipsetov Dimensity 5G od MediaTeku. Navrhnutie vlastného procesora však bolo viac než len ukážkou technickej zdatnosti. Bola to ukážka nového spôsobu, akým telefóny a mobilné operačné systémy zvládajú úlohy, najmä tie ťažšie.

Na rozdiel od bežného trojklastrového dizajnu, ktorý presadzuje ARM a používajú ho napríklad Qualcomm Snapdragon 888 a Samsung Exynos 2100, sa Google rozhodol dať Tensoru dve „super“ jadrá Cortex-X1 namiesto jedného. Spochybnil dnes už zaužívanú konvenciu využívania „veľkých“ jadier Cortex-A76 – ktoré sú o generáciu staré, akoby to chcelo dokázať – pre väčšinu pracovnej záťaže telefónu, pričom ju rozdelili medzi dva Cortex-X1. Argumentom spoločnosti Google je, že krátke návaly aktivity z týchto dvoch jadier sú v skutočnosti efektívnejšie v porovnaní s využívaním všetkých troch jadier Cortex-A76 pri plnom zaťažení o niečo dlhšie.

Ak sa preukáže, že Google má pravdu, mohlo by to dobre formovať dizajn budúcich čipov ARM, či už od samotného ARM, alebo od spoločností ako Qualcomm, Samsung a MediaTek. Dokonca sa hovorí o tom, že OPPO a možno aj Xiaomi sa pripojili k tomuto rozbehnutému vlaku a vyvinuli svoje vlastné procesory, ktoré idú v stopách Tensora. Prísľub lepšej energetickej účinnosti a nižšej produkcie tepla je príliš dobrý na to, aby sme ho prehliadli, najmä ako smartphones budú výkonnejšie a aplikácie budú náročnejšie.

Súkromie v jadre

Strojové učenie sa nepochybne stalo kľúčovým prvkom v našich životoch, či už si to uvedomujeme alebo nie. Dokonca aj na telefónoch sa používanie modelov strojového učenia a AI stali reklamnými bodmi pre používateľské rozhrania a najmä digitálne zobrazovanie. Zatiaľ čo väčšina procesorov smartfónov je dostatočne výkonná na to, aby zvládla základy, sú chvíle, keď musia „zavolať domov“, aby získali údaje, ktoré boli spracované vo vzdialených dátových centrách.

To, samozrejme, znamená, že pri prenose údajov existuje riziko, najmä ak sa citlivejšie informácie komunikujú cez potenciálne nezabezpečené kanály. Aj keď to mohla byť predvolená metóda spoločnosti Google, keď prvýkrát priniesla podobné Google Assistant Pokiaľ ide o telefóny, niet pochýb o tom, že si bol plne vedomý toho, že prinajmenšom z dlhodobého hľadiska by to nebolo možné technicky ani z hľadiska ochrany osobných údajov. Výsledkom je, že sa snaží ponechať všetky procesy súvisiace s AI v telefóne a Google Tensor je to, čo to skutočne umožňuje.

Pixel 6 je plná príkladov toho, ako môže strojové učenie a AI definovať mobilné skúsenosti, od priebežného prekladu textu a zvuku až po odstraňovanie fotobomberov z vašich obrázkov. Viac než len konečný výsledok je však proces Dosiahnutie týchto funkcií je rovnako pozoruhodné, v neposlednom rade preto, že všetky sa dejú na samotnom zariadení, pričom – väčšinou – žiadne údaje neuniknú do cloudu.

Odstránenie tohto problému si vyžadovalo nielen výkonnejší procesor, ale aj novší model „heterogénneho počítania“, ktorý využíva všetky časti procesora pri úlohe, bez ohľadu na to, či ide o odstraňovanie nechcených prekážok na fotografiách alebo o pokus dať zmysel novému jazyku.

Bezpečnostné opatrenia

Myslite na to, že Tensor nie je prvým vlastným čipom od Googlu, ktorý sa vloží do telefónu Pixel. Pixel 3, v skutočnosti debutoval s Titanom M od Google, samostatným procesorom určeným výhradne na zabezpečenie. Next-gen Titan M2 sa dostal aj do Pixelu 6 tento rok, ale rozdiel je v tom, že má k dispozícii viac zdrojov, ktoré môže použiť.

Samotný Titan M2 bol vylepšený, ale funguje aj v tandeme s bezpečnostným jadrom Google Tensor’s Security Core. Android je často zobrazovaný ako menej bezpečná platforma v porovnaní s Apple’s iOS a Google usilovne pracuje na zmene tohto obrazu, či už ide o softvér, alebo najmä hardvér. Samozrejme, aj tento bezpečnostný aspekt je poháňaný modelmi strojového učenia, ktoré opäť využívajú schopnosti Tensora okrem Titan M.

Záverečné myšlienky

V niektorých ohľadoch bude Google Tensor vnímaný ako spoločnosť, ktorá sa snaží nasledovať Appleešte raz kroky. Aj keď sa dá povedať, že ide o jednu z motivácií jeho vzniku, ide zároveň o príliš zjednodušený pohľad na vec. Predstavuje novú kapitolu vo vlastnej línii smartfónov spoločnosti Google, ale mohla by nepriamo ovplyvniť aj telefóny s Androidom budúcnosti.

Výrobcovia telefónov sa začínajú zaujímať o navrhovanie a vkladanie vlastného kremíka do svojich zariadení, no nie všetci môžu mať v tejto oblasti dlhoročné skúsenosti a znalosti. Google Tensor nielenže demonštruje trochu iný spôsob vykonávania systému na čipe, ale môže tiež inšpirovať ostatných, aby premýšľali mimo rámca. Ako smartphones komplikovanejšie, môže to byť presne to, čo priemysel potrebuje, najmä ak sa zameria na technológie strojového učenia, ktoré musia byť chránené vo vnútri smartphones sami.

Table of Contents