Pre─Źo je spolo─Źnos┼ą TRUMP vidite─żn├í?

Pre─Źo je spolo─Źnos┼ą TRUMP vidite─żn├í? 1

Zatia─ż ─Źo Zuckerberg po┼żaduje v├Ą─Ź┼íiu regul├íciu ÔÇ×ve─żkej technol├│gieÔÇť, za─Źalo sa ┼ít├ítne vy┼íetrovanie f├║zi├ş a akviz├şci├ş t├Żchto spolo─Źnost├ş.

Prevencia je lep┼íia ako lie─Źba. To je Mark Zuckerberg, zakladate─ż a v├Żkonn├Ż riadite─ż spolo─Źnosti Facebook, ke─Ć uznal tento pondelok, ┼że ve─żk├ę technologick├ę spolo─Źnosti potrebuj├║ viac regul├ície na rozvoj svojich ─Źinnost├ş bez toho, aby po┼íkodili demokraciu.

Tvorca konglomer├ítu, ktor├Ż m├í najv├Ą─Ź┼íie soci├ílne siete na svete (Facebook a Instagram) a na najpou┼ż├şvanej┼íiu aplik├íciu okam┼żit├Żch spr├ív na svete (WhatsApp), ktor├í bola povolen├í v a stanovisko vo Financial Times: ÔÇ×Nemysl├şm si, ┼że s├║kromn├ę ÔÇőÔÇőspolo─Źnosti by mali robi┼ą to─żko rozhodnut├ş sam├Żch osebe, ke─Ć ovplyv┼łuj├║ demokratick├ę hodnoty.ÔÇť

Verejn├Ż poriadok spolo─Źnosti Zuckerberg bol zn├ímy menej ako t├Ż┼żde┼ł po tom, ─Źo Feder├ílna obchodn├í komisia USA (FTC) ozn├ímila, ┼że presk├║ma predch├ídzaj├║ce akviz├şcie spolo─Źnosti Alphabet (rodi─Ź Google), Amazon, Apple, Facebook a Microsoft.

Osobitn├ę objedn├ívky vyhlasovan├ę touto vl├ídnou komisiou nazna─Źuj├║, ┼że sa zameriava na ot├ízku, ako technologick├ę spolo─Źnosti vyu┼ż├şvaj├║ akviz├şcie na akumul├íciu energie a ako sa vyu┼ż├şvaj├║ ├║daje od z├şskan├Żch spolo─Źnost├ş.

V pr├şpade, ┼że FTC stanov├ş nov├ę pravidl├í pre ─Ćal┼íie zl├║─Źenia alebo sa dokonca di┼ítancuje od t├Żch, ktor├ę u┼ż boli vytvoren├ę, by sa pre ÔÇ×gigantovÔÇť, ktor├ş maj├║ od roku 2015 problematick├Ż vz┼ąah s prezidentom Donaldom Trumpom, otvorila ÔÇ×doba ─żadov├íÔÇť.

Z├íloha na t├║to mo┼żnos┼ą bola zaregistrovan├í v j├║ni 2019, ke─Ć akcie spolo─Źnosti Amazon, Abeceda a Facebook prudko poklesli zo s├║dnych vy┼íetrovan├ş v Spojen├Żch ┼ít├ítoch.

Ved├║ci Bieleho domu m├í lep┼íie vz┼ąahy s tradi─Źn├Żmi technologick├Żmi hr├í─Źmi, napr├şklad s telekomunika─Źn├Żmi spolo─Źnos┼ąami. Napr├şklad schv├ílil koniec neutrality siete, ktor├í bola sankcionovan├í jeho predchodcom Barackom Obamom, opatren├şm, ktor├ę uprednost┼łovalo ÔÇ×telcoÔÇť.

Dajte si pozor

Vo svojej pozn├ímke Zuckerberg hovor├ş, ┼że pracoval v spolupr├íci s niektor├Żmi vl├ídami, a je presved─Źen├Ż, ┼że hlavn├ę v├Żzvy, ktor├Żm musia ─Źeli┼ą pr├ívne predpisy t├Żkaj├║ce sa hlavn├Żch technol├│gi├ş, s├║:

– Transparentnos┼ą.

– Politick├Ż obsah.

– Prenosnos┼ą ├║dajov.

– Zodpovednos┼ą spolo─Źnost├ş.

Zuckerberg to povedal Facebook zverej┼łuje podrobn├ę spr├ívy o ┼íkodlivom obsahu na soci├ílnej sieti ao fungovan├ş jeho platformy. Tie┼ż odhalil, ┼że sk├║ma mo┼żnos┼ą predlo┼żenia jehosistema moderovania obsahu extern├ęmu aud├ştorovi ÔÇť.

Okrem toho pripustil probl├ęm identifik├ície obsahu klasifikovan├ęho ako politick├í propaganda, hoci to zd├┤raznil Facebook m├í a sistema ─Źo v├ím umo┼żn├ş vedie┼ą, kto zaplatil za ┼í├şrenie obsahu a ko─żko pou┼ż├şvate─żov dosiahol.

Pokia─ż ide o mo┼żnos┼ą vytvorenia otvoren├Żch syst├ęmov, ktor├ę umo┼ż┼łuj├║ zdie─żanie ├║dajov medzi nimi, varoval, ┼że je ┼ąa┼żk├ę vedie┼ą, kedy ├║daje patria pou┼ż├şvate─żovi a kedy sa daj├║ zdie─ża┼ą.

ÔÇ×Mus├şme n├íjs┼ą rovnov├íhu medzi podporou inov├íci├ş a v├Żskumu a ochranou s├║kromia a bezpe─Źnosti ─żud├ş,ÔÇť povedal Zuckerberg, ktor├ęho spolo─Źnos┼ą dostala v roku 2019 historick├║ pokutu FTC za ovplyvnenie s├║kromie pou┼ż├şvate─ża,

V pr├şpade pochybnost├ş gener├ílny riadite─ż najv├Ą─Ź┼íej soci├ílnej siete na svete uviedol, ┼że ÔÇ×pr├şsne z├íkony o ochrane osobn├Żch ├║dajovÔÇť v┼żdy stavia na to, ┼że nebud├║ zdie─ża┼ą ├║daje o pou┼ż├şvate─żoch. Pre Zuckerberg je posledn├í ve─żk├í v├Żzva spojen├í so zabezpe─Źen├şm toho, aby spolo─Źnosti prevzali zodpovednos┼ą za to, ─Źo sa deje na ich platform├ích.

Gener├ílny riadite─ż soci├ílnej siete povedal, ┼że je presved─Źen├Ż, ┼że pou┼ż├şvatelia musia vedie┼ą, ┼że technick├ş obri niekoho reaguj├║, ke─Ć urobia chybu. ÔÇ×Spolo─Źnosti ako ja tie┼ż potrebuj├║ lep┼í├ş doh─żad pri rozhodovan├ş, preto vytv├írame nez├ívisl├║ dozorn├║ radu, aby sa ─żudia mohli odvola┼ą proti rozhodnutiam FacebookÔÇ×Zuckerberg odhalil.

Tvorca Facebook Uznal tie┼ż, ┼że pr├ívne predpisy m├┤┼żu v kr├ítkom ─Źase ovplyvni┼ą jeho podnikanie, ale v bud├║cnosti to bude prospe┼ín├ę pre v┼íetk├Żch. ÔÇ×Namiesto toho, aby sme jednotliv├Żm spolo─Źnostiam d├┤verovali pri stanovovan├ş vlastn├Żch krit├ęri├ş, mali by sme prospech z demokratickej┼íieho procesu. Preto presadzujeme nov├ę pr├ívne predpisy,ÔÇť uzavrel.

F├║zie, s├║ predmetom presk├║mania

Zuckerberg vy┼íiel po┼żiada┼ą o regul├íciu potom, ─Źo FTC ozn├ímila, ┼że presk├║ma predch├ídzaj├║ce akviz├şcie abecedy, Amazon, Apple, Microsoft a samotn├í soci├ílna sie┼ą. FTC bude vy┼żadova┼ą, aby spolo─Źnosti poskytovali inform├ície o akviz├şci├ích, ktor├ę neboli predt├Żm nahl├ísen├ę protimonopoln├Żm agent├║ram pod─ża Hart-Scott-Rodino Act a ktor├ę boli doplnen├ę medzi 1 Janu├ír 2010 a 31. december 2019.

Spolo─Źnosti musia pravidelne predklada┼ą n├ívrhy na f├║zie a akviz├şcie, ktor├ę presahuj├║ ur─Źit├║ ve─żkos┼ą, na presk├║manie zo strany FTC a ministerstva spravodlivosti, spravidla v pr├şpade, ┼że je dohoda ohodnoten├í na viac ako 90 mili├│nov dol├írov.

Prahov├í hodnota sa v priebehu rokov zmenila. To znamen├í, ┼że ┼ípeci├ílne objedn├ívky bud├║ smerovan├ę sk├┤r na men┼íie akviz├şcie a akviz├şcie, ktor├ę by sa mohli uskuto─Źni┼ą ticho, ako na vysoko ├║spe┼ín├ę ponuky, ako s├║ akviz├şcie, ktor├ę ste uskuto─Źnili. Facebook z Instagram a WhatsApp, ktor├ę form├ílne presk├║mali protimonopoln├ę agent├║ry.

Tento krok riadi ├Ürad pre pl├ínovanie politiky FTC na z├íklade opr├ívnenia udelen├ęho sekciou 6 b) z├íkona, ktor├Żm sa t├íto agent├║ra zria─Ćuje a ktor├í jej umo┼ż┼łuje vykon├íva┼ą v├Żkonn├ę ┼ít├║die bez ├║─Źelu vyn├║tite─żnosti pr├íva.

Predseda Komisie Joe Simons uviedol, ┼że ┼ít├║dia je predov┼íetk├Żm sp├┤sobom, ako zisti┼ą, ─Źo by sa mohli nau─Źi┼ą z akviz├şci├ş, ktor├ę technologick├ę spolo─Źnosti nemuseli zverej┼łova┼ą protimonopoln├Żm agent├║ram.

ÔÇ×Chceme si by┼ą aspo┼ł vedom├ş toho, ─Źo n├ím ch├Żbalo,ÔÇť povedal Simons. V bud├║cnosti sa FTC m├┤┼że rozhodn├║┼ą zmeni┼ą pravidl├í tak, aby sa viac f├║zi├ş oznamovalo agent├║re alebo aby upravila svoje po┼żiadavky na pod├ívanie spr├ív v r├ímci svojej pr├ívomoci, ─Źo by si nevy┼żadovalo zmenu pravidiel.

Presk├║manie ÔÇ×by ur─Źite mohlo aplik├íciu informova┼ą,ÔÇť povedal Simons a dodal: ÔÇ×Ak po─Źas tejto ┼ít├║die zist├şme, ┼że existuj├║ transakcie, ktor├ę s├║ problematick├ę, v┼íetky na┼íe mo┼żnosti s├║ na stole.ÔÇť

Spolo─Źnos┼ą Simons dodala, ┼że mo┼żn├ę akcie na dosiahnutie s├║ladu by mohli zah┼Ľ┼ła┼ą zru┼íenie predch├ídzaj├║cich f├║zi├ş, nariadenie spolo─Źnostiam odpreda┼ą a vytvori┼ą samostatn├║ obchodn├║ organiz├íciu alebo ulo┼żi┼ą n├ípravn├ę opatrenia t├Żkaj├║ce sa spr├ívania.

FTC tie┼ż nariadila spolo─Źnostiam, aby zverej┼łovali ÔÇ×inform├ície a dokumenty o svojich podnikov├Żch akvizi─Źn├Żch strat├ęgi├ích, dohod├ích o hlasovan├ş a menovan├ş spr├ívnych r├íd, dohod├ích o pren├íjme k─ż├║─Źov├Żch zamestnancov od in├Żch spolo─Źnost├ş a pracovn├Żch dohod├ích o nekonkurovan├şÔÇť.

Pr├şkazy tie┼ż ┼żiadaj├║ spolo─Źnosti, aby zdie─żali inform├ície o tom, ÔÇ×ako boli nadobudnut├ę akt├şva integrovan├ę a ako boli z├şskan├ę ├║daje spracovan├ęÔÇť. Komis├ír FTC, Rohit Chopra, varoval, ┼że ÔÇ×spolo─Źnosti v celej ekonomike s├║ v pretekoch v zbrojen├ş, aby absorbovali ka┼żd├Ż zdroj ├║dajov a spe┼ła┼żili hoÔÇť.

ÔÇ×Mnoho z t├Żchto f├║zi├ş let├ş pod radarom. Objedn├ívky FTC poskytn├║ jasn├║ inform├íciu o tom, pre─Źo zasadacie miestnosti investuj├║ miliardy pre na┼íe osobn├ę ├║daje,ÔÇť vysvetlil.

V├Ą─Ź┼í├ş v├Żkon pre Trump?

Vzh─żadom na pravdepodobn├ę op├Ątovn├ę zvolenie Trumpa v novembrov├Żch vo─żb├ích sa st├íva relevantn├Żm projekt, ktor├Ż tento mesiac predstavil republik├ínsky sen├ítor, ktor├Ż navrhuje presk├║ma┼ą FTC a urobi┼ą z neho s├║─Źas┼ą Bieleho domu.

Republik├ínsky sen├ítor Josh Hawley navrhol zaradi┼ą t├║to komisiu do lupy, jednej z hlavn├Żch agent├║r, ktor├ę reguluj├║ technologick├ę giganty z h─żadiska ochrany s├║kromia a antitrustov├Żch pr├ív.

Z├íkonodarca navrhuje, aby sa Feder├ílna obchodn├í komisia zaradila pod ministerstvo spravodlivosti, ktor├ę je s├║─Źas┼ąou v├Żkonnej pobo─Źky. Republik├ínsky sen├ítor zo ┼ít├ítu Missouri navrhuje, aby Feder├ílna obchodn├í komisia fungovala v r├ímci ministerstva spravodlivosti a ├║plne tak vyl├║─Źila ┼ítrukt├║ru komisie.

N├ívrh pravdepodobne prinesie poplachy t├Żkaj├║ce sa odstr├ínenia nez├ívislosti k─ż├║─Źov├ęho regula─Źn├ęho org├ínu, najm├Ą ak demokrati ┼ípekulovali o bl├şzkosti gener├ílneho prokur├ítora Williama Barra so spolo─Źnos┼ąou Trump.

FTC v s├║─Źasnosti funguje ako nez├ívisl├í agent├║ra zodpovedn├í za regul├íciu ot├ízok ochrany spotrebite─ża a presadzovanie feder├ílneho protimonopoln├ęho z├íkona. Riadi ho p├Ą┼ą komis├írov, ktor├ş hlasuj├║ o pravidl├ích a pr├şpadoch. Z jednej strany nesm├║ by┼ą viac ako traja komis├íri.

Ministerstvo spravodlivosti je na druhej strane s├║─Źas┼ąou v├Żkonnej moci, a preto sa zodpoved├í prezidentovi. N├ívrh spolo─Źnosti Hawley by t├║to ┼ítrukt├║ru vyhodil do povetria, ─Ź├şm by sa FTC presunul na oddelenie ministerstva spravodlivosti a presunul by v┼íetku protimonopoln├║ kontrolu a kontrolu f├║zi├ş na protimonopoln├ę oddelenie ministerstva spravodlivosti.

Namiesto piatich komis├írov by FTC mala iba jedn├ęho riadite─ża, ktor├Ż by musel ka┼żd├Żch p├Ą┼ą rokov potvrdi┼ą Sen├ít a ktor├Ż by sa priamo podriadil gener├ílnemu prokur├ítorovi. ÔÇ×FTC nefunguje,ÔÇť uviedol vo vyhl├ísen├ş Hawley. ÔÇ×Str├íca ─Źas v teritori├ílnych vojn├ích s ministerstvom spravodlivosti, nikto nie je zodpovedn├Ż za rozhodnutia a nem├íÔÇ× zuby ÔÇť, aby ─Źelil nekontrolovate─żn├ęmu zneu┼ż├şvaniu technologick├Żch gigantov.ÔÇť

Pod─ża s├║─Źasnej ┼ítrukt├║ry na presadzovanie protimonopoln├ęho pr├íva prech├ídzaj├║ FTC a protimonopoln├ę oddelenie ministerstva spravodlivosti proces zn├ímy ako povo─żovanie, v ktorom ka┼żd├í agent├║ra v konkr├ętnom pr├şpade podp├ş┼íe druh├║ agent├║ru.

Ale roz┼íiruj├║ce sa podniky technologick├Żch spolo─Źnost├ş spochybnili niektor├ę z konven─Źn├Żch oblast├ş odbornosti ka┼żdej agent├║ry a ich vysok├í profilov├í povaha z nich urobila predmet diskusie.

Minul├Ż rok ved├║ci FTC a protimonopoln├ę oddelenie ministerstva spravodlivosti priznali na kongrese, ┼że diskutovali o tom, ktor├í agent├║ra by mala by┼ą zodpovedn├í za vy┼íetrovanie technologick├Żch gigantov.

Simons, ved├║ci FTC a z├ístupca gener├ílneho prokur├ítora, Makan Delrahim, s├║hlasili, ┼że ak dostan├║ pr├ízdny zoznam, pravdepodobne podriadia protimonopoln├║ ┼żiados┼ą pod jednu strechu. ÔÇ×Bolo by ┼ąa┼żk├ę predstavi┼ą si sistema navrhnut├Ż v prvom rade tak, ako ho m├íme dnes, ÔÇťpovedal Delrahim.ÔÇ× Nie je to najlep┼í├ş model ├║─Źinnosti. ÔÇť

Vo svojom n├ívrhu spolo─Źnos┼ą Hawley cituje rozhodnutie FTC ukon─Źi┼ą svoje predch├ídzaj├║ce vy┼íetrovanie spolo─Źnosti Google bez toho, aby proti spolo─Źnosti podnikla kroky, ako pr├şklad jej ├║dajnej nedostato─Źnej aplik├ície.

ÔÇ×Ne─Źinnos┼ą dohody FTC umo┼żnila spolo─Źnosti Google roky zvy┼íova┼ą svoj podiel na trhu pomocou podvodu,ÔÇť uviedol Hawley, ktor├Ż kritizoval aj dohodu 5 mili├írd dol├írov z FTC s Facebook v z├íujme ochrany s├║kromia a autoriz├ície obstar├ívacej agent├║ry, ktor├í im pomohla zv├Ą─Ź┼íi┼ą ve─żkos┼ą a silu.

V pr├şpade spolo─Źnosti Google od septembra ─Źel├ş a vy┼íetrovanie 50 gener├ílnych prokur├ítorov Spojen├Żch ┼ít├ítov o jeho sile na internete a mo┼żnom poru┼íen├ş protimonopoln├Żch z├íkonov krajiny na webe.

Okrem pomoci protimonopolnej div├şzii pri presk├║mavan├ş f├║zi├ş a konan├ş by Hawleyov pl├ín udelil FTC nov├║ zodpovednos┼ą za presk├║manie digit├ílnych trhov prostredn├şctvom novej sekcie ÔÇ×prieskumu digit├ílneho trhuÔÇť, ktor├í sa sklad├í z ÔÇ× technologov, ekon├│mov a trhov├Żch ┼ípecialistov. ÔÇťÔÇť Od sekcie sa o─Źak├íva, ┼że vypracuje ┼ít├║die, ktor├ę pom├┤┼żu s├║dnym sporom o dodr┼żiavanie pr├ívnych predpisov a informuj├║ kongres.

Hawleyov pl├ín nazna─Źuje, ┼że div├şzia by mohla ┼ítudova┼ą, ako spolo─Źnosti pou┼ż├şvaj├║ ├║daje na to, aby sa dozvedeli o potenci├ílnych s├║peroch, ako vyu┼ż├şvaj├║ psychol├│giu spr├ívania na ovplyvnenie spotrebite─żsk├Żch rozhodnut├ş a na ÔÇ×selekt├şvne uplat┼łovanie podmienok slu┼żbyÔÇť. z├íle┼żitosti.

Republik├ínsky sen├ítor chce tie┼ż spr├şsni┼ą etick├ę z├íkony, aby zamedzil zamestnancom FTC a protimonopolnej div├şzii pracova┼ą alebo zastupova┼ą spolo─Źnosti s ro─Źn├Żm pr├şjmom viac ako 30 mili├írd dol├írov po dobu dvoch rokov po opusten├ş t├Żchto sekci├ş.

Etick├ę z├íkony v s├║─Źasnosti vy┼żaduj├║, aby ved├║ci predstavitelia FTC prestali zastupova┼ą spolo─Źnos┼ą pred agent├║rou rok po odchode a aby sa zdr┼żali pr├íce na z├íle┼żitosti, v ktorej mali ├║lohu v FTC.