Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Práca v digitálnej oblasti: základné zručnosti, ktoré je potrebné zvládnuť v roku 2022

Digitálny je sektor, ktorý je plný vzrušujúcich profesií a ktorého hranice nie sú rozdelené. Veľa príležitostí sa ponúka tým, ktorí sa plánujú posunúť do tejto oblasti, alebo sa pustia do rekvalifikačného projektu, či už v oblasti marketingu, techniky alebo digitálnej tvorby. Aby ste to dosiahli, musíte si už vybudovať solídnu webovú kultúru tým, že budete vykonávať permanentné sledovanie v digitálnom formáte, ale aj vo vami vybranej disciplíne.

Aby ste vedeli, aké zručnosti si osvojiť, aby ste sa pred personalistom odlíšili, je potrebné vziať do úvahy tak tvrdé zručnosti, ktoré môžu byť špecifické pre danú profesiu, ako aj mäkké zručnosti, ktoré zodpovedajú ľudským vlastnostiam, ktoré vám umožňujete. vykonávať svoje misie v digitálnom svete.

Ťažké zručnosti pre prácu v marketingu, technológiách a digitálnej tvorbe

Tvrdé zručnosti zodpovedajú technickým zručnostiam, to znamená rôznym typom know-how nadobudnutých počas počiatočného, ​​priebežného alebo odborného vzdelávania. Umožňujú náborovým pracovníkom rýchlo identifikovať znalosti, ktoré má kandidát k dispozícii s ohľadom na hľadaný profil, ako aj nástroje (technické, kreatívne alebo webový marketing), ktoré ovláda, aby mohol plniť zverené úlohy.

Môžu mať formu diplomu, osvedčenia alebo dokonca potvrdenia získaných skúseností (VAE). Tieto zručnosti by mali byť uvedené vo vašom životopise a môžete ich upozorniť svojho budúceho zamestnávateľa na pracovnom pohovore, doplnené o získané výsledky na posilnenie vášho uplatnenia. Počas svojej profesionálnej praxe budete mať tiež možnosť prehĺbiť alebo získať nové technické zručnosti.

Zatiaľ čo niektoré ťažké zručnosti, ako napríklad učenie sa cudzieho jazyka alebo projektový manažment, prechádzajú mnohými profesiami, iné „tvrdé“ zručnosti sa môžu líšiť, aby reagovali na špecifiká vykonávanej profesie.

Tvrdé zručnosti potrebné na prácu v marketingu

Znalostná základňa o základoch digitálneho marketingu sa vo všeobecnosti vyžaduje od tých, ktorí sa chcú zorientovať alebo preškoliť v tomto vlajkovom digitálnom sektore. Medzi ďalšie ťažké zručnosti potrebné na rozvoj v tomto odvetví môžeme tiež poznamenať:

Bezplatné (SEO) a platené (SEA) referenčné techniky, Zvládnutie sociálnych sietí pre profesionálne použitie, Bezchybný pravopis a gramatika pri písaní webového obsahu, Pojmy CMS (Content Management System), ako je WordPress alebo Drupal, a v HTML, aby ste vedeli ako na správu webovej stránky, používanie nástrojov, ako je balík Adobe (Photoshop, Illustrator, InDesign atď.) na produkciu vizuálov, formátov audio a video obsahu, analytické KPI (kľúčové ukazovatele výkonu) vďaka nástrojom webovej analýzy, znalosti riadenie vzťahov so zákazníkmi, vernostné riešenia (e-maily, newsletter atď.), hackovanie rastu a elektronický obchod.

Očakáva sa, že ťažké zručnosti sa v technike vyvinú

Chcete sa venovať kariére v jednej z mnohých technických disciplín? Máte možnosť stať sa webovým vývojárom (back-end, front-end, full stack), mobilným vývojárom, aplikačným dizajnérom, systémovým a sieťovým technikom, dátovým vedcom, dátovým analytikom, expertom na kybernetickú bezpečnosť, digitálnym projektovým manažérom, produktovým vlastníkom, DevOps inžinier… Pre každú z týchto pozícií sa očakávajú pokročilé zručnosti. Tu je (nevyčerpávajúca) antológia tvrdých zručností nevyhnutných pre prácu v technických profesiách:

Poznať hlavné programovacie jazyky (Python, C, Java, PHP, JavaScript, SQL atď.), počítačové prostredia (operačné systémy Linux, WindowsiOS, Android atď.) a verzovanie (git), Master počítačový softvér špecifický pre váš sektor činnosti, Byť schopný vytvárať a spravovať webovú stránku, sieť, informačný systém alebo databázové dáta, Analyzovať a používať dáta, resp. vytváranie algoritmov, Navrhovanie riešení (produktov a služieb) pre potreby budúcich používateľov, Písanie na tvorbu technickej dokumentácie.

Tvrdé zručnosti potrebné pre kariéru v kreatívnych profesiách

Od umeleckého smerovania po dizajn UX/UI, cez špecializácie, ako je motion design, sektor digitálnej tvorby zahŕňa mnoho profesií, z ktorých všetky vyžadujú špecifické zručnosti. Rovnako ako profesionáli v oblasti digitálneho marketingu budete musieť poznať základy dizajnu, porozumieť technickým obmedzeniam, ktoré prináša web, a neustále monitorovať, aby ste sa prispôsobili zmenám a použitiam webu.

Náboroví pracovníci očakávajú ďalšie náročné zručnosti, najmä ak sa rozhodnete prejsť alebo konvertovať na profesie súvisiace s UI (používateľským rozhraním) alebo UX (používateľskou skúsenosťou):

pre UI úlohy : vedieť vytvárať príjemné a intuitívne rozhrania pomocou softvéru na zvládnutie (súprava Adobe, Figma, Sketch…), ale tiež vedieť navrhnúť a odmietnuť grafickú chartu,
pre UX profesie : byť schopný porozumieť potrebám používateľov, z personas, prieskumov a rozhovorov; identifikovať trecie body s cieľom zlepšiť používateľskú skúsenosť prostredníctvom používateľského testovania, A/B testovania alebo dokonca prostredníctvom analytických údajov.

Mäkké zručnosti pre kariéru v digitálnych profesiách

Mäkké zručnosti, ktoré dopĺňajú tvrdé zručnosti, predstavujú ľudské kvality, ktoré preukazujú digitálni profesionáli, keď v rámci svojich misií využívajú svoje technické zručnosti. Zatiaľ čo pre niektorých sú mäkké zručnosti prinajmenšom rovnako dôležité ako tvrdé zručnosti, pre iných majú tendenciu byť ešte dôležitejšie, najmä keď si spoločnosti musia vybrať medzi 2 profily kandidátov s ekvivalentnými „tvrdými“ zručnosťami na rovnakú pozíciu.

Zvedavosť, kreativita, všestrannosť a schopnosť počúvať

Aby sme vymenovali len tie najbežnejšie, základné behaviorálne zručnosti, ktoré je potrebné oceniť pri uchádzaní sa o digitálne povolania, sú zvedavosť, kreativita, otvorenosť, organizácia alebo prísnosť. Ďalšie mäkké zručnosti, ako je všestrannosť a prispôsobivosť, vám umožnia vykonávať niekoľko úloh súčasne. Schopnosť tímovej práce sa vyžaduje aj pre mnohé webové profesie, najmä vďaka rozmachu nástrojov a platforiem podporujúcich spoluprácu.

Počúvanie, medziľudské zručnosti, empatia a schopnosť byť dobrým komunikátorom ocenia váš zamestnávateľ a kolegovia najmä vtedy, ak vykonávate povolanie, ktoré si vyžaduje neustálu komunikáciu s inými produktovými alebo obchodnými tímami. Ak vaša práca vyžaduje, aby ste boli v kontakte so zákazníkmi, odporúčajú sa aj iné ľudské vlastnosti, ako je zmysel pre službu, presviedčanie a vyjednávanie.

Pre tých, ktorí sa zameriavajú na zodpovedné pozície, je riadenie tímu ďalšou mäkkou zručnosťou, ktorú by ste nemali prehliadať, najmä ak máte v úmysle pracovať napríklad ako manažér digitálneho marketingu alebo hlavný technický riaditeľ (CTO).

Hlavné mäkké zručnosti, ktoré je potrebné zvládnuť do roku 2025

Podľa The Future of Jobs Report 2020 Svetového ekonomického fóra medzi hlavné ľudské vlastnosti očakávané vo svete práce do roku 2025 nájdeme:

Analytické myslenie a schopnosť inovácie, Riešenie zložitých problémov, Kritické myslenie a analýza, Kreativita, originalita a iniciatíva, Odolnosť, tolerancia stresu a flexibilita, aktívne vzdelávanie počas kariéry, Vedenie a spoločenský vplyv.

top-10-soft-skills-future-of-jobs-report-wef-202010 najlepších mäkkých zručností, ktoré je potrebné zvládnuť do roku 2025. © Svetové ekonomické fórum

Bonus: nezanedbávajte svoju osobnú značku

Aby vás náboroví pracovníci rozpoznali a identifikovali pre vaše technické a behaviorálne zručnosti, musia ich poznať všetci. Ak to chcete urobiť, musíte aktualizovať svoje profily sociálnych a profesionálnych sietí, aby ste ich vylepšili. Odporúča sa tiež hostiť blog, aby ste ukázali svoje odborné znalosti, zúčastňovať sa na udalostiach vo vašom sektore alebo dokonca zdieľať svoj názor a analýzu s vašou online komunitou, aby ste sa odlíšili od konkurencie. Toto sa nazýva osobný branding, teda vaša schopnosť postarať sa o imidž svojej značky ako budúceho digitálneho profesionála. Neváhajte zhromaždiť svoje produkcie (redakčný, kreatívny obsah atď.) do knihy, ktorú predstavíte personalistom. Cieľ: dokázať im a presvedčiť ich, že ovládate všetky tvrdé a mäkké zručnosti potrebné pre pozíciu, o ktorú sa uchádzate.