Pr├íca na dia─żku ÔÇ×zvy┼íuje rizikoÔÇť poru┼íen├ş

Nov├Ż v├Żskum tvrdil, ┼że ned├ívny n├írast po─Źtu dom├ícich pracovn├şkov predstavuje pre spolo─Źnosti ve─żk├ę mno┼żstvo potenci├ílnych bezpe─Źnostn├Żch riz├şk.

Spr├íva bezpe─Źnostnej spolo─Źnosti Centrify odhalila, ┼że takmer tri ┼ítvrtiny britsk├Żch spolo─Źnost├ş (71 percent) ver├ş, ┼że pr├íca doma ohrozuje ich podniky.

Takmer polovica (46%) u┼ż zaznamenala n├írast phishingov├Żch ├║tokov zameran├Żch na ich siete a ├║daje od zavedenia roz┼í├şrenej politiky vzdialenej pr├íce. Ve─ża Spojen├ęho kr├í─żovstva muselo v posledn├Żch t├Ż┼żd┼łoch pracova┼ą z domu, kde to bolo mo┼żn├ę, aby pomohlo zastavi┼ą ┼í├şrenie koronav├şrusov.

nebezpe─Źenstvo

V├Żskum, ktor├Ż zah┼Ľ┼łal 200 ved├║cich pracovn├şkov s rozhodovac├şmi pr├ívomocami vo ve─żk├Żch a stredn├Żch spolo─Źnostiach v Spojenom kr├í─żovstve, zistil, ┼że 79% organiz├íci├ş v nasleduj├║cich mesiacoch zv├Ż┼íilo opatrenia v oblasti kybernetickej bezpe─Źnosti s cie─żom riadi┼ą ve─żk├ę mno┼żstv├í vzdialen├ęho pr├şstupu.

Prieskum tie┼ż pouk├ízal na ─Ćal┼íie obavy, ┼że syst├ęmy IT s├║ ohrozen├ę, pri─Źom viac ako polovica (53 percent) respondentov uviedla, ┼że sa domnievaj├║, ┼że vzdialen├Ż pr├şstup k spr├ívcovi IT predstavuje riziko ohrozenia bezpe─Źnosti.

Existuj├║ v┼íak n├íznaky pripravenosti na t├║to zv├Ż┼íen├║ hrozbu, preto┼że 73 percent podnikov poskytuje zamestnancom ─Ćal┼íie ┼íkolenie o tom, ako zosta┼ą v bezpe─Ź├ş pri pr├íci na dia─żku, vr├ítane s├║kromn├ęho ┼íkolenia s overen├şm hesla a prihlasovac├şmi ├║dajmi.

ÔÇ×Je nevyhnutn├ę, aby spolo─Źnosti a zamestnanci zostali v t├Żchto ┼ąa┼żk├Żch ─Źasoch ostra┼żit├ş,ÔÇť povedal Andy Heather, viceprezident Centrify.

ÔÇ×Organiz├ície v┼íetk├Żch ve─żkost├ş by mali uprednost┼łova┼ą bezpe─Źnostn├ę protokoly pri presune zamestnancov z kancel├írie do vzdialen├ęho pracovn├ęho prostredia. Zah┼Ľ┼ła to poskytovanie odborn├ęho ┼íkolenia v┼íetk├Żm zamestnancom o tom, ako bezpe─Źne prev├ídzkova┼ą informa─Źn├ę technol├│gie a infra┼ítrukt├║ru online a ako objavova┼ą nezvy─Źajn├ę alebo potenci├ílne ┼íkodliv├ę ─Źinnosti.ÔÇť