Pou┼ż├şvatelia iPhone z├şskaj├║ od ka┼żd├ęho 25 dol├írov Apple potom, ─Źo firma s├║hlas├ş s zaplaten├şm vyrovnania za ÔÇ×z├ímern├ę spomalenie star├ęho mobiln├ęho telef├│nuÔÇť

Spolo─Źnos┼ą APPLE s├║hlasila, ┼że zaplat├ş majite─żom iPhone v USA a┼ż 25 dol├írov (20 libier) za vyrie┼íenie s├║dnych sporov a obvin├ş ho z tich├ęho spomalenia star┼í├şch telef├│nov iPhone pri uv├ídzan├ş nov├Żch modelov na trh.

Pokr├Żva ─żud├ş, ktor├ş si v iPhone k├║pili ak├Żko─żvek produkt 6 a 7 zostava, ktor├í Apple ├║dajne tajne ┼íkrtil, aby prin├║til majite─żov k├║pi┼ą si n├íhradn├ę telef├│ny alebo bat├ęrie.

Predbe┼żn├ę navrhovan├ę rie┼íenie hromadnej ┼żaloby bolo zverejnen├ę v piatok ve─Źer a vy┼żaduje si s├║hlas okresn├ęho sudcu USA Edwarda Davilu v San Jose v Kalifornii.

Vy┼żaduje to Apple zaplati┼ą spotrebite─żom 25 dol├írov (19,57 libry) za iPhone, ktor├ę je mo┼żn├ę upravi┼ą nahor alebo nadol v z├ívislosti od po─Źtu telef├│nov iPhone, ktor├ę na to maj├║ n├írok.

Celkov├í minim├ílna v├Żplata je 310 mili├│nov dol├írov (240 mili├│nov libier).

Apple odmietol previnenie a vyrie┼íil celon├írodn├Ż pr├şpad, aby sa vyhol bremenu a n├íkladom na s├║dne spory, ukazuj├║ s├║dne dokumenty, ktor├ę videla agent├║ra Reuters.

Spolo─Źnos┼ą z Cupertina v Kalifornii neodpovedala okam┼żite na ┼żiadosti o koment├ír.

Piatkov├ę vyrovnanie sa t├Żka americk├Żch majite─żov iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7Plus alebo SE so syst├ęmom iOS 10.2.1 alebo nov┼í├ş opera─Źn├Ż syst├ęm.

Pokr├Żva aj americk├Żch majite─żov iPhone 7 a 7 Navy┼íe to fungovalo na iOS 11.2 alebo nesk├┤r do 21. decembra 2017.

Spotrebitelia tvrdili, ┼że v├Żkonnos┼ą ich telef├│nov utrpela po in┼ítal├ícii Apple aktualiz├ície softv├ęru.

Povedali, ┼że ich to uviedlo do omylu, preto┼że verili, ┼że ich telef├│ny s├║ bl├şzko konca ┼żivotn├ęho cyklu a vy┼żaduj├║ si v├Żmenu alebo nov├ę bat├ęrie.

Apple pripisuje probl├ęmy hlavne teplotn├Żm zmen├ím, vysok├ęmu pou┼ż├şvaniu a ─Ćal┼í├şm probl├ęmom a uviedol, ┼że jeho in┼żinieri pracovali r├Żchlo a ├║spe┼íne na ich vyrie┼íen├ş.

Analytici niekedy spoma─żuj├║ spoma─żovanie iPhonov ako ÔÇ×┼íkrtenieÔÇť.

Pr├ívni z├ístupcovia spotrebite─żov ozna─Źili vysporiadanie za ÔÇ×spravodliv├ę, primeran├ę a primeran├ęÔÇť.

Platby vo v├Ż┼íke 25 dol├írov za iPhone ozna─Źili za ÔÇ×v ka┼żdom pr├şpade zna─Źn├ęÔÇť, pri─Źom tvrdili, ┼że ich odborn├şk na n├íhradu ┼íkody pova┼żuje za maxim├ílne mo┼żn├ę 46 dol├írov (36 libier) za iPhone.

Advok├íti pl├ínuj├║ h─żada┼ą a┼ż 93 mili├│nov dol├írov (73 mili├│nov mili├│nov libier), ─Źo je 30% z 310 mili├│nov dol├írov, na s├║dnych poplatkoch, plus a┼ż $10,5 mili├│na1, 2 mili├│ny) na v├Żdavky.

Po po─Źiato─Źnom proteste proti pomal├Żm telef├│nom iPhone Apple ospravedlnil sa a zn├ş┼żil cenu n├íhradn├Żch bat├ęri├ş na 29 dol├írov (23 libier) zo 79 dol├írov (62 libier).

Pr├şpad je v re Apple Inc Device Performance Litigation, americk├Ż okresn├Ż s├║d, Northern District of California, ─Ź. 18-md-02827.

Apple zasiahnut├Ż vypuknut├şm koronav├şrusu, preto┼że technologick├Ż gigant prizn├íva, ┼że smrte─żn├í choroba sp├┤sobila nedostatok iPhone a n├şzke pr├şjmy

V ─Ćal┼í├şch novink├ích, Apple spoluzakladate─ż Steve Wozniak v─Źera nazna─Źil, ┼że jeho man┼żelka mohla by┼ą kv├┤li kr├şze koronav├şrusom ÔÇ×nulov├Żm pacientomÔÇť.

Uk├ízalo sa to minul├Ż t├Ż┼żde┼ł Apple zakazuje padouchom pou┼ż├şva┼ą telef├│ny iPhone v hollywoodskych filmoch.

A nadch├ídzaj├║ci iPhone bude ├║dajne fungova┼ą aj v da┼żdi a pod vodou Apple patentovan├í nov├í technol├│gia obrazovky, ktor├í ignoruje kvapaliny.

─îo si mysl├ş┼í o Apple s├║dny spor? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch!

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu