Pou┼ż├şvate─ż odol├íva platforme, s ktorou m├┤┼że zdie─ża┼ą svoje ├║daje Facebook

  • Pou┼ż├şvate─ż aplik├ície Zoom podal ┼żalobu proti z├íkonu za poru┼íenie z├íkona o ochrane osobn├Żch ├║dajov.
  • Spolo─Źnos┼ą Zoom sa rozhodla odstr├íni┼ą s├║visiace pr├şspevky vo svojej najnov┼íej verzii, ale nezaviedla aktualiz├íciu ako povinn├║.
  • Doteraz Facebook Dr┼ża┼ą sa ich pribl├ş┼żenia, napriek tomu, ┼że verejnos┼ą pob├║rila tieto dve platformy.

Pred nieko─żk├Żmi d┼łami z├íkladn├í doska informovala, ┼że verzia aplik├ície Zoom pre iOS odosielala pou┼ż├şvate─żsk├ę ├║daje Facebook, Toto v┼íak nebolo uveden├ę v z├ísad├ích ochrany osobn├Żch ├║dajov a s├║hlas pou┼ż├şvate─ża nebol nikdy potrebn├Ż. Zoom je aplik├ícia na videokonferencie, ktor├í zaznamenala v├Żrazn├Ż n├írast v pou┼ż├şvan├ş po tom, ako ┼íkoly a spolo─Źnosti z cel├ęho sveta prijali reakciu na epid├ęmiu COVID-19 platformu pre pracovn├ę a di┼ítan─Źn├ę vzdel├ívanie. Preto sa z├íkladn├í doska rozhodla analyzova┼ą k├│d aplik├ície a potom sa objavil ┼íokuj├║ci objav.

V─Źera bola na Okresnom s├║de Spojen├Żch ┼ít├ítov v Sacramente v Kalifornii podan├í ┼żaloba na z├íklade hromadnej ┼żaloby, v ktorej sa od s├║du ┼żiada, aby pr├şpad prerokoval a ka┼żd├ęmu ─Źlenovi t├şmu prokurat├║ry ulo┼żil repres├şvnu n├íhradu ┼íkody. Mu┼żom, ktor├Ż za─Źal pr├ívne konanie, je Robert Cullen. Spr├ívne potvrdzuje, ┼że spolo─Źnos┼ą Zoom poru┼íila kalifornsk├ę pr├ívo v oblasti nekalej s├║┼ąa┼że, z├íkonn├ę pr├ívne prostriedky n├ípravy a pr├ívo na ochranu s├║kromia spotrebite─żov, ako aj spolo─Źn├ę z├íkony t├Żkaj├║ce sa zanedb├ívania, poru┼íenia s├║kromia a nespravodliv├ęho obohatenia. Ako uv├ídza s├║dny spor, spolo─Źnos┼ą Zoom pred├ívala svoje pou┼ż├şvate─żsk├ę ├║daje Facebook, Zar├íbanie nezverejnen├Żch finan─Źn├Żch prostriedkov bez toho, aby o tom informovali pou┼ż├şvate─żov alebo po┼żiadali o povolenie. Vz┼ąahuje sa to aj na t├Żch, ktor├ş ani nemali Facebook ├Ü─Źet.

Typy ├║dajov, ktor├ę sa do┼ł posielaj├║ Facebook Zah┼Ľ┼ła adresu IP pou┼ż├şvate─ża, ├║daje o polohe a inform├ície o zariaden├ş. Zoom r├Żchlo reagoval na odhalenie a tvrdil, ┼że ho pr├íve vykonali Facebook S├║prava SDK poskytuje pou┼ż├şvate─żom pohodln├Ż sp├┤sob pr├şstupu k ich n├ístroju prostredn├şctvom platformy soci├ílnych m├ędi├ş. Tvrdia, ┼że si neuvedomili rozsah zozbieran├Żch a zaslan├Żch ├║dajov Facebook, Preto sa pon├íh─żali, aby podporili aktualiz├íciu, ktor├í 28. marca 2020 odstr├ínila kontroverzn├║ pr├ícu.

Ako v┼íak uv├ídza s├║dny proces, t├ş, ktor├ş st├íle pou┼ż├şvaj├║ star┼íie verzie aplik├ície, sa stan├║ obe┼ąami tej istej neopr├ívnenej ─Źinnosti zdie─żania ├║dajov. Pribl├ş┼żenie mohlo prin├║ti┼ą v┼íetk├Żch pou┼ż├şvate─żov iOS aktualizova┼ą svoje aplik├ície, ale neurobili to. Namiesto toho sa platforma obmedzila na vyhl├ísenie, ktor├ę len povzbudilo ich u┼ż├şvate─żsk├║ z├íklad┼łu, aby aktualizovala na najnov┼íiu verziu. Okrem toho spolo─Źnos┼ą Zoom neprijala ┼żiadne opatrenia, aby to zabezpe─Źila Facebook Vyma┼żte ├║daje pou┼ż├şvate─ża, ktor├ę predt├Żm dostali z aplik├ície telekonferencie. Ak pou┼ż├şvate Facebook Ak sa chcete prihl├ísi┼ą do aplik├ície Pribl├ş┼żenie pomocou aplik├ície Zoom, mo┼żno budete musie┼ą aplik├íciu aktualizova┼ą, preto┼że t├íto funkcia nebola odstr├ínen├í.