Populárna aplikácia Android OCR aplikácie CamScanner PDF zaznamenala malware

Toto nie je spr├íva o tom, ┼że aplik├ície pre Android prech├ídzaj├║ zabezpe─Źovac├şm syst├ęmom Google a zost├ívaj├║ v Obchode Play, aby ┼í├şrili ┼íkodliv├Ż softv├ęr medzi netu┼íiacimi pou┼ż├şvate─żmi. V├Ą─Ź┼íinou v┼íak ide o o─Źividn├ę alebo imitat├şvne k├│pie ob─ż├║ben├Żch aplik├íci├ş a hier. Menej ─Źast├ę, ale nezn├íme, s├║ pr├şpady legit├şmnych aplik├íci├ş, ktor├ę obsahuj├║ ┼íkodliv├Ż k├│d, aby chytili pou┼ż├şvate─żov, ktor├ş o tom nevedia. Bohu┼żia─ż, to sa stalo s popul├írnou aplik├íciou CamScanner, ktor├í sa, ┼żia─ż, stiahla viac ako 100 mili├│nov kr├ít.

CamScanner je len jednou z mnoh├Żch aplik├íci├ş, ktor├ę pon├║kaj├║ mo┼żnos┼ą ─Ź├şta┼ą papierov├ę dokumenty pomocou fotoapar├ítu telef├│nu s Androidom a v─Ćaka OCR (Optical Character Recognition), vytv├íra s├║bory PDF s textom. Toto je jedna z funkci├ş aplik├íci├ş, ako je Microsoft Office Lens, ale CamScanner m├í spravodliv├Ż podiel pou┼ż├şvate─żov, ako aj ÔÇ×k├│pieÔÇť aplik├íci├ş, ktor├ę sa sna┼żia vyu┼żi┼ą jeho popularitu.

T├íto popularita sa, bohu┼żia─ż, stala ter─Źom ┼íkodliv├Żch agentov, ktor├ş chc├║ urobi┼ą z CamScanner vozidlo pre nevinn├ę k├║sky k├│du. Kaspersky n├íjden├Ż ┼że aplik├ícia nesie trikansk├Ż trikan, ktor├Ż potom s┼ąahuje skuto─Źn├Ż malware. Pri obmedzenom pr├şstupe m├┤┼żu tieto moduly ┼íkodliv├ęho softv├ęru zobrazova┼ą iba zav├ídzaj├║ce reklamy, ale to by nemal by┼ą d├┤vod na podcenenie potenci├ílneho nebezpe─Źenstva.

Aby boli v├Żvoj├íri spolo─Źnosti CamScanner spravodliv├ş, nemusia si by┼ą vedom├ş situ├ície, k├Żm nie je ohl├ísen├Ż bezpe─Źnostn├Ż odev. V├Żvoj├íri aplik├íci├ş v├Ą─Ź┼íinou pou┼ż├şvaj├║ reklamn├ę n├ístroje a r├ímce tret├şch str├ín, ktor├ę m├┤┼żu by┼ą samy osebe kompromitovan├ę, ak nie nebezpe─Źn├ę. Nane┼í┼ąastie pre pou┼ż├şvate─żov neexistuje ┼żiadny najlep┼í├ş sp├┤sob, ako odhali┼ą tieto faktory, prinajmen┼íom nie bez aplik├íci├ş a slu┼żieb zameran├Żch na ochranu pred ┼íkodliv├Żm softv├ęrom tret├şch str├ín (napr├şklad Kaspersky).

CamScanner bol spusten├Ż odvtedy Windows Google Play Store ale ako zvy─Źajne sa to slabo odr├í┼ża v syst├ęme zabezpe─Źenia obchodu s aplik├íciami. Toto nie je prv├Żkr├ít alebo bude naposledy, ke─Ć t├íto aplik├ícia prejde automatickou obranou spolo─Źnosti Google. V├Żrobcovia mobiln├Żch platforiem ur─Źite potrebuj├║ vylep┼íi┼ą svoju hru, aby chr├ínili viac ako 2 1 miliarda pou┼ż├şvate─żov, ktor├ş na─Ćalej rast├║ z najv├Ą─Ź┼íieho mobiln├ęho opera─Źn├ęho syst├ęmu na svete.