Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Ponorenie sa do priepasti s Benom Pruntym, skladateľom Subnautica: Below Zero a FTL (rozhovor)

Zhrnutie
  • Rozhovor s Benom Pruntym


Pred pár týždňami vyšiel Subnautica: Pod nulou
. Spolu s tým, že ho fanúšikovia intenzívne sledujú pre jeho hrateľnosť a podvodnú atmosféru, toto pokračovanie prvého Subnautica Na prelome sa očakával aj ďalší prvok: jeho soundtrack. Tentoraz sa toho skutočne drží Ben Prunty. Ideálna príležitosť položiť pár otázok americkému skladateľovi, ktorého meno by malo odzvoniť, ak ste už nejakého hrali FTL

S niekoľkými osobnými albumami a soundtrackmi k videohrám (celú jeho diskografiu nájdete aj na jeho Bandcampe) je dnes Ben Prunty vo svete elektronickej hudby a videohier známym a uznávaným skladateľom.

Ak je to s jeho pamätným dielom na uznávaných FTL že jeho sláva explodovala v roku 2012, pokračovanie jeho práce, na Into the Breach, Detektív z temnej strany alebo dokonca alternatívna trať nebeský, je rovnako vítané. Dnes je so soundtrackom z Subnautica: Pod nulou že sa chystá urobiť dojem.


Tento rozhovor bol logicky vedený v angličtine a nami preložený.

Rozhovor s Benom Pruntym

Čo si robil pred skladaním hudby pre videohry a aká bola tvoja cesta, aby si sa sem dostal?

V skutočnosti som začal profesionálne skladať až po tridsiatke. Predtým, od 16 rokov, som robil hudbu pre zábavu, bez platenia; pre to FTL bolo to akési šťastie… Bola to prvá populárna hra, pre ktorú som písal, a bola veľkým prekvapením.

Predtým som mal niekoľko zamestnaní: v obchode s videohrami, v hoteli, pár rokov v Google… Bolo to len od FTL že som z hudby urobil svoju kariéru.

Ben Prunty © Mike Shirley-Donnelly

Dnes, po úspechu FTL a ďalšie herné soundtracky, na ktorých ste pracovali, ako zvládate svoju popularitu u milovníkov hudby z videohier?

trávim veľa času Twitter, tak sa s fanúšikmi spájam najradšej. Ale rozmer „celebrít“ zostáva úplne minimálny, najmä s pandémiou, keďže väčšinu času trávim doma. Predtým som chodieval na akcie, vystupoval som alebo robil rozhovory…


Práve na svojej webovej stránke uvádzate, že pravidelne poskytujete poradenstvo v oblasti technického a kreatívneho procesu. Je pre vás dôležité zdieľať svoje znalosti a know-how?

Začal som to robiť znova, ale áno. Chvíľu som robil vysielania Twitch kde som predvádzal svoju pracovnú stanicu, robil živú hudbu a diskutoval o procese so všetkými. Je naozaj zábavné sa o to podeliť, najmä preto, že ľudia niekedy majú tendenciu nájsť tvorbu hudby na počítači “ kúzelný “… Je to veľa práce, ale dúfam, že v budúcnosti urobím viac.

Všetka vaša hudba je dostupná na Bandcampe: je pre vás dôležité, aby bola hudba z videohier dostupná každému nezávisle od hry?

Keď som bol malý, hudba nebola príliš dostupná mimo hier v USA v 90. rokoch. Mal som malý rekordér, ktorý som držal pred reproduktormi, aby som mohol hudbu počúvať neskôr. Samozrejme, že kvalita bola hrozná, ale v tom čase mi to bolo jedno. Dnes je skutočný dopyt po počúvaní soundtrackov mimo hier. Záleží na ľuďoch a aj pre mňa si myslím, že je dôležité, aby bola hudba dostupná v tej či onej forme.


Samozrejme, že si vás predstavujeme ako hráča: hrali ste? Subnautica: Pod nulou ?

Hrával som veľa Pod nulou počas vývoja. Keď som prišiel do tímu, už som bol fanúšikom toho prvého Subnautica, ktorý som tiež veľa hrával, v early access aj po jeho vydaní. V tom čase som na tom ešte nepracoval (bol to Simon Chylinski, ktorý zložil hudbu k prvej hre, pozn.), takže možnosť skomponovať hudbu pre suitu bola skutočným privilégiom. Dôležité pre mňa bolo aj to, že som ho mohol hrať pri jeho vývoji, aby som sa priblížil k pôvodnému materiálu a robil testy.

Ben Prunty © Andy Goth

Ako ste pracovali na zložení tohto soundtracku? Subnautica: Pod nulou ?

Keď som sa pripojil k vývojárom Unknown Worlds, tím zodpovedný za hru ma požiadal, aby som sa inšpiroval hudbou prvej hry, použil ju ako východiskový bod, ale aby som sa k nej príliš nepripájal a tiež aby som neváhal ísť vlastným smerom. A to som urobil.

Niekoľko skladieb v hre pripomína prvý titul, ale s prichádzajúcou dôverou som nakoniec prišiel s niečím vlastným.

Aby som dospel ku konečnému výsledku, najprv som hral hru, aby som našiel inšpiráciu v určitých špecifických momentoch, ale skladal som veci aj na okraj a premýšľal, kde a ako by som ich mohol vložiť do scenára.

„Rád by som vytvoril hororovú hru ako Silent Hill alebo Resident Evil“

Na aké hry sa v roku 2021 najviac tešíte?

Chcel by som hrať najmä posledný rezident Evil
… ale na to by som potreboval PS5. Myslím: kto ho má?!

Aké sú vaše obľúbené soundtracky a vaše hlavné zdroje inšpirácie?

Pre Pod nulou konkrétne som bol hlboko inšpirovaný Super Metroid na Super Nintendo. Vo všeobecnosti som ako malý veľa počúval skupinu Orbital a dosť to ovplyvnilo aj môj štýl.

Myslím, že to bola hudba z videohier, ktorá ma najviac prinútila skladať. Pozoruhodne EarthBound, čo ma prinútilo stať sa vývojárom videohier skôr, ako sa stanem hudobníkom. Táto hra ma inšpirovala v mnohých smeroch, vrátane vynikajúceho soundtracku.

A práve teraz hrám príliš veľa osud 2. Hrou a jej hudbou trávim veľa svojho voľného času.


Aký hardvér a softvér momentálne používate na skladanie?

Pracujem na PC Windows ktorý som si sám navrhol a celý o Cubase píšem už 15 rokov. Mám niekoľko syntetizátorov, ale väčšinou som na softvéri. Tiež veľa používam plug-in s názvom Omnisphere, najmä s Pod nulou.

Prečo si sa nevrátil Detektív z temnej strany ?

Bol to skvelý projekt a zábavný tím, ale chcel som sa posunúť ďalej, urobiť niečo iné. Vyhliadka na ďalší ma teda príliš nelákala a radšej som sa venoval novým projektom.

Ben Prunty © Ben Prunty

Keď už hovoríme o iných projektoch: čo ďalej?

Momentálne o tom nemôžem hovoriť, všetko je zatiaľ tajné. Ale je to vo videohre!

Ak nemôžeme hovoriť o tom, čo robíte, možno sa môžeme porozprávať o tom, čo by ste chceli robiť v budúcnosti?

Rád by som pracoval pre hororovú hru. Ako tichý kopec alebo jeden rezident Evil. Milujem tento žáner. Milujem to tak veľmi, že pred piatimi rokmi, tak frustrovaný, že som nemohol pracovať na skutočnej hororovej hre, ktorou som bol, som z toho urobil album (Dark Widow, poznámka redakcie.)! Doteraz som pracoval na mnohých hrách zameraných na systém a tiež by som rád skomponoval pre hru, ktorá sa viac zameriava na príbeh a postavy, ako je Život je zvláštny.

Clubic samozrejme ďakuje Benovi Pruntymu, že nám dal čas, ale aj Julienovi Rozenblumovi z Minuit Douze za kontakt!