Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Pomocou štyroch mikrofónov a reproduktora môžu dróny echolokovať ako netopiere

V krátkosti: Vedci skúmali spôsob, ako rekonštruovať oblasti obklopujúce dron pomocou zvukových vĺn. Tento proces, známy ako echolokácia, používajú netopiere a iné zvieratá na orientáciu vo svojom prostredí a zisťovanie objektov.

Matematici z Purdue a Technickej univerzity v Mníchove (TUM) pracujú na metóde spracovania signálu, pri ktorej sa používajú štyri mikrofóny a reproduktor pripojený k robotovi, ktorý „sníma“ oblasti okolo plavidla. Reproduktor vydáva zvuk a mikrofóny pripevnené k štyrom rohom robota zachytávajú ozvenu. Použitím algebry a geometrie je možné vypočítať vzdialenosť objektu podľa časového intervalu ozveny.

Trik zisťuje, ktoré steny alebo objekty zodpovedajú každej vypočítanej vzdialenosti, čo je proces známy ako echosorting. Je to nevyhnutná súčasť spracovania signálu, pretože algoritmy by mohli vytvárať „strašidelné steny“. Aby echosorting fungoval, musia byť mikrofóny usporiadané nerovinným spôsobom.

Pomocou štyroch mikrofónov a reproduktora môžu dróny echolokovať ako netopiere 1

Docent matematiky, elektrotechniky a počítačového inžinierstva na Purdue University Mireille Boutin hovorí, že algoritmy spracovania signálov majú aplikácie pre ľudí, podvodné vozidlá a autá.

Boutin a TUM, profesor algoritmickej algebry Gregor Kemper, doteraz úspešne zrekonštruovali konfigurácie stien v rôznych miestnostiach a svoj výskum uverejnili v časopise SAIM o aplikovanej algebre a geometrii. Budú pokračovať v štúdiu rôznych scenárov, napríklad „keď je pohyb drónu obmedzený alebo keď dron počúva ozveny po sebe idúcich zvukov, keď sa pohybuje.“

Aj keď nehovorili o komercializácii svojich algoritmov, vidia praktické aplikácie, ktoré by mohli byť užitočné a ziskové. Napríklad kompaktné zariadenie nesené vo vrecku slepej osoby by ho mohlo upozorniť na steny alebo iné prekážky v ceste.