Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Po─żnohospod├írstvo v obchode: Od farmy k stolu a┼ż po farmu do uli─Źky

Po─żnohospod├írstvo v obchode: Od farmy k stolu a┼ż po farmu do uli─Źky 1

Ke─Ć┼że v├Ą─Ź┼íina dne┼ín├Żch spotrebite─żov uprednost┼łuje prirodzenej┼íie mo┼żnosti stravovania, nie je prekvapen├şm, ┼że je dopyt po miestnych ─Źerstv├Żch v├Żrobkoch. Re┼ítaur├ície v mestsk├Żch centr├ích a mal├Żch mest├ích si tento trend v┼íimli a st├íle viac ─żud├ş za─Źalo pon├║ka┼ą ─Źerstv├ę, sez├│nne a miestne produkty v s├║lade s konceptom ÔÇ×od farmy k stoluÔÇť. Obchody s potravinami s├║ ─Ćal┼í├şm v porad├ş, ktor├ę si maj├║ v┼íimn├║┼ą tieto meniace sa preferencie spotrebite─żov, preto┼że za─Ź├şnaj├║ pon├║ka┼ą inovat├şvne nov├ę rie┼íenia, ktor├ę spotrebite─żom poskytuj├║ ─Źerstvej┼íie mo┼żnosti.

Jednou z najpozoruhodnej┼í├şch inov├íci├ş, ktor├ę sa ned├ívno dostali na titulky nov├şn, je nov├í iniciat├şva spolo─Źnosti Kroger zavies┼ą v├Żrobky skuto─Źne vypestovan├ę v obchode, aby si z├íkazn├şci mohli doslova ru─Źne vybera┼ą ─Źerstv├ę bylinky a ┼íal├ít. Pilotn├Ż program je partnerstvom so spolo─Źnos┼ąou Infarm, startupom z Nemecka, ktor├Ż vyr├íba modul├írne vertik├ílne farmy na hydroponick├ę pestovanie deviatich odr├┤d ┼íal├ítu a byliniek.

Listy, konferencie a ─Ćal┼íie inform├ície o hed┼żov├Żch fondoch za 4. ┼ítvr┼ąrok 2019

V├Żrobky poukladan├ę do radov vo vitr├şne sa pestuj├║ vo vode bohatej na ┼żiviny, k├Żm nie s├║ dostato─Źne zrel├ę na predaj vo zv├Ązkoch z├íkazn├şkom. V─Ćaka LED di├│dam a zavla┼żovaciemu syst├ęmu s recyklovanou vodou s├║ farmy ekologickou a high-tech alternat├şvou k tradi─Źn├ęmu po─żnohospod├írstvu.

Pre─Źo je vertik├ílne po─żnohospod├írstvo bud├║cnos┼ąou?

Farmy je mo┼żn├ę dokonca ovl├ída┼ą digit├ílne pomocou cloudov├ęho technologick├ęho syst├ęmu, ktor├Ż umo┼ż┼łuje dia─żkov├ę nastavenie teploty a osvetlenia. Spolo─Źnos┼ą Infarm sa m├┤┼że pochv├íli┼ą viac ako 500 in┼ítal├íciami t├Żchto vertik├ílnych mini fariem v obchodoch a distribu─Źn├Żch centr├ích po celom svete, ale pilotn├Ż program v obchodoch s potravinami Quality Center (QFC) v Bellevue a Kirklande vo Washingtone je prv├Żm v Severnej Amerike.

Spolo─Źnos┼ą Kroger, ktor├í vlastn├ş spolo─Źnos┼ą QFC, ozn├ímila, ┼że partnerstvo spolo─Źnosti Infarm bolo takmer okam┼żit├Żm ├║spechom, preto┼że bylinky a ┼íal├ít sa pred├ívaj├║ tak r├Żchlo, ako s├║ rastliny schopn├ę dozrie┼ą. V d├┤sledku ├║spechu programu spolo─Źnos┼ą ozn├ímila pl├íny na roz┼í├şrenie svojej koncepcie vertik├ílneho po─żnohospod├írstva na ─Ćal┼í├şch 13 QFC vo Washingtone a Oregone do apr├şla 2020.

Aj ke─Ć je koncept vertik├ílneho po─żnohospod├írstva e┼íte st├íle v plienkach, je to pre potravin├írsky priemysel s─żubn├í inov├ícia z nieko─żk├Żch z├íva┼żn├Żch d├┤vodov:

  • Menej odpadu: Vertik├ílne po─żnohospod├írstvo vyu┼ż├şva o 95 percent menej vody, 75 percent menej hnoj├şv, ┼żiadne chemick├ę pestic├şdy a o 99 percent menej priestoru ako tradi─Źn├ę p├┤dne farmy. Celkovo s├║─Źasn├Żch 678 fariem spolo─Źnosti Infarm u┼íetrilo takmer mili├│n gal├│nov vody.
  • Menej miesta: Pod─ża spolo─Źnosti Infarm vertik├ílne po─żnohospod├írstvo vyu┼ż├şva o 90 percent menej dopravy ako jeho konven─Źn├Ż n├íprotivok, ─Ź├şm sa zni┼żuj├║ n├íklady a vplyv na ┼żivotn├ę prostredie.
  • ┼Żiadna doprava: Doprava je jednou z najv├Ą─Ź┼í├şch prek├í┼żok pre maloobchodn├şkov s potravinami, ktor├ş chc├║ skladova┼ą naj─Źerstvej┼íie produkty. Medzi regul├íciou teploty pri tranzite, n├íkladmi a vplyvom dopravy na ┼żivotn├ę prostredie m├┤┼że preprava produktov vies┼ą k strate pr├şjmov a skaze. Vertik├ílne po─żnohospod├írstvo vyu┼ż├şva o 90 percent menej dopravy a Infarm odhaduje, ┼że doteraz ich vertik├ílne farmy u┼íetrili v doprave pribli┼żne mili├│n m├ş─ż.