Podvod s výmenou SIM: varovné signály, ako predchádzať a ďalšie

Podvody pri výmene SIM karty sú v dnešnej dobe na vzostupe. Každú chvíľu môžete počuť o prípade, ktorý sa týka výmeny SIM karty. Napriek množstvu opatrení prijatých na riešenie takýchto podvodov vedci dokázali, aké ľahké je prevziať niekoho telefónne číslo. Pred podvodmi pri výmene SIM karty sa však môžete chrániť vykonaním niekoľkých predbežných opatrení.

Čo je to podvod pri výmene SIM karty?

SIM karta vášho telefónu smeruje telefón k sieti a určuje mu, aké telefónne číslo má použiť. Hackeri tiež vedia, že prístup k SIM karte používateľa mu môže poskytnúť prístup k jeho bankovým údajom a ďalším zásadným informáciám.

K podvodom pri výmene SIM karty dochádza vtedy, keď sa niekto vydáva za vás a kontaktuje zákaznícky servis, aby prevzal kontrolu nad vašim účtom. Podvodníci používajú verejne dostupné informácie o vás a vašich osobných údajoch, ktoré sú dostupné prostredníctvom hackerov a narušenia ochrany údajov. Na základe týchto informácií hackeri oklamali zákaznícky servis a vymenili vašu SIM kartu za duplicitnú SIM kartu.

Akonáhle bude vaše telefónne číslo prepojené s touto duplicitnou SIM kartou, všetky vaše hovory a správy (jednorazové heslo, e -maily a ďalšie) budú odoslané hackerom. Podvod pri výmene SIM karty sa môže zdať ťažké odstrániť, ale vedci dokázali, že to nie je také ťažké, ako to vyzerá. Dokonca Twitter spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Jack Dorsey sa stal obeťou podvodu pri výmene SIM karty.

V nedávnej štúdii vedci z Princetonu zistili, že mnoho amerických dopravcov je zraniteľných voči podvodom s výmenou SIM. Riziko sa navyše zvyšuje v prípade predplateného účtu. V rámci štúdie dokázali vedci oklamať zástupcov zákazníckych služieb, aby získali kontrolu nad zariadeniami. Potom dokázali vzdialene zakázať sieťový prístup zariadenia.

Teraz môžete mať predstavu o tom, aké nebezpečné môžu byť útoky pri výmene SIM karty. Možno to považovať za jednu z najhorších foriem krádeže identity, pretože váš smartphone obsahuje všetky vaše dôverné údaje, ako sú bankové údaje, e -maily, heslá a ďalšie. Všetci používatelia smartfónov teda musia vedieť, ako tento typ útoku funguje a ako sa môžu pred takýmito podvodmi chrániť.

Podvod s výmenou SIM: varovné signály

Teraz, keď viete, aké nebezpečné môžu byť podvody pri výmene SIM, porozprávajme sa o niektorých včasných varovných signáloch, ktoré vám môžu pomôcť odhaliť takýto podvod:

Zmeny v službe – Ak vás postihne útok na výmenu SIM karty, dostanete od svojho operátora upozornenie, že vaša SIM karta je aktivovaná inde. Ak má dopravca zavedené bezpečnostné opatrenia, môže sa stať, že vám hackeri vykonajú akékoľvek zmeny vo vašom účte, potom sa vám môže zobraziť potvrdzujúca správa.

Bezpečnostné upozornenia – Možno ste povolili nastavenia zabezpečenia na prijímanie upozornení alebo e -mailových upozornení, keď neoprávnená osoba upraví akékoľvek nastavenia, ako sú heslá, PIN alebo bezpečnostné otázky. Ak teda dostanete takéto upozornenie, je možné, že vás napadne podvod s výmenou SIM karty.

Tieto oznámenia by ste mali brať vážne. Ak dostanete takéto oznámenia, kontaktujte ihneď svojho operátora. To vám môže pomôcť vyhnúť sa podvodom pri výmene SIM karty.

Vyššie uvedené dva varovné signály sa objavia predtým, ako hackeri získajú kontrolu nad vašim telefónom. Tu je viac varovných signálov, ktoré by mohli zistiť, či ste sa stali obeťou podvodu s výmenou SIM alebo nie:

Nie je možné odosielať a prijímať správy a hovory – Ak bol váš telefón aktivovaný inde, pôvodná SIM karta bude zbytočná a nebudete môcť odosielať ani prijímať správy a telefonovať.

Nie je možné používať e -mailové účty a účty sociálnych médií – Ak ste boli odhlásení zo svojich e -mailových účtov a účtov sociálnych médií a nemôžete sa prihlásiť, je veľká pravdepodobnosť, že vás niekto hackol. Skúste čo najrýchlejšie prevziať kontrolu nad svojimi účtami, alebo sa obráťte na zákaznícky servis.

Nie je možné použiť žiadne aplikácie – Ak vás náhle odhlásili zo všetkých aplikácií a nemôžete sa znova prihlásiť, znamená to, že niečo nie je v poriadku. Musíte ihneď kontaktovať svojho poskytovateľa služieb.

Neoprávnená činnosť banky – Ak vás vaša banka alebo finančné inštitúcie upozornia na akékoľvek transakcie, ktoré ste neuskutočnili, je možné, že boli vaše účty napadnuté. Musíte ihneď kontaktovať svoju banku.

Ako zabrániť podvodom pri výmene SIM karty

Tu je návod, ako zabrániť podvodom pri výmene SIM karty alebo aspoň znížiť pravdepodobnosť, že niekto prevezme kontrolu nad vašim telefónom. Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je nastaviť PIN alebo heslo pre svoj bezdrôtový účet. Všetci hlavní operátori-T-Mobile, Verizon, Sprint a AT&T-ponúkajú možnosť pridať PIN kód. Ak chcete nastaviť PIN a získať ďalšie informácie, budete musieť kontaktovať svojho poskytovateľa služieb.

Existuje niekoľko ďalších predbežných opatrení, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli podvodom s výmenou SIM karty. Najprv nikdy nikomu neprezrádzajte dôverné informácie, ako sú PIN, heslá, číslo CVV, ID internetového bankovníctva a ďalšie. Tiež nezverejňujte príliš veľa osobných údajov o sebe na platformách sociálnych médií.

Na mobilných telefónoch a počítačoch používajte iba originálny softvér, dobrý antivírusový softvér a pravidelne ho aktualizujte. Nikdy neodpovedajte na neznáme e -maily alebo hovory, ktoré od vás vyžadujú údaje o vašom účte alebo karte. Berte vážne upozornenia od svojho operátora a banky a zaregistrujte sa na upozornenia na finančné transakcie prostredníctvom SMS aj e-mailu.