Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Po Nepále by ešte jedna krajina mohla zakázať PUBG pre mladých ľudí na vymývanie mozgov

Po Nepále by ešte jedna krajina mohla zakázať PUBG pre mladých ľudí na vymývanie mozgov 1

PlayerUnknown’s Battlegrounds, populárne známy ako PUBG, je opäť v titulkoch zo zlých dôvodov. Hra môže byť zakázaná ešte v inej krajine. Minulý týždeň Nepál uložil a PUBG zákaz a teraz správy naznačujú, že by ho mohol zakázať aj Irak.

PUBG podľa úradov vymýva mozog mladým

Minulý týždeň iracký parlament navrhol zákaz niekoľkých videohier pre viacerých hráčov, ktoré podľa ich tvrdenia vymývajú mozgy mladým ľuďom a podnecujú násilné fantázie. V návrhu zákona cez víkend iracký parlamentný výbor pre kultúru odporučil zakázať niekoľko hier vrátane PUBG.

“Výbor je znepokojený posadnutosťou týmito elektronickými hrami, ktoré vyvolávajú násilie medzi deťmi a mládežou.” Jeho vplyv sa v irackej spoločnosti rýchlo rozšíril, “uviedla šéfka výboru Sameaa Gullab počas tlačovej konferencie.

Návrh v súčasnej dobe čaká na revíziu predsedu parlamentu. V poslednej dobe sa v irackých médiách objavujú správy o obrovskom čase, ktorý mladí ľudia trávia hrami „battle royale“. Tiež sa objavili správy o rozvodoch a samovraždách spojených s takýmito hrami. Pri jednom novembrovom incidente údajne mladík zabil svojho priateľa brokovnicou v provincii Erbil pri rekonštrukcii PUBG scéna.

Proti hre bolo vydaných aj mnoho fatwov, ktorí tvrdili, že plytvanie časom hrou je „neislamské“. Mladí ľudia to však vnímajú ako spôsob, ako sa udržať v bezpečí pred násilím zvonku.

Je a PUBG zákaz práve pre irackú mládež?

Irak je už takmer dve desaťročia stranou nekonečných vojen a ničenia. Krajina teraz čelí niekoľkým ekonomickým a politickým výzvam vrátane nezamestnanosti, bezpečnostných výziev, sektárskeho napätia a ďalším.

V súčasnosti krajina zažíva to, čo mnohí nazývajú „vypuklinou mládeže“. Mládež predstavuje 60% zo 60 miliónov obyvateľov krajiny a pre mnohých sú videohry spôsobom, ako uniknúť z drsného makroprostredia. Navyše to pomáha udržať hráčov mimo ulíc, a tým aj pred problémami.

Jeden 21-ročný PUBG hráč z Bagdadu pre The National povedal, že ak chce iracký parlament uložiť a PUBG potom musia myslieť na náhradu irackej mládeže, ktorá by nás „zamestnávala“.

Štúdie zamerané na nájdenie možného prepojenia medzi násilnými videohrami a násilím v reálnom svete zistili, že tieto obavy sú prehnané. Štúdia Oxfordského internetového inštitútu a Oxfordskej univerzity zistila, že agresivita u tínedžerov nie je výrazne ovplyvnená hraním násilných hier.

“Myšlienka, že násilné videohry vyvolávajú agresiu v reálnom svete, je populárna, ale v priebehu času sa neosvedčila,” povedal výskumník.

Spojené arabské emiráty, India môže tiež zakázať PUBG

Ostatné krajiny tiež uvažujú a PUBG zákaz. Khaleej Times zo Spojených arabských emirátov nedávno informoval, že rodičia naliehajú na úrady, aby hru zakázali, pretože sa domnievajú, že spôsobuje agresivitu ich detí a má zlý vplyv na mládež.

India tiež dlho zvažuje zákaz PUBG. V skutočnosti už niekoľko indických miest hru zakázalo. Jeden minister dokonca označil hru za „démona“ v každom dome a požadoval zákon, ktorý by ju zastavil. Táto hra má viac ako 50 miliónov hráčov v krajine.

V Nepále bola hra zakázaná po tom, čo nepálska metropolitná kriminálna divízia proti hre oficiálne podala žalobu o verejný záujem (PIL). Nepál nariadil mobilným operátorom, poskytovateľom sieťových služieb a poskytovateľom internetových služieb v krajine zablokovať prístup k hre.

Pri zvažovaní zákazu úrady okrem PIL zohľadňovali aj listy prijaté od rodičov a škôl PUBG. Úrady dostali spolu 34 listov, z toho osem od rodičov, v ktorých žiadali zákaz hry kvôli jej návykovej povahe.

Tlak pociťujú aj ďalšie obľúbené hry battle royale. Pred pár týždňami princ Harry vyzval na zákaz Fortnite, hra by nemala byť povolená, pretože by mohla poškodiť duševné zdravie.

Keď hovoril v Londýne na diskusii za okrúhlym stolom o zdraví detí, položil otázku: „Aké sú výhody toho, že ho máte vo svojej domácnosti?“

Princ Harry ďalej uviedol, že tieto hry vytvárajú závislosť, ktorá hráča drží na obrazovke počítača čo najdlhšie.

“Je to také nezodpovedné.” Je to ako čakať na to, kým dôjde k škode a deti sa objavia pred vašimi dverami a rozpadnú sa rodiny, “povedal princ Harry.