PCIe 6.0 ┼ápecifik├ície S├║ Na Ceste 2021 Spustenie A Rev├şzie 0.3 Je Kompletn├Ż

PCIe 6.0 ┼ápecifik├ície S├║ Na Ceste 2021 Spustenie A Rev├şzie 0.3 Je Kompletn├Ż 1

Zdroj: PCI-SIG

AMD m├í u┼ż implementovan├ę PCIe 4.0 v celom rozsahu tradi─Źn├ę produkty s jeho Ryzen 3000-rad procesorov a najnov┼íie grafick├ę karty, a Intel st├íle nie je pon├║kla podporu pre PCIe 4.0 namiesto toho, aby sa na PCIe 3.0je to po Intel m├í zru┼íen├í jeho pl├ín pre PCIe 4.0 na Kom├ęta Jazero. Medzit├Żm, PCI-SIG, ktor├Ż rob├ş PCIe ┼ípecifik├ície, ozn├ímila verzia 0.5 z pripravovanej PCIe 6.0 ┼ípecifik├ícia, t├íto verzia predstavuje osem kr├ít p├ísma PCIe 3.0.

PCIe 6.0 spec d├ítum vydania je ├║dajne na harmonogram 2021, aj ke─Ć PCI 4.0 je iba na za─Źiatku z├şska┼ą trakciu.

Zatia─ż ─îo PCIe 5.0 produkty neboli vidie┼ą na trhu, PCI-SIG ozn├ímil, ┼że prv├ę by by┼ą zavedenie PCIe 6.0 spec v okt├│bri drastick├Ż skok do p├ísma od PCIe 3.0 nie je prekvapen├şm, ako ka┼żd├í nov├í gener├ícia PCIe zdvojn├ísobuje ┼í├şrku p├ísma predch├ídzaj├║ceho. Kde PCIe m├í ┼í├şrku p├ísma 8 GTps v jednom jazdnom pruhu, PCIe 4.0 m├í ┼ítvorhra, ┼że obr├ízok 16 GTps, a PCIe 5.0 zvy┼íuje ┼í├şrku p├ísma, dokonca viac, PCIe 5.0″s ┼í├şrka p├ísma je 32 GTps. Logicky, PCIe 6.0 zv├Ż┼íenie ┼í├şrky p├ísma 64 GTps v jednom jazdnom pruhu.

PCIe 6.0 ┼ápecifik├ície S├║ Na Ceste 2021 Spustenie A Rev├şzie 0.3 Je Kompletn├Ż 2

Zdroj: PCI-SIG

┼Że ┼í├şrka p├ísma sa preklad├í o 8 Gb / s v jednom jazdnom pruhu z PCIe 6.0,, ktor├í pre plnej ve─żkosti (16-lane) slot by rovnaj├║ci sa pribli┼żne 128 gb / S na ka┼żdom mieste, mohlo by to znamena┼ą koniec full-d─║┼żka PCIe sloty, jeden pr├şklad tohto by sa, ┼że AMD to Radeon RX 5500 XT grafick├í karta len potrebuje osem pruhov v─Ćaka PCIe 4.0 podpora. Tieto ├║daje s├║ dosiahnut├ę k├│dovanie s Pulzn├í Amplit├║da Modula─Źn├ęho so ┼ítyrmi ├║rov┼łami (PAM-4). ┼ápecifik├ície sa vyzna─Źuje n├şzkou latenciou Forward Error Correction (FEC) a o─Źak├íva sa, ┼że je kompatibiln├Ż so v┼íetk├Żmi predch├ídzaj├║cimi verziami PCIe. PCI-SIG uviedol, ┼że PCIe 6.0 parametre s├║ dosta─Źuj├║ce pre dod├ívky v 2021, to znamen├í, ┼że dod├ívatelia hardv├ęru sa za─Źa┼ą rozv├şja┼ą podporn├ę produkty. “PCI Express technol├│gie sa etabloval ako v├Żznamn├Ż I/O technol├│gia od udr┼żanie p├ísma vylep┼íenia pre p├Ą┼ą gener├íci├ş viac ako dve desa┼ąro─Źia,” Dennis Martin, analytik na Principi├ílny Technol├│gi├ş, povedal. “S PCIe 6.0 ┼ípecifik├ícia PCI-SIG cie─żom je odpoveda┼ą na po┼żiadavky tak├ęto hor├║ce trhoch, ako Umel├í Inteligencia, Strojov├ęho U─Źenia, siet├ş, komunika─Źn├Żch syst├ęmov, skladovanie, High-Performance Computing, a viac.”

Najv├Ą─Ź┼í├ş trh, ktor├Ż bude vyu┼ż├şva┼ą r├Żchlej┼íie PCIe, aspo┼ł spo─Źiatku, s├║ vysoko po─Ź├şta─Źov├Żch platforiem, ako s├║ umel├í inteligencia a strojov├ęho u─Źenia. To bude trva┼ą podstatne dlh┼íie, ne┼ż individu├ílnych spotrebite─żov ┼ítart vyu┼ż├şvanie zv├Ż┼íenie ┼í├şrky p├ísma. PCI-SIG o─Źak├íva sa, ┼że podiel viac inform├íci├ş na jeho nadch├ídzaj├║cej Konferencii V├Żvoj├írov j├║na 3. a 4. j├║na.

Odosla┼ą