Panel Chrome Side Search vám zabráni opustiť Google

Kedysi došlo k malému pohybu medzi rozšíreniami webového prehliadača s cieľom zaviesť bočné panely pre veci, ako je navigácia pomocou kariet a ďalšie užitočné časti používateľského rozhrania. Zdá sa, že samotní výrobcovia prehliadačov sa nad takýmto rozhraním zamračili, no zdá sa, že v poslednej dobe sa karta obrátila. Google zrejme začína získavať strany prehliadača Chrome na získanie ďalších informácií, ako sú zoznamy na čítanie a vyhľadávania v službe Google Lens. Teraz pracuje na ďalšom paneli, ktorý je navrhnutý tak, aby vás udržal v krajine Google, aj keď ste prešli na inú webovú stránku.

Pravdupovediac, navigácia v prehliadači pri hľadaní niečoho môže byť niekedy únavná. Ak neotvoríte výsledok vyhľadávania na inej karte, budete musieť kliknúť na tlačidlo Späť, aby ste sa vrátili k ostatným výsledkom vyhľadávania. To, že to musíte robiť opakovane pri krátkych vyhľadávaniach, je takmer receptom na syndróm karpálneho tunela.

Google zrejme vo svojom webovom prehliadači Chrome vyvíja funkciu, ktorá udrží tieto výsledky vyhľadávania vždy na dosah. Vo verzii prehliadača Chrome Canary sa to nazýva „Side Search“ a umožňuje zobraziť panel na ľavej strane, ktorý efektívne vloží stránku vyhľadávania Google s predchádzajúcimi výsledkami vyhľadávania. Všetko, čo musíte urobiť, je kliknúť na novú ikonu Google v paneli s adresou a zobraziť tieto výsledky bez ohľadu na to, na ktorú webovú stránku sa obrátite.

Používatelia Microsoft Edge môžu byť oboznámení s podobnou funkciou predstavenou minulý rok, s výnimkou toho, že bočný panel Edge sa zobrazuje na pravej strane okna. Zdá sa, že keď Google používa bočný panel na vyhľadávanie v zozname čitateľov a Google Lens, vracajú sa do módy vo svete prehliadačov.

Táto potenciálna nová funkcia by však mohla vyvolať varovné signály, pokiaľ ide o údajné protikonkurenčné správanie spoločnosti Google. Zložitejšie spája vyhľadávanie Google a Chrome a môžu existovať určité obavy, že to bude nevýhodné pre iné vyhľadávače a webové prehliadače.