Ozónová vrstva obnovuje a obnovuje cirkuláciu vetra

Uprostred pr├şlivu zl├Żch spr├ív za posledn├Żch p├ír dn├ş tu m├íme dobr├ę spr├ívy, o ktor├ę sa m├┤┼żeme podeli┼ą! Prieskum uk├ízal, ┼że oz├│nov├í vrstva obnovila a obnovila cirkul├íciu vetra po celej plan├ęte, najm├Ą na ju┼żnej pologuli, a ┼że o┼żivenie sa zd├í by┼ą spojen├ę s dohodnut├Żmi opatreniami, ktor├ę nadobudli ├║─Źinnos┼ą od podp├şsania Montrealsk├ęho protokolu v roku 1987.

obnova

Montrealsk├Ż protokol vypracoval usmernenia na zn├ş┼żenie v├Żroby a pou┼ż├şvania l├ítok spojen├Żch s de┼ítrukciou oz├│novej vrstvy, ktor├í obklopuje plan├ętu, vr├ítane CFC – l├ítok zn├ímych ako CFC. Za─Źiatkom roku 2000 do┼ílo k v├Żznamn├ęmu zn├ş┼żeniu koncentr├íci├ş t├Żchto l├ítok v atmosf├ęre, ako aj k za─Źiatku obnovy oz├│novej vrstvy v glob├ílnom meradle a k zmen┼íeniu mas├şvnej ÔÇ×dieryÔÇť v Antarkt├şde.

Z prezentovan├ęho prieskumu vyplynulo, ┼że s├║─Źasne sa zaznamenal vplyv zaznamenanej cirkul├ície vetra v d├┤sledku zmien atmosf├ęry v d├┤sledku pou┼ż├şvania l├ítok zahrnut├Żch do nedostatku oz├│novej vrstvy pri normaliz├ícii. Presnej┼íie povedan├ę, do┼ílo k do─Źasnej pauze v migr├ícii vzdu┼ín├Żch pr├║dov smerom k p├│lom Zeme a dokonca k odrazu niektor├Żch anom├íli├ş vo vzorcoch vetra, ktor├ę boli doteraz zaznamenan├ę.

Zn├ímky obnovy Zdroj: Dobr├í spravodajsk├í sie┼ą / Reprodukcia

Len aby ste lep┼íie pochopili d├┤le┼żitos┼ą tohto v├Żsledku, pravdepodobne ste u┼ż po─Źuli o n├ívrhoch zn├ímych ako ÔÇ×pr├║dy lietadielÔÇť, v┼íak? Rotuje vo vysok├Żch nadmorsk├Żch v├Ż┼íkach a r├Żchlostiach medzi troposf├ęrou a stratosf├ęrou a te─Źie smerom k p├│lom. Preto┼że v d├┤sledku prenikania oz├│novej vrstvy za─Źali tieto pr├║dy v hemisf├ęre obieha┼ą viac na juh, ako je obvykl├ę, a ovplyv┼łovali tak da┼ż─Ćov├ę modely – a mo┼żno dokonca aj tie morsk├ę pr├║dy, ktor├ę z ich strany zasahuj├║. ─îas v po─Źas├ş.

Prieskum uk├ízal, ┼że desa┼ą rokov po nadobudnut├ş platnosti Montrealsk├ęho protokolu sa premiest┼łovanie pr├║dov pr├║du zastavilo – a dokonca sa v niektor├Żch bodoch dokonca zvr├ítilo – ─Źo nazna─Źuje, ┼że spolo─Źn├ę ├║silie a glob├ílny z├ív├Ązok zastavi┼ą v├Żrobu a emisie l├ítok ┼íkodliv├Żch pre oz├│nov├║ vrstvu priniesli vynikaj├║ce ovocie.

Aj ke─Ć si v├Żsledky ┼ít├║die zasl├║┼żia oslavu, je d├┤le┼żit├ę poznamena┼ą, ┼że emisie sklen├şkov├Żch plynov s├║ st├íle v├í┼żnym probl├ęmom. Okrem toho sa v posledn├Żch rokoch zistilo zv├Ż┼íenie emisi├ş in├Żch l├ítok spojen├Żch s nedostatkom oz├│novej vrstvy, najm├Ą v ─î├şne, ─Źo m├┤┼że ovplyvni┼ą n├ívrat pr├║dov k norm├ílnym vzorcom av najhor┼íom pr├şpade tla─Źi┼ą smerom k p├│lom.