Osobn├ę ├║daje, ktor├ę boli odkryt├ę v desiatku, poru┼íili osobn├ę ├║daje viac ako 123 mili├│nov ─żud├ş: spr├íva

Zistilo sa, ┼że skupina Decathlon Group, ob─ż├║ben├Ż ┼íportov├Ż maloobchodn├Ż re┼ąazec, poru┼íila ├║daje, ktor├ę odhalili jej obrovsk├ę ├║daje o pou┼ż├şvate─żovi prostredn├şctvom nespr├ívne nakonfigurovanej datab├ízy. Pod─ża spr├ívy bolo v spr├íve zaznamenan├Żch viac ako 123 mili├│nov pou┼ż├şvate─żov a zamestnancov. Predpoklad├í sa, ┼że dotknut├í datab├íza obsahovala najm├Ą s├║kromn├ę ÔÇőÔÇőinform├ície ┼ípanielskej div├şzie Decathlon. Je v┼íak pravdepodobn├ę, ┼że bud├║ obsahova┼ą aj niektor├ę ├║daje o obchodnej ─Źinnosti spolo─Źnosti vo Ve─żkej Brit├ínii. V s├║─Źasnosti neexistuje potvrdenie o tom, ─Źi boli ovplyvnen├ş aj z├íkazn├şci v Indii. Spolo─Źnos┼ą bola informovan├í o naru┼íen├ş pr├şstupu verejnosti k nezabezpe─Źenej datab├íze.

Dan├í datab├íza mala ve─żkos┼ą 9 GB a na nezabezpe─Źenom serveri ElasticSearch. Bolo objaven├ę t├şmom firmy zameranej na bezpe─Źnos┼ą vpnMentor.

├Ünikov├ę ├║daje ├║dajne zah┼Ľ┼łali u┼ż├şvate─żsk├ę men├í zamestnancov, neza┼íifrovan├ę hesl├í, inform├ície umo┼ż┼łuj├║ce identifik├íciu os├┤b (PII) vr├ítane ─Ź├şsel soci├ílneho zabezpe─Źenia, ├║pln├Żch mien, adries, ─Ź├şsel mobiln├Żch telef├│nov, adries a d├ítumov narodenia. Vedci ─Ćalej poznamenali, ┼że datab├íza mala aj e-mailov├ę a prihlasovacie ├║daje z├íkazn├şka v neza┼íifrovanej podobe.

ÔÇ×M├í v┼íetko, ─Źo by mal zlomyse─żn├Ż hacker teoreticky potrebova┼ą na prevzatie ├║─Źtov a z├şskanie pr├şstupu k s├║kromn├Żm a dokonca aj s├║kromn├Żm inform├íci├ím,ÔÇť nap├şsal vpnMentor v blogovom pr├şspevku.

Poru┼íenie ├║dajov bolo zaznamenan├ę 12. febru├íra a spolo─Źnos┼ą bola informovan├í 16. febru├íra. Datab├íza bola stiahnut├í 17. febru├íra, uviedol vedeck├Ż t├şm v pr├şspevku.

Nie je jasn├ę, ─Źi vplyv poru┼íenia ├║dajov m├í nejak├Ż vplyv na datab├ízu Decathlon v in├Żch regi├│noch, okrem ┼ápanielska a Spojen├ęho kr├í─żovstva. Gadgets 360 oslovila spolo─Źnos┼ą, aby z├şskala viac podrobnost├ş.
T├şm vpnMentor ver├ş, ┼że poru┼íenie ├║dajov by sa mohlo pou┼żi┼ą na podnikov├ę ┼ípion├í┼żne a phishingov├ę ├║toky. Okrem toho je pravdepodobn├ę, ┼że dotknut├ş pou┼ż├şvatelia dostan├║ od spolo─Źnosti kore┼ípondenciu s podrobnos┼ąami o vplyve poru┼íenia.

Decathlon so s├şdlom vo Franc├║zsku m├í zast├║penie v 69 krajin├ích 1, 600 obchodov po celom svete. Spolo─Źnos┼ą je popul├írna vyu┼ż├şvan├şm robotov na invent├ír a mobiln├Żch pokladni─Źn├Żch syst├ęmov v obchode na pril├íkanie mlad├Żch z├íkazn├şkov.