OSN zak├ízala WhatsApp pre nedostatok bezpe─Źnosti

WhatsApp je pod zastre┼íuj├║cim Facebookom a ak si pam├Ąt├íme, pam├Ąt├íme si v┼íetky slab├ę miesta v bezpe─Źnosti, ktor├ę maj├║ soci├ílne siete medzi rokmi 2018 a 2019. Teraz OSN uv├ídza, ┼że pracovn├şci maj├║ zak├ízan├ę pou┼ż├şva┼ą WhatsApp pr├íve kv├┤li nedostato─Źnej bezpe─Źnosti.

To v┼íetko sa stalo kv├┤li pir├ítstvu, ktor├ę za┼żil Jeff Bezos vo svojej aplik├ícii WhatsApp saudsk├ęho princa Mohameda bin Salmana. Existuje dokonca nez├ívisl├Ż odborn├şk OSN, ktor├Ż m├í dostatok d├┤kazov na potvrdenie hackovania a ┼że k tomu do┼ílo za─Źiatkom roku 2018.

V┼íetky d├┤kazy ukazuj├║ na hackerstvo zakladate─ża Jezza Bezosa. Amazon a majite─ż Washington Post pri┼íiel, preto┼że vide├í obsahuj├║ce ┼íkodliv├Ż softv├ęr A s t├Żm, korunn├Ż princ Saudskej Ar├íbie ovl├ída WhatsApp Bezos.

Z tohto d├┤vodu je pod─ża Organiz├ície Spojen├Żch n├írodov zamestnancom zak├ízan├ę pou┼ż├şva┼ą t├║to aplik├íciu na odosielanie spr├ív, preto┼że aplik├íciu nepova┼żuj├║ za bezpe─Źn├ę. Ako bolo ozn├ímen├ę, t├íto objedn├ívka je akt├şvna od minul├ęho j├║na. To znamen├í, ┼że od leta 2019 ├║radn├şci OSN na komunik├íciu nepou┼ż├şvaj├║ WhatsApp preto┼że tento syst├ęm nem├í bezpe─Źnos┼ą.

WhatsApp sa br├ínil tvrden├şm, ┼że technol├│gia, ktor├║ pou┼ż├şvaj├║ poskytova┼ą bezpe─Źn├ę slu┼żby pre viac ako 10 000 EUR; 1,5 mili├írd pou┼ż├şvate─żov ka┼żd├Ż de┼ł, v─Ćaka ┼íifrovaniu end-to-end. WhatsApp pre Android v skuto─Źnosti prekonal 5.000 mili├│nov stiahnut├ş.

V┼íetky aplik├ície na odosielanie spr├ív m├┤┼żu ma┼ą ur─Źit├ę chyby zabezpe─Źenia., ale d├┤le┼żit├ę je dokon─Źi┼ą ich v ─Źase a pod─ża slov WhatsApp s├║ v tomto zmysle ve─żmi r├Żchle.

Tak ─Źi onak, ─Źlenovia OSN nevyu┼ż├şvaj├║ WhatsApp od j├║na 2019, nevieme, ─Źi sa pravidlo skon─Ź├ş, alebo bude v primeranom ─Źase pokra─Źova┼ą. Teraz chceme za─Źa┼ą diskusiu, ktor├í aplik├ícia spr├ív sa v├ím p├í─Źi? Ktor├ę s├║ pod─ża v├ís bezpe─Źnej┼íie?

Prostredn├şctvom: Reuters