Odborn├şci tvrdia, ako sa chr├íni┼ą pred koronav├şrusom COVID-19

Expert, ktor├Ż po─Źul Showmetech, hovor├ş, ┼że nie je d├┤vod na paniku po pr├şchode Coronav├şrusu do Braz├şlie (COVID-19). Pozri aj ─Ćal┼íie odpor├║─Źania WHO

Nieko─żko dn├ş po prepusten├ş Braz├şl─Źanov z karant├ęny v An├ípolis (GO) Braz├şlia zaregistrovala svoj prv├Ż potvrden├Ż pr├şpad nov├ęho koronav├şrus (COVID-19), Infikovan├Ż mu┼ż m├í 61 rokov a viac Nemocnica Israelita Albert Einstein, v S├úo Paule, minul├Ż utorok 25. febru├íra. Cestoval do Taliansko a bol v lombardskom regi├│ne, na severe krajiny.

Zatia─ż, ─î├şna je krajinou s najv├Ą─Ź┼í├şm po─Źtom potvrden├Żch pr├şpadov. Celkovo je 78 497 ─żud├ş; Ju┼żn├í K├│rea ─Äalej sa zobraz├ş ikona 10,766; u┼ż je 528 v Taliansko189 palcov Japonsko a 245 palcov Ir├ín, Niektor├ę krajiny sa registruj├║ 1 pr├şpad. Medzi nimi je aj Braz├şlia, ktor├í je prvou potvrdenou v Latinskej Amerike.

Uprostred to─żk├Żch neist├┤t a ┼í├şrenia falo┼ín├ę spr├ívy (ÔÇ×Falo┼ín├ę spr├ívyÔÇťv slobodnom preklade) na t├║to t├ęmu Showmetech hovoril s R├┤mulo Le├úo, virolog a doktorandka v odbore Z├ípal a imunita na UFRJ – Feder├ílna univerzita v Rio de Janeiro, ktor├í vysvet─żuje rizik├í pre Braz├şl─Źanov, ako predch├ídza┼ą a identifikova┼ą pr├şznaky Koronav├şrus (COVID-19),

Ak├ę s├║ pr├şznaky?

Ot├ízky CoronavirusExpert, ktor├Ż po─Źuje spolo─Źnos┼ą Showmetech, m├í pochybnosti o pr├şchode COVID-19 do Braz├şlie

Pr├şznaky COVID-19 s├║ podobn├ę chr├şpke: hor├║─Źka, v├Żtok z nosa, ├║nava a such├Ż ka┼íe─ż, Ka┼żd├Żch ┼íes┼ą ─żud├ş infikovan├Żch nov├Żm koronav├şrusy, jeden m├┤┼że by┼ą v├í┼żne chor├Ż a ma┼ą probl├ęmy s d├Żchan├şm. U star┼í├şch ─żud├ş je pravdepodobnej┼íie, ┼że sa u nich vyvin├║ v├í┼żne ochorenia, najm├Ą u pacientov s cukrovkou, srdcov├Żmi probl├ęmami a vysok├Żm krvn├Żm tlakom,

V porovnan├ş s in├Żmi koronav├şrusmi je miera ├║mrtnosti COVID-19 je n├şzka (asi 2%). Pre porovnanie, SARS-CoV mala ├║mrtnos┼ą 10%, pri─Źom v rokoch 2002 a┼ż 2003 zostalo 800 m┼Ľtvych. MERS-CoV, v roku 2012 bola e┼íte vy┼í┼íia miera, v z├ívislosti od regi├│nu, v rozmedz├ş od 20% do 40%.

Ako zabr├íni┼ą koronav├şrusu?

WHO – Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia vydala s├ęriu odpor├║─Źan├ş na prevenciu. Hlavn├Żm je um├Żvanie r├║k mydlom a vodou (alebo alkoholom). Dr┼żte najmenej jeden meter od osoby, ktor├í k├Żcha alebo ka┼íle; a tie┼ż sa nedot├Żkajte o─Ź├ş, nosa a ├║st.

─Äal┼í├şm d├┤le┼żit├Żm tipom je zakrytie ├║st a nosa lak┼ąom pri ka┼í─żan├ş a k├Żchan├ş. WHO to tie┼ż nazna─Źuje pou┼żitie zlo┼żenej handri─Źky, t├íto osoba sa v┼íak po pou┼żit├ş mus├ş zlikvidova┼ą.

Pou┼żitie masky

Bude sk├│re proti covid-19Po potvrden├ş v Braz├şlii sa za─Źalo ve─ża pochybnost├ş o pou┼ż├şvan├ş masiek

S potvrden├şm prv├ęho pr├şpadu v Braz├şlii maj├║ mnoh├ş st├íle pochybnosti o pou┼żit├ş masky. Braz├şl─Źania bez pr├şznakov d├Żchania nepotrebuj├║ masky, odpor├║─Źa WHO, V├Żnimkou s├║ ─żudia s pr├şznakmi COVID-19 a pre t├Żch, ktor├ş sa staraj├║ o infikovan├Żch pacientov.

ÔÇ×Je d├┤le┼żit├ę to zd├┤razni┼ą, preto┼że pou┼żitie masky sa neodpor├║─Źa pre v┼íeobecn├║ popul├íciu. ├Ü─Źinn├í maska ÔÇőÔÇője typu N95, ─Źo je jedin├Ż model, ktor├Ż odfiltruje pribli┼żne 95% ─Źast├şc od ve─żkosti v├şrusu. ÔÇť, vysvet─żuje virolog R├┤mulo Le├úo.

Lieky a horúce nápoje

Koronav├şrus v Braz├şliiJe d├┤le┼żit├ę pozna┼ą falo┼ín├ę spr├ívy o Coronav├şruse v Braz├şlii, ktor├ę sa za─Źali objavova┼ą

Proti st├íle neexistuj├║ ├║─Źinn├ę lieky Koronav├şrus (COVID-19), ani n├ípoje, ktor├ę m├┤┼żu v├şrus zabi┼ą. Ako je vysvetlen├ę v Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia, neexistuje ┼żiadny ┼ípecifick├Ż antiv├şrusov├Ż liek a o infikovan├ę osoby je potrebn├ę stara┼ą, aby sa zmiernili pr├şznaky. V├Ą─Ź┼íina pacientov sa zotavuje pri nemocni─Źnej starostlivosti.

ÔÇ×Niektor├ş ─żudia ohl├ísili falo┼ín├ę spr├ívy o tom, ako v├şrus nepre┼żije pri vysok├Żch teplot├ích. V skuto─Źnosti, mimo tela, v├şrus pre┼żije iba p├ír hod├şn pri mierne vy┼í┼í├şch teplot├ích, ale tento pr├şbeh pitia ─Źaju, k├ívy … To nem├í za cie─ż zabi┼ą v├şrus, preto┼że sa mno┼żi v na┼íich p─ż├║cach av niektor├Żch pr├şpadoch v na┼íich horn├Żch d├Żchac├şch cest├ích. Hor├║ce n├ípoje, ktor├ę ─żudia pij├║, sa nedostan├║ do t├Żchto oblast├ş. Toto je a falo┼ín├ę spr├ívy ve─żmi nebezpe─Źn├ę ÔÇť.

R├┤mulo Le├úo, virool├│g a doktorand v odbore Z├ípal a imunita na UFRJ – Feder├ílna univerzita v Rio de Janeiro.

o─Źkovanie

Aj ke─Ć sa vakc├şna proti nemu vyv├şja vo viacer├Żch krajin├ích, vysvet─żuje Le├úo COVID-19 moment├ílne nie je k dispoz├şcii. Je tie┼ż d├┤le┼żit├ę poznamena┼ą, ┼że vakc├şna proti chr├şpke nie chr├íni proti infekcii z koronav├şrus, ÔÇ×Aj ke─Ć chr├şpka a COVID-19 maj├║ ve─żmi podobn├ę pr├şznaky (prinajmen┼íom v prvej f├íze), vakc├şna je vyroben├í zo ┼ípecifickej ┼ítrukt├║ry v├şrusu a v├şrus chr├şpky a koronav├şrus maj├║ ve─żmi odli┼ín├║ ┼ítrukt├║ru. Nie s├║ ani z tej istej rodiny, a preto je vakc├şna ne├║─Źinn├í na ochranu ÔÇť, prem├Ż┼í─ża Leo.

M├ím hor├║─Źku, ka┼íe─ż a k├Żchanie. ─îo robi┼ą?

Ak ste sa nedostali do kontaktu s potenci├ílne infikovanou osobou, nie je d├┤vod sa ob├íva┼ą. Teraz, ak m├íte spojenie s niek├Żm alebo ste cestovali do infikovanej oblasti, odpor├║─Źa sa ├şs┼ą na vy┼íetrenie do nemocnice.

Braz├şlsky koronav├şrusPr├şznaky s├║ ve─żmi podobn├ę chr├şpke

S potvrden├Żm pr├şpadom v Braz├şlii sa ve─ża ─żud├ş boj├ş. Aspo┼ł teraz v┼íak nie je d├┤vod na paniku.

ÔÇ×Existuje ve─ża d├┤vodov, aby sme zostali na pozore. Hlavn├Żm je, ┼że Braz├şlia m├í v skuto─Źnosti ─Ćal┼íie podozriv├ę pr├şpady, ktor├ę s├║ predmetom vy┼íetrovania, a preto mus├şme venova┼ą pozornos┼ą, ale nie je d├┤vod na paniku. Zatia─ż m├íme tento jeden pr├şpad (potvrden├ę) a pacient je doma izolovan├Ż. ÔÇť

hovor├ş Leo.

Preto si d├┤kladne umyte ruky mydlom a vodou a dr┼żte krok s najnov┼í├şmi Koronav├şrus (COVID-19) po celom svete. Teraz je obvykl├ę ┼í├şri┼ą nepravdiv├ę spr├ívy o tejto t├ęme, a preto je nevyhnutn├ę sledova┼ą najnov┼íie inform├ície o spo─żahliv├Żch spravodajsk├Żch port├íloch a najm├Ą o ofici├ílnych zdrojoch, ako s├║ WHO (pre─Ź├ştajte si ─Źast├ę ot├ízky o v├şrusoch), Ministerstvo zdravotn├şctva a ┼ít├ítne sekretari├íty.

zdroj: Ministerstvo zdravotn├şctva; Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia; Univerzita Johna Hopkinsa.