Od mana┼ż├ęra predaja po spoluzakladate─ża: Norbert Goffa zdie─ża svojich 10 pravidiel ├║spechu

Norbert Goffa je krvav├Ż s├ęriov├Ż podnikate─ż a spoluzakladate─ż projektu ILCoin Blockchain Project. Norbert a jeho t├şm pracuj├║ na prevratn├Żch technol├│gi├ích, aby vyrie┼íili zn├íme probl├ęmy blockchainovej technol├│gie a spr├şstupnili ju v┼íetk├Żm. Ke─Ć v┼íak pred 15 rokmi za─Ź├şnal svoju kari├ęru, veci neboli tak├ę hladk├ę.

“Moji kolegovia z univerzitnej skupiny sa mi smiali, ke─Ć som pred├íval dom├íce spotrebi─Źe – a pre─Źo nie, preto┼że v┼íetci za─Ź├şnali s─żubn├║ kari├ęru v nadn├írodn├Żch korpor├íci├ích,” povedal Norbert.

Listy, konferencie a ─Ćal┼íie inform├ície o hed┼żov├Żch fondoch za 3. ┼ítvr┼ąrok 2019

─îoskoro si uvedomil, ┼że jeho skuto─Źnou v├í┼í┼łou je by┼ą s├ím sebe ┼í├ęfom a riadi┼ą si vlastn├Ż ─Źas, na rozdiel od statickej kancel├írskej pr├íce, dodr┼żiavania pr├şsnych harmonogramov alebo pevn├Żch hod├şn. Norbert tvrd├ş, ┼że musel vyvin├║┼ą strat├ęgie, ktor├ę mu fungovali, niekedy aj met├│dou pokus – omyl.

Dnes m├í dlhoro─Źn├ę sk├║senosti v oblasti rozvoja obchodu, komunik├ície, marketingu a predaja. Pozrime sa na 10 obchodn├Żch pravidiel, ktor├ę Norbertovi pomohli dosiahnu┼ą jeho ciele.

1. Spolupracujte so svojim z├íkazn├şkom

Najd├┤le┼żitej┼í├şm prvkom v├í┼ího podnikania je v├í┼í z├íkazn├şk. V ur─Źit├Żch pr├şpadoch v┼íak mus├şme urobi┼ą ┼ąa┼żk├ę rozhodnutia, ktor├ę m├┤┼żu ma┼ą za n├ísledok ne┼í┼ąastn├ę konfront├ície s partnermi a z├íkazn├şkmi. Podnik m├┤┼że urobi┼ą dve z├ísadn├ę chyby. Jedn├Żm z nich je, ke─Ć sa jeho majitelia zameriavaj├║ v├Żlu─Źne na svoje vlastn├ę n├ípady a vn├şmaj├║ z├íkazn├şkov iba ako n├ístroj. ─Äal┼íou vecou je, ke─Ć sa pok├║┼íaj├║ urobi┼ą v┼íetko, ─Źo je v ich sil├ích, aby uspokojili potreby a priania z├íkazn├şkov. Dlhodob├Ż ├║spech si v┼íak v┼żdy vy┼żaduje partnerstvo. Dobr├ę riadenie z├íkazn├şkov znamen├í ma┼ą spolo─Źn├ę ciele a na ich dosiahnutie je potrebn├í spolupr├íca.

2. Bu─Ćte svojim vlastn├Żm kritikom

Vo veden├ş je nanajv├Ż┼í d├┤le┼żit├í sebakritika. Ak ho niekto nem├í, pripravuje sa o pr├şle┼żitos┼ą na zlep┼íenie a rast. Chyby maj├║ najv├Ą─Ź┼íiu hodnotu: s├║ jedin├Żm n├ístrojom, ktor├Ż v├ím pom├┤┼że n├íjs┼ą spr├ívny smer, ─Źi u┼ż ide o podnikanie alebo ┼żivot. Never├şm na rozpr├ívky; ├║spech v┼żdy vy┼żaduje tvrd├║ pr├ícu.

3. Myslite dlhodobo

Nikdy som pr├şli┼í neveril v kr├ítkodob├ę ciele. Dosiahnutie ├║spe┼ín├Żch dlhodob├Żch v├Żsledkov si vy┼żaduje ─Źas a niekedy prin├í┼ía aj ┼ąa┼żkosti, ktor├ę v├ím nakoniec pom├┤┼żu pribl├ş┼żi┼ą sa k e┼íte lep┼íiemu v├Żkonu. Nikdy som sa nezauj├şmal o veci, ktor├ę prich├ídzaj├║ ─żahko; jednoducho preto, ┼że som ich dos┼ą r├Żchlo omrzel. Jednou z najpodstatnej┼í├şch ch├Żb, ktor├Żch sa m├┤┼żete v podnikan├ş dopusti┼ą, je to, ┼że sa sna┼ż├şte min├║┼ą peniaze e┼íte sk├┤r, ako ich zarob├şte. Netreba dod├íva┼ą, ┼że t├ş s tak├Żmto pr├şstupom sa v tomto prostred├ş nikdy nedostan├║ pr├şli┼í ─Ćaleko.

4. ┼Ąa┼żko pracova┼ą

Vytrvalos┼ą je jedn├Żm z najd├┤le┼żitej┼í├şch aspektov podnikania. Ak v├ím to ch├Żba, nikdy nedosiahnete tie naj┼żiadanej┼íie ciele. Ak chcete dosiahnu┼ą vynikaj├║ce v├Żsledky, mus├şte vynalo┼żi┼ą ve─ża ├║silia. Pokia─ż ide o m┼ła, neexistuje ani jeden de┼ł v roku, kedy by som nepracoval; ─Źi s├║ v├şkendy, sviatky, narodeniny – v┼żdy m├ím ─Źo robi┼ą. Na┼í┼ąastie to pre m┼ła nie je probl├ęm, preto┼że rob├şm to, ─Źo milujem, a ÔÇ×nabitie bat├ęrieÔÇť mi trv├í iba nieko─żko hod├şn. Je to len ot├ízka motiv├ície: akon├íhle n├íjdete svoju motiv├íciu, u┼ż v├ím nebud├║ st├í┼ą v ceste ┼żiadne prek├í┼żky, ktor├ę nem├┤┼żete prekona┼ą.

5. Prija┼ą zmenu

Ve─żk├Ż v├Żznam maj├║ aj zmeny a schopnos┼ą zmeni┼ą sa. Pevn├ę a rigidn├ę budovanie podnikania nie je mo┼żn├ę, preto┼że neust├íle ─Źel├şme nespo─Źetn├Żm subjekt├şvnym podmienkam. Ak nie je ─Źlovek schopn├Ż zmeny v r├Żchlo sa rozv├şjaj├║com svete modern├ęho podnikania, pre┼żitie nebude mo┼żnos┼ąou. Videl som mnoho pr├şpadov, ke─Ć firmy skrachovali len preto, ┼że sa majitelia nedok├ízali prisp├┤sobi┼ą nov├ęmu prostrediu. Mnoho ─żud├ş sa boj├ş flexibility, preto┼że pre nich to znamen├í stratu kontroly. Ide v┼íak o to, ┼że ak chcete za ka┼żd├║ cenu ovl├ída┼ą v┼íetko, nie ste v poz├şcii moci.

6. Pou─Źte sa zo svojich zlyhan├ş

Riadenie zlyhania je tie┼ż jednou z najd├┤le┼żitej┼í├şch vec├ş, preto┼że zlyhaniu sa v podnikan├ş jednoducho ned├í vyhn├║┼ą. Neexistovala ani jedna spolo─Źnos┼ą, ktor├í by sa rozr├ístla bez toho, aby na ceste musela ─Źeli┼ą nejak├ęmu druhu utrpenia. ┼Ąa┼żkosti bud├║ v┼żdy, ale sp├┤sobia probl├ęmy iba vtedy, ak ich nedok├í┼żeme prirodzene zvl├ídnu┼ą. Z├íkladom zrel├ęho myslenia je schopnos┼ą spr├ívne zvl├ídnu┼ą ne├║spech aj ├║spech; budete sa chcie┼ą pou─Źi┼ą zo svojich zlyhan├ş a ma┼ą rados┼ą zo svojich ├║spechov. Skvel├ę v├Żsledky v┼íak nikdy nebud├║ z├ísluhou jednej jedinej osoby. Za ka┼żd├Żm vynikaj├║cim ├║spechom bude v┼żdy t├şm, ktor├Ż urobil maximum pre splnenie konkr├ętnych ├║loh. Je d├┤le┼żit├ę to rozpozna┼ą.

7. Nefalšujte to, urobte to

Mus├şme rozli┼íova┼ą medzi skuto─Źn├Żmi a zdanliv├Żmi v├Żkonmi. ─Żudia, ktor├ş dosahuj├║ skuto─Źn├Ż a skuto─Źn├Ż v├Żkon, maj├║ v┼żdy spr├ívnu sebakritiku. T├íto sebakritika sa v┼íak m├┤┼że uskuto─Ź┼łova┼ą iba v zdravom r├ímci. Zjavn├Ż v├Żkon na druhej strane v┼żdy prich├ídza s chvastan├şm sa s v├Żsledkami in├Żch ─żud├ş; skuto─Źn├Ż tvorca sa nikdy nechv├íli.

8. Spoznajte svoje siln├ę str├ínky a svoje limity

V┼żdy si mus├şme by┼ą vedom├ş svojej vlastnej v├Żkonnosti a t├Żch ┼í┼ąastn├Żch faktorov, ktor├ę prispeli k n├í┼ímu ├║spechu. Je d├┤le┼żit├ę, aby ste dok├ízali rozpozna┼ą okolnosti. Pr├şli┼í ve─żk├í d├┤vera je jednou z najv├Ą─Ź┼í├şch ch├Żb, ktor├Żch sa v podnikate─żskom prostred├ş m├┤┼żete dopusti┼ą. Stretol som sa s mnoh├Żmi podnikate─żmi, ktor├ş precenili svoje vlastn├ę schopnosti.

9. Po─Ź├║vajte intu├şciu

Ke─Ć rob├şte najd├┤le┼żitej┼íie rozhodnutia, mali by ste sa poradi┼ą so svojou intu├şciou. Logika je d├┤le┼żit├í, ale ─Źasto v├ís odstav├ş z cesty a zabr├íni v├ím v kone─Źnom d├┤sledku urobi┼ą najlep┼íiu mo┼żn├║ vo─żbu. Nebojte sa c├şti┼ą a c├şti┼ą a spr├ívajte sa spr├ívne k svojim pocitom a intu├şcii. ─îasto trv├í nejak├Ż ─Źas, k├Żm sa va┼íe rozhodnutie ospravedln├ş a preuk├í┼że. Zoh─żadnenie dlhodob├Żch cie─żov je v┼íak ve─żmi d├┤le┼żit├ę.

10. Pri rozhodovan├ş zosta┼łte pokojn├ş

Rozhodova┼ą sa nahnevane je nie─Źo, ─Źomu sa mus├şte vyhn├║┼ą za ka┼żd├║ cenu. Za┼żil som to na vlastnej ko┼żi. Ego je hrozn├Ż poradca, preto┼że sa zauj├şma iba o uspokojovanie kr├ítkodob├Żch potrieb. Bez toho, aby sme to vedeli a boli si vedom├ş svojich vlastn├Żch nedostatkov, nikdy nebudeme ├║spe┼ín├ş. ┼Żivot je predov┼íetk├Żm o u─Źen├ş; s├║─Źasne ─Ź├ştame a p├ş┼íeme vlastn├ę knihy.