Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Obsah generovaný používateľmi: výzvy, osvedčené postupy a príklady stratégií UGC

UGC (pre „obsah generovaný používateľmi“) je marketingový výraz, ktorý sa vzťahuje na všetok obsah vytvorený používateľmi alebo zákazníkmi značky. Ak je tento typ obsahu správne zvládnutý, predstavuje nepopierateľnú pridanú hodnotu pre vašu inbound marketingovú stratégiu.

Počas ročníka Inbound Marketing France v roku 2022 sa dvaja experti z agentúry Tribu vrátili k výzvam UGC. Margaux Le Goux, vedúca sociálnych médií a Caroline Llabrès, kreatívna stratégka, diskutovali o formátoch UGC, stratégiách, ktoré treba prijať, ako aj o konkrétnych príkladoch značiek, ktoré používajú tento typ obsahu.

UGC, na čo to je?

V súčasnosti sú spotrebitelia čoraz unavenejší z reklamy, ktorú možno nájsť všade: na webe, v televízii, v rádiu, na autobusovej zastávke, v metre… Preexponovanie, ktoré ich robí hermetickými voči odkazom značky. Na potlačenie tohto efektu je dobrým prístupom obsah generovaný používateľom. Tento typ obsahu skutočne umožňuje priniesť viac „skutočného života“ a generuje viac výmen: „UGC je príležitosťou začať konverzáciu s používateľmi, ktorí potom budú viac interagovať so značkou“.

Tu je niekoľko čísel, ktoré demonštrujú dôležitosť integrácie UGC do vašej marketingovej stratégie (zdroj: Nosto):

Len polovica spotrebiteľov verí, že obsah produkovaný značkami je skutočne autentický,
8 spotrebitelia z 10 uvádzajú, že UGC má silný vplyv na ich nákupné rozhodnutia, a 88 % si pred nákupom prekonzultuje recenzie produktov. Sektory, v ktorých je obsah vytvorený používateľmi najviac konzultovaný, sú krása (92 %), móda (52 %), stravovanie (47 %).

Nakoniec, stratégia UGC vám umožní:

Získajte transparentnosť: používanie UGC je silný prístup, ktorého cieľom je prijímať komplimenty aj kritiku,
Generovať zapojenie: používatelia sú zapojení do vašej značky a môžete vytvoriť skutočnú komunitu,
Zvýšte svoje konverzie: používaním obsahu vytváraného používateľmi znižujete svoje náklady a zároveň zvyšujete predaj.

Rôzne formáty UGC

Obsah vytvorený používateľmi môže mať rôzne formy, napríklad:

texty : zákaznícke recenzie, hodnotenia, komentáre, blogové príspevky…
obrázky: sociálne siete, fotosúťaž, moodboard…
Videá : príspevky na sociálnych sieťach, príbehy, kotúče, TikTok…
Výmenné priestory: súkromné ​​stránky, súkromné ​​skupiny zapnuté Facebook alebo Discord (formát stále málo používaný značkami).

Obaja odborníci tiež špecifikujú, že pre úspešnú stratégiu UGC je nevyhnutné úspešne meniť obsah. Je tiež dôležité byť aktívnym poslucháčom a neustále sa vymieňať so svojou komunitou. V skutočnosti umožňuje vytvoriť trvalé spojenie so zákazníkmi, pracovať na preferencii značky a identifikovať vznikajúce trendy.

Ako nastaviť stratégiu UGC?

Podľa Caroline Llabrès a Margaux Le Goux nastavenie stratégie na využívanie obsahu vytváraného používateľmi zahŕňa 3 kroky:

    Uprednostnite ciele: na dosiahnutie výsledkov je dôležité stanoviť si presný cieľ. Preto bude potrebné vybrať si medzi cieľmi angažovanosti, konverzie, slávy atď.
    Myslite na 360 stupňov: UGC je typ obsahu, ktorý veľmi dobre funguje na sociálnych sieťach, ale je možné ho použiť aj pre printový formát, prípadne vo fyzickom obchode. Cieľ: využívať obsah na všetkých kanáloch.
    Vypočujte si svoju komunitu: keďže obsah vytvárajú používatelia, je dôležité ich počúvať, aby ste mohli riadiť vašu stratégiu, či už ide o pozitívne poznámky alebo kritickejšie názory.

Samozrejme, musíme k tomu pridať dobre identifikovaný ekosystém, ktorý umožňuje používateľom internetu nájsť obsah generovaný používateľmi „bez toho, aby museli dlhé minúty ťahať prstom“.

Keď je vaša stratégia UGC jasne identifikovaná, môžete integrovať svoj obsah:

V inzerátoch: používanie obsahu vytvoreného používateľmi v reklamách má tendenciu konvertovať lepšie ako reklamy vyrábané značkami.
Na vašich sociálnych sieťach: UGC vám umožňuje vytvárať príspevky za nižšiu cenu a zároveň viac zapájať vašu komunitu.
Na iných online pákach: stále viac značiek integruje obsah z UGC napríklad na svoje webové stránky.

Niekoľko príkladov stratégií UGC pre inšpiráciu

1. Starbucks: značka lásky, ktorá hrá na kartu emócií

Z hľadiska stratégie UGC je Starbucks učebnicový prípad! Okrem napísania krstného mena na pohár s cieľom povzbudiť spotrebiteľa, aby urobil fotografiu (a zverejnil ju na sociálnych sieťach), značka ponúka aj mnoho výziev a vyvíja aj stratégiu obsahu pre zamestnancov. Na sociálnych sieťach je hitom hashtag #starbucks: viac ako 38 miliónov publikácií Instagrama 25 miliárd zobrazení na TikTok.

2. GoPro: Zapojenie komunity

GoPro sa vo svojej stratégii sociálnych médií vo veľkej miere spolieha na UGC: on Instagramznačka, ktorá kumuluje 19,3 milión predplatiteľov zverejňuje iba obsah vytvorený jej používateľmi. Za týmto účelom GoPro pravidelne vyzýva svoju komunitu, aby zdieľala fotografie zo svojich ciest, a tiež často ponúka rôzne výzvy.

3. Undiz: duch „skutočného života“.

Undizovi sa podarilo vytvoriť skutočnú komunitu so silným pocitom spolupatričnosti. Obsah vytvorený používateľmi používa značka vo svojich newsletteroch, na webe a na produktových listoch, ale aj vo fyzických obchodoch, pričom #Undizfamily je veľmi viditeľná. Okrem toho hashtag #unizfamily obsahuje 61 000 publikácií o Instagram.

uniz-site-internet-user-generated-content#undizfamily je široko propagovaná na webovej stránke Undiz. © Undiz – Zachyťte BDM

4. Lego: kreatívna komunita

Vesmír Lego sa obzvlášť dobre hodí na využívanie obsahu vytvoreného používateľmi! Hashtag #legoideas obsahuje 388 600 príspevkov na Instagrama má 45 miliónov zobrazení na TikTok. Značka ide ešte ďalej: Lego každý rok vyberie 10 stavebných projektov realizovaných členmi komunity a zdieľaných prostredníctvom hashtagu, aby ich uviedol na trh! A pri výbere týchto projektov sú to samozrejme používatelia internetu, ktorí hlasujú prostredníctvom vyhradenej stránky.

lego-ideas-user-generated-contentProjekt realizovaný používateľom internetu a predávaný spoločnosťou Lego po dosiahnutí 10 000 hlasov. © Lego