Nov├Ż ┼íkodliv├Ż softv├ęr pre Android zacielen├Ż na USA a Kanadu s n├ívnadami COVID-19

V r├ímci novej kampane, ktor├í pou┼ż├şva n├ívnady na textov├ę spr├ívy SMS s├║visiace s predpismi COVID-19 a inform├íciami o o─Źkovac├şch l├ítkach, bol n├íjden├Ż ÔÇ×z├íkern├ŻÔÇť nov├Ż ┼íkodliv├Ż softv├ęr na usmievanie prostredn├şctvom SMS v USA a Kanade ako s├║─Źas┼ą novej kampane. .

Dc├ęrska spolo─Źnos┼ą Promarkpoint, ktor├í sa zaober├í bezpe─Źnos┼ąou spr├ív, Cloudmark, vytvorila objavuj├║ci sa malware ÔÇ×TangleBotÔÇť.

“Malv├ęr dostal prez├Żvku TangleBot kv├┤li mnoh├Żm ├║rovniam zahmlievania a kontroly nad nespo─Źetn├Żmi funkciami zariadenia, vr├ítane kontaktov, spr├ív SMS a telef├│nu, protokolov hovorov, pr├şstupu na internet a fotoapar├ítu a mikrof├│nu,” uviedli vedci. Okrem schopnost├ş z├şskava┼ą citliv├ę inform├ície je malware navrhnut├Ż tak, aby riadil interakciu zariadenia s bankov├Żmi alebo finan─Źn├Żmi aplik├íciami pomocou prekryt├Żch obrazoviek a drancovania poveren├ş ├║─Źtu z finan─Źn├Żch aktiv├şt iniciovan├Żch v telef├│noch.

Malv├ęr pre Android

Samotn├ę ├║toky poch├ídzaj├║ zo spr├ív SMS, ktor├ę tvrdia, ┼że s├║ ÔÇ×nov├Żmi predpismi o COVID-19ÔÇť alebo potvrden├şm ÔÇ×sch├┤dzky na 3. [vaccine] d├ívka ÔÇť, vyz├Żvaj├║ci pou┼ż├şvate─żov, aby klikli na sprievodn├Ż odkaz, ktor├Ż pri n├ív┼íteve obete upozorn├ş, ┼że ich prehr├íva─Ź Adobe Flash Player je zastaran├Ż a je potrebn├ę ho aktualizova┼ą. Ak sa rozhodnete aktualizova┼ą softv├ęr, in┼ítal├ícia malv├ęru TangleBot na server Zariadenie Android.

Predchádzajte útokom Ransomware

V ─Ćal┼íej f├íze m├í TangleBot rozsiahle povolenia na pr├şstup k kontaktom, spr├ívam SMS, z├íznamom hovorov, internetu, kamere, mikrof├│nu a syst├ęmu GPS, ktor├ę oper├ítorom umo┼ż┼łuj├║ zachyt├íva┼ą telef├│nne hovory; odosiela┼ą a prij├şma┼ą textov├ę spr├ívy, zaznamen├íva┼ą zvuk z fotoapar├ítu, obrazovky alebo mikrof├│nu alebo ich streamova┼ą priamo ├║to─Źn├şkovi a zmeni┼ą ho na plnohodnotn├Ż spyware.

Malv├ęr pre Android

“Z├şskavanie osobn├Żch inform├íci├ş a poveren├ş t├Żmto sp├┤sobom je pre mobiln├Żch u┼ż├şvate─żov mimoriadne problematick├ę, preto┼że na tmavom webe rastie trh s podrobn├Żmi osobn├Żmi ├║dajmi a ├║dajmi o ├║─Źtoch,” uviedli vedci. ÔÇ×Aj ke─Ć pou┼ż├şvate─ż objav├ş ┼íkodliv├Ż softv├ęr TangleBot a je schopn├Ż ho odstr├íni┼ą, ├║to─Źn├şk nemus├ş ukradnut├ę inform├ície ur─Źit├Ż ─Źas pou┼żi┼ą, tak┼że obe┼ą na kr├íde┼ż nezab├║da.ÔÇť