Nov├í aktualiz├ícia pre iPhone a Android DNES prin├í┼ía technol├│giu ÔÇ×sledovania kontaktovÔÇť – ale aplik├ícia NHS ju nebude pou┼ż├şva┼ą

Spolo─Źnos┼ą APPLE a Google vydali technol├│giu pre smartf├│ny, ktor├í pou┼ż├şvate─żov upozorn├ş, ak by mohli by┼ą vystaven├ş koronav├şrusu.

Kalifornsk├ş technologick├ş giganti str├ívili mesiace budovan├şm r├ímca pre aplik├íciu, o ktorej d├║fame, ┼że pom├┤┼że zastavi┼ą ┼í├şrenie smrte─żnej choroby.

ÔÜá´ŞĆ Pre─Ź├ştajte si na┼íe ┼żiv├Ż blog o koronav├şruse pre najnov┼íie spr├ívy a aktualiz├ície

Zdravotn├şcke agent├║ry na celom svete, ktor├ę boli spusten├ę v stredu, m├┤┼żu pomocou technol├│gie vytv├íra┼ą vlastn├ę verzie aplik├íci├ş na sledovanie kontaktov.

T├íto technol├│gia pou┼ż├şva Bluetooth na rozpoznanie, ke─Ć niekto, kto si aplik├íciu stiahol, str├ívil nejak├Ż ─Źas v bl├şzkosti in├ęho pou┼ż├şvate─ża aplik├ície, u ktor├ęho boli nesk├┤r pozit├şvne testy na v├şrus.

Apple a Google uviedol, ┼że 22 kraj├şn a nieko─żko americk├Żch ┼ít├ítov u┼ż pl├ínuje vybudova┼ą dobrovo─żn├ę telef├│nne aplik├ície pomocou svojho softv├ęru.

Apple a technol├│gia spolo─Źnosti Google nebude pou┼żit├í na vytvorenie aplik├ície na sledovanie kontaktov v Spojenom kr├í─żovstve, preto┼że NHS sa namiesto toho rozhodla vybudova┼ą vlastn├Ż softv├ęr od za─Źiatku.

Mnoho vl├íd sa u┼ż pok├║silo, v├Ą─Ź┼íinou ne├║spe┼íne, zavies┼ą svoje vlastn├ę telef├│nne aplik├ície na boj proti ┼í├şreniu pand├ęmie COVID-19.

Mnoho z t├Żchto aplik├íci├ş narazilo na technick├ę probl├ęmy Apple a telef├│ny s Androidom a neboli ┼íiroko pou┼ż├şvan├ę.

─îasto pou┼ż├şvaj├║ GPS na sledovanie polohy ─żud├ş, ktor├ę Apple a Google zakazuj├║ pr├şstup k svojmu nov├ęmu n├ístroju z d├┤vodu ochrany osobn├Żch ├║dajov a presnosti.

Verejn├ę zdravotn├şcke agent├║ry od Nemecka po ┼ít├íty Alabama a Ju┼żn├í Karol├şna ─Źakaj├║ na pou┼żitie Apple-model Google.

Ostatn├ę vl├ídy, vr├ítane Ve─żkej Brit├ínie, uviedli, ┼że obmedzenia s├║kromia technick├Żch gigantov bud├║ prek├í┼żkou, preto┼że pracovn├şci verejn├ęho zdravotn├şctva nebud├║ ma┼ą pr├şstup k ├║dajom.

Spolo─Źnosti uviedli, ┼że sa nepok├║┼íaj├║ nahradi┼ą sledovanie kontaktov, pilier kontroly infekci├ş, ktor├Ż zah┼Ľ┼ła vy┼íkolen├Żch pracovn├şkov verejn├ęho zdravotn├şctva, ktor├ş oslovuj├║ ─żud├ş, ktor├ş mohli by┼ą vystaven├ş infikovanej osobe.

Povedali v┼íak, ┼że ich automatick├Ż syst├ęm ozn├ímenia o expoz├şcii m├┤┼że tento proces zv├Ż┼íi┼ą a spomali┼ą ┼í├şrenie COVID-19 nosi─Źmi v├şrusov, ktor├ş interaguj├║ s cudz├şmi ─żu─Ćmi a zatia─ż nevykazuj├║ ┼żiadne pr├şznaky.

Identita pou┼ż├şvate─żov aplik├ície bude chr├ínen├í ┼íifrovan├şm a maj├íkmi anonymn├Żch identifik├ítorov, ktor├ę sa ─Źasto menia.

ÔÇ×Adopcia pou┼ż├şvate─żov je k─ż├║─Źom k ├║spechu a ver├şme, ┼że tieto siln├ę ochrany s├║kromia s├║ tie┼ż najlep┼í├şm sp├┤sobom, ako podpori┼ą pou┼ż├şvanie t├Żchto aplik├íci├ş,ÔÇť uviedli spolo─Źnosti v stredaj┼íom spolo─Źnom vyhl├ísen├ş.

Spolo─Źnosti uviedli, ┼że nov├í technol├│gia – produkt vz├ícneho partnerstva medzi s├║periacimi technologick├Żmi gigantmi – rie┼íi niektor├ę z hlavn├Żch technick├Żch v├Żziev, s ktor├Żmi sa vl├ídy stret├ívaj├║ pri vytv├íran├ş aplik├íci├ş zalo┼żen├Żch na technol├│gii Bluetooth.

Telef├│nom iPhone a telef├│nom s Androidom sa bude jednoduch┼íie navz├íjom rozpozn├íva┼ą, pracova┼ą cez ┼ít├ítne a region├ílne hranice a opravi┼ą niektor├ę probl├ęmy, ktor├ę viedli predch├ídzaj├║ce aplik├ície k r├Żchlemu vybitiu bat├ęrie telef├│nu.

Stredaj┼íie vyhl├ísenie obsahovalo aj pozn├ímky ┼ít├ítnych predstavite─żov v Severnej Dakote, Alabame a Ju┼żnej Karol├şne, ktor├ę nazna─Źuj├║, ┼że ho pl├ínuj├║ vyu┼żi┼ą.

ÔÇ×Poz├Żvame ─Ćal┼íie ┼ít├íty, aby sa k n├ím pridali vo vyu┼ż├şvan├ş technol├│gi├ş smartf├│nov na posilnenie existuj├║ceho ├║silia o sledovanie kontaktov, ktor├ę je rozhoduj├║ce pre obnovenie prev├ídzky komun├şt a ekonom├şk,ÔÇť uviedol guvern├ęr Severnej Dakoty Doug Burgum, republik├ín.

Severn├í Dakota u┼ż spustila aplik├íciu na sledovanie polohy, ktor├║ pou┼ż├şvaj├║ asi ┼ítyri percent├í obyvate─żov ┼ít├ítu.

To je viac ako v in├Żch ┼ít├ítoch USA s podobn├Żmi aplik├íciami, ale ani z─Ćaleka nedosahuje mieru ├║─Źasti, ktor├║ odborn├şci tvrdia, ┼że je potrebn├í na to, aby bola tak├í technol├│gia u┼żito─Źn├í.

Niektor├ş z├ístancovia ochrany osobn├Żch ├║dajov uprednostnili str├ínku GoogleApple pr├şstup, preto┼że pon├║ka viac s├║kromia a zabezpe─Źenia.

Ale ─Ćal┼í├ş, vr├ítane Ryana Cala, profesora pr├íva, ktor├Ż je spoluautorom Technick├ęho laborat├│ria University of Washington, uviedli, ┼że ho znepokojuje jeho ├║─Źinnos┼ą, ak ─żudia dost├ívaj├║ pr├şli┼í ve─ża falo┼ín├Żch upozornen├ş a ┼żiadaj├║ ich, aby sa dostali do karant├ęny.

Povedal, ┼że agent├║ry verejn├ęho zdravotn├şctva bud├║ na tom lep┼íie, ak bud├║ m├┤c┼ą sledova┼ą polohu s opatrn├Żmi opatreniami.

Calo povedal, ┼że Google a Apple boli viac informovan├ş o obmedzeniach ich modelu, ale povedal, ┼że m├í st├íle obavy, ┼że niektor├ę vl├ídy to bud├║ pova┼żova┼ą za n├íhradu z├ísadn├Żch invest├şci├ş do bezplatn├ęho rozsiahleho testovania a naj├şmania arm├ídy kontaktn├Żch os├┤b na sledovanie ─żud├ş.

ÔÇ×Jednoducho sa z tejto glob├ílnej pand├ęmie nedostaneme pomocou ┼íikovnej aplik├ície,ÔÇť povedal.

Fan├║┼íik Harryho Pottera vytv├íra ├║┼żasn├ę ÔÇ×magick├ęÔÇť masky na tv├ír, ktor├ę pri n├ídychu zobrazuj├║ Marauderovu mapu

V ─Ćal┼í├şch spr├ívach na to experti upozornili za─Źiatkom tohto mesiaca Apple a aplik├ície na sledovanie kontaktov Google m├┤┼żu predstavova┼ą zna─Źn├ę riziko pre s├║kromie ─żud├ş.

Apple Mapy by mohli ─Źoskoro odhali┼ą va┼íe najbli┼ż┼íie testovacie centrum na koronav├şrus.

A vlastn├í aplik├ícia NHS odhal├ş, ─Źi ste boli v bl├şzkosti niekoho, kto m├í koronav├şrus – a m├┤┼że to by┼ą k─ż├║─Źom k zru┼íeniu zablokovania Brit├ínie.

─îo si mysl├şte o aplik├íci├ích na sledovanie kontaktov? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch!