Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Neuveriteľný posun názvov článkov počas Black Friday

Šokujte tituly na vrchole

Vysávač za „ohromujúcu“ cenu, značka, ktorá „teší“ kolobežkou, výborný smartfón na „ 1 euro (a je to!)“, ponuka VPN, ktorá „položí konkurenciu“ alebo „otrasie webom“… V posledných týždňoch niektoré blogy urobili výbušné rozhodnutia, aby prilákali zákazníkov. Tento trend nie je nový, no čierny piatok posunie tieto webové stránky ešte ďalej. Príliš ďaleko, nepochybne.

Na zvýšenie príjmu potrebujú médiá, ktoré sa rozhodnú pre pridružený obchodný model, značnú návštevnosť a rozhrania navrhnuté tak, aby maximalizovali konverzie. Môže byť preto lákavé prejsť k tomuto nenáročnému obsahu, aby používateľ uveril, že ponuka partnera je „najlepšia od roku 2010“, a dúfať, že ho presvedčíte, aby zmenil svoj mobilný plán.

Má dobrý chrbát, príslušnosť!

V tomto prípade však príslušnosť nie je vinná: nie je to skutočne škodlivý model pre kvalitu francúzskej tlače. Ak sa niektoré blogy rozhodli urobiť za imidžom hrubú čiaru, iným stránkam sa roky darí zladiť záujem používateľov a rast ich príjmov. Les Numériques je dobrým príkladom: kvalitný obsah, vyvážený jazyk, uznávaná odbornosť… Pomáhame používateľovi nájsť produkt, ktorý vyhovuje jeho potrebám, umožňujeme mu overiť alebo neoveriť nákupný zámer. Používateľ je však vždy rešpektovaný: žiadne nevhodné superlatívy, žiadne nevítané stimuly predaja.

Hlavná úloha platforiem a algoritmov

Tento trend prehnaných názvov a nekvalitného obsahu podporujú aj vplyvní hráči v ekosystéme, ktorý fúka zlými smermi. Facebook je často obviňovaný z podnecovania virality senzačného obsahu, ktorý presahuje alebo skresľuje realitu. Ak je sociálna sieť zjavným historickým komplicom, zdá sa, že dôležitú úlohu zohráva aj Google.

Aby sa médiá objavili v kanáli Objaviť (prispôsobený informačný kanál článkov aplikácií Google a Google Chrome, ktorý je hlavným vektorom návštevnosti), musia používať „názvy stránok, ktoré odrážajú základný obsah bez toho, aby sa pokúšali manipulovať s mierou prekliknutia“, aby vyhnúť sa „taktike zameranej na umelé zvýšenie angažovanosti“. Google spomína „zavádzajúce alebo prehnané informácie v obsahu náhľadov (názov, úryvky, obrázky) s jednoduchým cieľom upútať pozornosť“ a žiada stránky, aj keď to znamená byť naliehavé, aby sa vyhli „taktike zameranej na prilákanie čo najväčšieho počtu používateľov internetu možné s okázalým, provokatívnym alebo škandalóznym obsahom“.

Google v skutočnosti nie je schopný identifikovať tieto techniky a stále si vysoko cení články, ktoré majú vysokú mieru prekliknutia na Discover. Ak používatelia klikli, znamená to, že ostatní môžu mať záujem. Zdá sa, že spoločnosť Mountain View je ohromená vlastnou konštrukciou vlastných algoritmov.

Krátkodobá stratégia, ktorá ovplyvňuje tlač

Platformy majú svoju úlohu, ale to by nemalo skrývať zodpovednosť vydavateľov. A blogy bohužiaľ nie sú jediné, ktorých sa to týka. Dokonca aj tituly regionálnej dennej tlače sú inšpirované týmito krátkodobými stratégiami a aktivujú tie isté páky. Vodítka ukazujú, že tieto voľby sa predpokladajú len z polovice, keď sa stránky cítia povinné uviesť, že „nadpis [est] moderovaná [des] Odborníci na nákupy“ (sic) a že „redakcia sa na jeho realizácii nepodieľala“.

Niektoré weby roky pracovali na budovaní publika, legitimity, to všetko sa postupne vytratí. To je hanba. Používatelia nie sú trojtýždňové králiky, každý putaklic titul trochu viac degraduje obraz stránok, ktoré sa rozhodnú pre tieto zariadenia. Tieto médiá si vybrali medzi hodnotou svojej dlhodobej značky a krátkodobou ziskovosťou. Ale je to dobré?

Table of Contents