Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Neuralink: 15 z 23 op├şc mor─Źiat, ktor├ę mali prospech z mozgov├ęho implant├ítu, by zomrelo


Testy z Neuralink s├║ jadrom sporu. Spolo─Źnos┼ą Elona Muska ur─Źen├í na v├Żrobu a predaj mozgov├Żch ─Źipov u┼ż nieko─żko rokov vykon├íva experimenty na pribli┼żne dvadsiatich prim├ítoch.

Zatia─ż ─Źo tento projekt implant├ítov kritizuje mnoho vedcov, teraz sa ocitol v h─żad├í─Źiku skupiny na obranu zvierac├şch pr├ş─Źin. 70% testovan├Żch os├┤b ├║dajne zomrelo po─Źas experimentov Neuralink.

70 % testovan├Żch os├┤b Neuralink zomrelo

Webov├í str├ínka Business Insider uv├ídza, ┼że americk├í skupina pre pr├íva zvierat (Physicians Committee for Responsible Medicine) podala s┼ąa┼żnos┼ą na Neuralink na ministerstvo po─żnohospod├írstva 10. febru├íra 2022. Organiz├ícia tvrd├ş, ┼że z├şskala stovky str├ín spisov o experimentoch uskuto─Źnen├Żch Kalifornskou univerzitou -Davis, kde Neuralink robil svoj v├Żskum prim├ítov.

Tieto dokumenty popisuj├║ experimenty, kde sa hovor├ş o sebapo┼íkodzovan├ş, epileptick├Żch z├íchvatoch ako aj o celkovom nedostatku starostlivosti. Zdru┼żenie tvrd├ş, ┼że spolo─Źnos┼ą Elona Muska vykonala v rokoch 2017 a┼ż 2020 testy na 23 opiciach a len sedem z nich je st├íle na┼żive. Pre┼żiv┼í├ş prim├íti boli odvtedy ├║dajne premiestnen├ş do priestorov Neuralinku, ke─Ć v roku 2020 preru┼íil vz┼ąahy s univerzitou.

Pitevn├ę z├íznamy a veterin├írne spr├ívy by preuk├ízali, ┼że testy mozgov├Żch implant├ítov by boli vykonan├ę nez├íkonne a sp├┤sobili ÔÇ× extr├ęmne utrpenie v d├┤sledku zneu┼ż├şvania zvierat a vysoko invaz├şvnych experiment├ílnych implant├ítov lebky po─Źas experimentov “. Zdru┼żenie vo svojej tla─Źovej spr├íve tie┼ż vysvet─żuje, ┼że ÔÇ× v niektor├Żch pr├şpadoch sa Neuralink a University of Davis rozhodli pre ich eutan├íziu pred za─Źiatkom experimentov, preto┼że ich zdravie bolo pr├şli┼í zhor┼íen├ę “.

Neuralink sa bráni

Tv├írou v tv├ír obvineniam sa Neuralink v tla─Źovej spr├íve obhajoval vysvetlen├şm, ┼że v┼íetky postupy, ktor├ę vykonala University of Davis, s├║ ÔÇ× v s├║lade s platn├Żmi feder├ílnymi z├íkonmi “. Americk├í spolo─Źnos┼ą pripom├şna, ┼że ÔÇ× v┼íetky nov├ę zdravotn├şcke pom├┤cky musia by┼ą pred testovan├şm na ─żu─Ćoch testovan├ę na zvierat├ích, pri─Źom Neuralink nie je v├Żnimkou “. Objas┼łuje tie┼ż, ┼że pri┼ílo nieko─żko op├şc. nevylie─Źite─żne chor├Żch ─Źo znamen├í, ┼że ich pred pridelen├şm ─Źakala eutan├ízia. ” Sme absol├║tne oddan├ş pr├íci so zvieratami t├Żm najhum├ínnej┼í├şm a najetickej┼í├şm mo┼żn├Żm sp├┤sobom. ÔÇť p├ş┼íe sa v tla─Źovej spr├íve.

Pam├Ątajte, ┼że z dlhodob├ęho h─żadiska je cie─żom mozgov├Żch ─Źipov Neuralink kontrolova┼ą mozgov├║ aktivitu ─Źloveka, napr├şklad lie─Źi┼ą choroby ako Alzheimer ─Źi Parkinson, ─Źi dokonca obnovi┼ą zmysly. Okrem medic├şnskeho aspektu spolo─Źnos┼ą tie┼ż d├║fa, ┼że vyvinie ÔÇ×superpozn├ívanieÔÇť, ktor├ę by umo┼żnilo napr├şklad my┼ílienkovo ÔÇőÔÇőovl├ída┼ą po─Ź├şta─Ź alebo smartf├│n. V roku 2021 sa Elon Musk pochv├ílil, ┼że sa mu podarilo, ┼że opica hr├í pong. Tieto odhalenia v┼íak zdiskredituj├║ jeho projekt a dnes je ┼ąa┼żk├ę si predstavi┼ą, ┼że by Neuralink tento rok vykonal testy na ─żudsk├Żch mozgoch, najm├Ą preto, ┼że implant├ít st├íle nedostal schv├ílenie od marketingov├ęho regul├ítora.

Na t├║ ist├║ t├ęmu:
Neuralink: Start-up Elona Muska by myšlienkou implantoval opicu na hranie videohier

Zdroje: V├Żsledok, Neuralink