Nestahujte t├║to ÔÇ×aplik├íciu na zaistenie bezpe─Źnosti proti koronav├şrusomÔÇť pre Android – je to podvod, ktor├Ż m├┤┼że ukradn├║┼ą va┼íe texty a telef├│nny zoznam

SCAM, ktor├Ż nab├ída ─żud├ş, aby si stiahli aplik├íciu, ak chc├║ ÔÇ×bezpe─Źnostn├║ masku proti koronav├şrusuÔÇť, sa zameriava na pou┼ż├şvate─żov syst├ęmu Android.

Experti na kybernetick├║ bezpe─Źnos┼ą na┼íli nebezpe─Źn├║ webov├║ str├ínku, ktor├í uv├ídza ÔÇ×Stiahnite si aplik├íciu zdola a nain┼ítalujte ju. Dostanete bezpe─Źnostn├║ masku CoronaÔÇť.

ÔÜá´ŞĆ Pre─Ź├ştajte si n├í┼í blog o koronav├şruse na┼żivo pre najnov┼íie spr├ívy a aktualiz├ície

Obete, ktor├ę klikn├║ na stiahnutie, sa im potom zobraz├ş ─Ćal┼íie tla─Źidlo s n├ízvom ÔÇ×Z├ŹSKAJTE BEZPE─îN├Ü MASKUÔÇť.

Potom sa dostanete na webov├║ str├ínku o falo┼ín├Żch mask├ích.

Potom sa zobraz├ş spr├íva ÔÇ×Nakazili ste sa [the mask site] s vysokou d├ívkou n├ív┼ítevnosti. ÔÇť├║dajne sa objav├ş.

Pri ─Ź├ştan├ş tejto spr├ívy s├║ hackeri zanepr├ízdnen├ş z├şskavan├şm v┼íetk├Żch va┼íich kontaktov z telef├│nu s Androidom.

Hne─Ć ako bud├║ prijat├ę va┼íe kontakty, bud├║ im odosielan├ę texty, ktor├ę sa ich bud├║ sna┼żi┼ą nal├íka┼ą na web.

Podvod si v┼íimli vedci z IT bezpe─Źnostnej spolo─Źnosti Zscaler.

Zatia─ż sa zd├í, ┼że podvod len kradne kontakty, ale Zscalerov Shivang Desai varoval, ┼że dok├í┼że ove─ża viac.

Vo firemnom blogposte nap├şsal: ÔÇ×Existuje hrozba, ┼że by malware mohol po┼żiada┼ą obe┼ą, aby zaplatila online za masku a ukradla inform├ície o kreditnej karte, ale v aplik├ícii sme ┼żiadnu tak├║ funkciu nena┼íli.

ÔÇ×Ver├şme, ┼że aplik├ícia je v po─Źiato─Źn├Żch f├ízach a tieto (a ─Ćal┼íie) funkcie bud├║ pridan├ę pri aktualiz├ícii aplik├ície.ÔÇť

Ako sa vyhn├║┼ą podvodu

Ak niekto aplik├íciu nain┼ítaluje kliknut├şm, dostane mo┼żnos┼ą odmietnu┼ą aplik├ícii pred in┼ítal├íciou opr├ívnenia ─Ź├şta┼ą kontakty alebo odosiela┼ą spr├ívy SMS.

Aby ste sa v┼íak skuto─Źne chr├ínili, nemali by ste s┼ąahova┼ą aplik├ície pre Android odkia─żko─żvek z ofici├ílnych zdrojov Google Play Store.

Je m├║dre ned├┤verova┼ą ┼żiadnym n├íhodn├Żm webov├Żm str├ínkam, ktor├ę sa v├ím pok├║┼íaj├║ preda┼ą ┼ąa┼żko dostupn├Ż zdravotn├şcky materi├íl.

Ak v├ím to st├íle rob├ş starosti, m├┤┼żete si stiahnu┼ą vysoko hodnoten├║ antiv├şrusov├║ aplik├íciu z webu Google Play Store.

V ─Ćal┼í├şch spr├ívach spolo─Źnos┼ą Microsoft varovala pred novou zranite─żnos┼ąou vo v┼íetk├Żch podporovan├Żch verzi├ích Windows.

YouTube obmedzuje na mesiac kvalitu videa na celom svete.

A bola odhalen├í sada 50 riskantn├Żch aplik├íci├ş, ktor├ę kybernetick├ş podvodn├şci pou┼ż├şvali na nab├║ranie telef├│nov ─żud├ş.

V┼íimli ste si nejak├Żch podvodov spojen├Żch s koronav├şrusom? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch …

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu