Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Neety chce pre v├ís triedi┼ą va┼íe e-maily, vyspovedali sme ich

┬ę Neety


ROZHOVOR ÔÇô Start-up so s├şdlom v Lyone pon├║ka triedenie va┼íich e-mailov a z├írove┼ł ochranu va┼íich osobn├Żch ├║dajov a v├í┼ího s├║kromia.

Po prvom vyvinut├ş slu┼żby odhl├ísenia odberu noviniek na jedno kliknutie za─Źal 36-ro─Źn├Ż Benjamin Caron v roku 2015 pracova┼ą na Neety. Tento b├Żval├Ż ┼ítudent ESC Dijon a b├Żval├Ż marketingov├Ż mana┼ż├ęr a produktov├Ż mana┼ż├ęr dal ┼żivot jeho v├í┼íe┼ł nastaven├şm n├ístroja so s├şdlom v Lyone, ktor├Ż m├í nieko─żko tis├şc pou┼ż├şvate─żov.

Dnes je Neety slu┼żbou, ktor├í m├í pom├┤c┼ą pou┼ż├şvate─żom internetu vy─Źisti┼ą ich po┼ítov├ę schr├ínky. Ve─żmi r├Żchlo a za p├ír sek├║nd z├şskaj├║ zoznam v┼íetk├Żch e-mailov, ktor├ę im zahlcuj├║ po┼ítov├║ schr├ínku a s├║ im pon├║knut├ę najm├Ą n├ívrhy na triedenie a mazanie. Prijatie Neety tie┼ż znamen├í gesto pre pr├şrodu a re┼ípektovanie osobn├Żch ├║dajov pou┼ż├şvate─żov t├Żm, ┼że ich nepred├íte ─Ćalej, pri─Źom pr├şjem start-upu je zalo┼żen├Ż v├Żlu─Źne na pr├şjmoch spojen├Żch s predplatn├Żm.

ÔÇ×N├í┼í algoritmus sa ─Źasom zlep┼íuje. Umo┼ż┼łuje n├ístroju pracova┼ą na pozad├şÔÇť

Aby sme slu┼żbu Neety predstavili trochu ┼íir┼íie, prediskutovali jej v├Żvoj a diskutovali o bezpe─Źnosti jej ─Źinnosti a ochrane osobn├Żch ├║dajov, vyspovedali sme jej zakladate─ża Benjamina Carona, ktor├Ż s├║hlasil s odpove─Ćami na ot├ízky Clubicu.

Portr├ęt BCaron2019.jpg
Benjamin Caron, zakladate─ż ┬ę Neety

Neety ─Źist├ş e-maily bez ─Ćal┼íieho predaja osobn├Żch ├║dajov

Kedy bol n├ístroj uveden├Ż na trh?

Pr├şbeh je trochu komplikovan├Ż. S├ím som na ┼łom za─Źal pracova┼ą v roku 2015. Ke─Ć┼że ide o produkt, za ktor├Ż nie sme zvyknut├ş plati┼ą, museli sme do┼ł vnies┼ą skuto─Źn├║ pridan├║ hodnotu.

─îo sa t├Żka IT spr├ívy n├ístroja z poh─żadu pou┼ż├şvate─ża, ─Źo sa t├Żm pre neho men├ş, ke─Ć sa denne prip├íja k svojmu emailu?

V skuto─Źnosti to na po┼ítovej schr├ínke nezmen├ş absol├║tne ni─Ź. Ide o webov├║ aplik├íciu (webov├║ aplik├íciu), tak┼że sa prv├Żkr├ít pripoj├şte, identifikujete sa a je jedno, ─Źi si maily ─Ź├ştate na smartf├│ne, s webov├Żm mailom si udr┼żiavate svoje prostredie. Algoritmus, ktor├Ż sa ─Źasom zlep┼íuje, umo┼ż┼łuje n├ístroju be┼ża┼ą na pozad├ş 24 hod├şn denne a 7 dn├ş 7. Od chv├şle, ke─Ć vykon├íte prv├ę ─Źistenie, sa n├ístroj zdokona─żuje a m├┤┼żete ho pou┼ż├şva┼ą pod─ża vlastn├ęho uv├í┼żenia. Udr┼żujeme va┼íu po┼ítov├║ schr├ínku v poriadku bez toho, aby ste museli zaka┼żd├Żm meni┼ą prostredie. Nie je to messenger, ale webov├í aplik├ícia.

ÔÇ×Neety podpor├ş ─Ćal┼íie po┼ítov├ę schr├ínky do konca rokaÔÇť

Algoritmus vych├ídza z toho, ak├ę typy ├║dajov sa maj├║ ─Źasom vyv├şja┼ą?

Pam├Ąt├í si va┼íe vo─żby. Ak napr├şklad dostanete e-mail od spolo─Źnosti Groupon, ktor├Ż m├┤┼żete zablokova┼ą, a za sebou dostanete e-mail podobn├Ż e-mailu Groupon a chcete si ho tentoraz ponecha┼ą, t├║to vo─żbu si v┼íimneme, aby bol algoritmus ─Źo najviac prisp├┤soben├Ż vz┼ąah k preferenci├ím.

Neety momentálne podporuje iba Gmail?

Samozrejme ├íno. Do konca roka v┼íak podpor├şme ─Ćal┼íie schr├ínky, ako napr├şklad Yahoo alebo Outlook. Ideme prejs┼ą cez ┼ítandard IMAP (pozn. Internet Message Access Protocol), ktor├Ż n├ím umo┼ż┼łuje ÔÇ×interf├ízova┼ąÔÇť v┼íetky elektronick├ę spr├ívy, ─Źo n├ím umo┼żn├ş ma┼ą slu┼żbu pre SFR, Orange, Free, Laposte at─Ć. Je to skuto─Źn├í v├┤─ża. Spo─Źiatku sme uprednost┼łovali Gmail, preto┼że bol najpou┼ż├şvanej┼í├ş a boli tam aj bezpe─Źnostn├ę z├íruky.

ÔÇ×Obsah e-mailov neuklad├íme. Spoliehame sa len na hlavi─ŹkuÔÇť

Teraz si povedzme o cene slu┼żby. Cena je 25 eur ro─Źne (resp 3 eur mesa─Źne) a poznamen├ívame, ┼że je mo┼żn├ę vykona┼ą bezplatn├║ sk├║┼íobn├║ verziu, navy┼íe bez nutnosti uv├ídza┼ą bankov├ę ├║daje…

Absol├║tne. Pou┼ż├şvatelia, ktor├ş si chc├║ slu┼żbu vysk├║┼ía┼ą, m├┤┼żu vyu┼żi┼ą 15-d┼łov├║ bezplatn├║ sk├║┼íobn├║ verziu, ktor├║ mo┼żno raz obnovi┼ą. Na konci tohto obdobia im odpor├║─Źame uzavrie┼ą predplatn├ę. V opa─Źnom pr├şpade m├íme za to, ┼że slu┼żbu nechc├║ vyu┼ż├şva┼ą a re┼ípektujeme to.

zhusten├ę v inbox.jpg

┬ę Neety


Kto hovor├ş e-mail, hovor├ş osobn├ę ├║daje. Vieme, ┼że ochrana osobn├Żch ├║dajov je ve─żmi d├┤le┼żit├í t├ęma. ─îo by ste povedali na┼íim ─Źitate─żom na t├║to t├ęmu, najm├Ą pokia─ż ide o zdie─żanie ├║dajov spolo─Źnos┼ąou Google, ktor├ę je sp├┤soben├ę pr├şstupom Neety do Gmailu.

Nedost├ívame heslo pou┼ż├şvate─ża. Sna┼ż├şme sa obmedzi┼ą potrebn├ę inform├ície a nedot├Żka┼ą sa osobn├Żch ├║dajov. Obsah e-mailov nijako neuklad├íme, ke─Ć┼że sa spoliehame len na hlavi─Źku. V ka┼żdom pr├şpade je ve─żk├Ż rozdiel oproti v├Ą─Ź┼íine na┼íich konkurentov v tom, ┼że nerob├şme ┼ítatistiky a nepred├ívame za osobn├ę ├║daje, a to ani anonymne. Uprednostnili sme za cenu, ktor├║ pova┼żujeme za primeran├║, za trhov├║ cenu, aby sme sa nedot├Żkali ├║dajov na┼íich pou┼ż├şvate─żov.

ÔÇ×Dost├ívame ┼íifrovan├Ż prihlasovac├ş token, ktor├Ż zais┼ąuje, ┼że va┼íe ├║daje nie s├║ vidite─żn├ę pre nikohoÔÇť

M├┤┼żete n├ím vysvetli┼ą, ako zabezpe─Źujete spojenie so schr├ínkou z├íkazn├şka?

Na pr├şstup k va┼íej doru─Źenej po┼íte pou┼ż├şva Neety bezpe─Źn├Ż prihlasovac├ş protokol s n├ízvom O’Auth 2.0. Presnej┼íie povedan├ę, t├Żmto protokolom n├ím poskytujete ├║plne bezpe─Źn├Ż pr├şstup k va┼íej po┼ítovej schr├ínke, aby sme mohli spusti┼ą na┼íe algoritmy a ni─Ź viac, v┼íetko preto, aby sme v├ím pomohli vy─Źisti┼ą va┼íu po┼ítov├║ schr├ínku. Dost├ívame za┼íifrovan├Ż prihlasovac├ş token, ktor├Ż zais┼ąuje, ┼że va┼íe ├║daje nie s├║ vidite─żn├ę pre nikoho. Potom m├┤┼żeme bezpe─Źne pristupova┼ą k va┼íej po┼ítovej schr├ínke. Pr├şstup k doru─Źenej po┼íte m├┤┼żete kedyko─żvek odvola┼ą zo svojho osobn├ęho priestoru Neety. V┼íetko, ─Źo k tomu potrebujete, je jedno kliknutie.

Condensed.jpg

┬ę Neety

Intern├Ż v├Żvoj a starostliv├í kontrola n├íkladov

Ak├Ż je obchodn├Ż model spolo─Źnosti Neety, pri─Źom jedin├Żm zdrojom pr├şjmu je predplatn├ę? Ako sa v├ím podarilo ekonomicky rozvin├║┼ą start-up?

Sme len traja, tak┼że ve─żmi mal├í firma a o v├Żvoj sa star├íme interne, ─Ź├şm ┼íetr├şme tieto n├íklady. K├Żm sa nevieme dosta┼ą na trh a dostato─Źne r├ís┼ą, obmedzujeme n├íklady na maximum. Nach├ídzame sa v obdob├ş za─Źiatku komercializ├ície, ktor├í spo─Ź├şva v presadzovan├ş sa na trhu.

Nem├íte n├ípad zohna┼ą financie?

Nakoniec, mo┼żno do roku 2020, by sme chceli prejs┼ą touto f├ízou. Faktom je, ┼że mus├şme investorov ubezpe─Źi┼ą, uk├íza┼ą im, ┼że slu┼żba m├┤┼że by┼ą ─Źasom skuto─Źne ┼żivotaschopn├í.

návrhy akcie.jpg

┬ę Neety

“Vn├║torn├Ż v├Żvoj technol├│gi├ş”

Na va┼íej str├ínke sa zobraz├ş logo French Tech. Ak├Ż je v├í┼í n├ízor na vl├ídne iniciat├şvy ako Next 40 alebo French Tech 120 program?

Iniciat├şva je v z├íklade celkom dobr├í. Teraz sa viac obraciame na podporu spolo─Źnost├ş, ktor├ę u┼ż z├şskali finan─Źn├ę prostriedky, ktor├ę u┼ż realizuj├║ tr┼żby, ktor├ę u┼ż rast├║, aby sme ich podporili v ─Ćal┼íej f├íze. Aj ke─Ć ekonomicky, ch├ípem z├íujem, zis┼ąujem, ┼że my┼ílienka sa vz─Ća─żuje od v├Żchodiskov├ęho postul├ítu, ktor├Żm je napom├┤c┼ą vzniku inovat├şvnych firiem vo Franc├║zsku. Mo┼żno zab├║dame na mlad├ę v├Żhonky.

Je naozaj ┼ąa┼żk├ę dnes vo svete technol├│gi├ş rozv├şja┼ą podnikanie?

V ka┼żdom pr├şpade je to ve─żmi komplikovan├ę, o to viac pre n├ís, ktor├ş sme na B2C trhu, ─Źo n├ís zav├Ązuje dosiahnu┼ą ve─żmi r├Żchle masov├ę vyu┼żitie s ni┼ż┼íou cenou za jeho fungovanie. Vo Franc├║zsku sme opatrnej┼í├ş a nie sme ako v USA, kde okam┼żite d├ívame na st├┤l ve─żk├ę sumy pe┼łaz├ş, aby sme pomohli mlad├Żm spolo─Źnostiam. Tento trh je skuto─Źne komplikovan├Ż, aj ke─Ć to zopakujem, postup vl├ídy zost├íva pozit├şvny. Nie je to v┼íak ├║pln├ę. Rizikom je, ┼że o 10 rokov skon─Ź├şme s nieko─żk├Żmi obrovsk├Żmi spolo─Źnos┼ąami, pre ktor├ę to bude fungova┼ą, so skuto─Źn├Żm rozdielom medzi t├Żmito ve─żk├Żmi spolo─Źnos┼ąami a ostatn├Żmi. A zo 120 je nepravdepodobn├ę, ┼że by sa v┼íetci stali jednoro┼żcami schopn├Żmi konkurova┼ą spolo─Źnostiam po celom svete.