Nedávne obavy Indonézie s vakcínou AstraZeneca

Výskyt nových variantov Covid-19, ktoré sa rýchlo šíria, prinútil indonézsku vládu posilniť očkovanie v hlavnom meste DKI Jakarta a jeho okolí. Nielen regionálna vláda/zdravotníctvo, ale teraz je nasadená sieť TNI-Polri. Od 18 rokov a viac a už nie iba občiansky preukaz DKI.

Cieľ: 1 milión očkovaní za deň.

Prípad v USA ukazuje, že ľudia, ktorí tvrdohlavo nosia masky, ako my, boli proti nim úplne očkovaní. Výsledkom je, že počet Covid-19 drasticky klesol, dokonca (bohužiaľ) už v súčasnej dobe nepoužívajú masky. Washington DC má údajne zaočkovaných 85 percent populácie.

Potom je ďalším príkladom Bali. Očkovaných je 58 percent populácie. Výsledkom je, že v dnešnej dobe je Bali relatívne chránené.

To však bohužiaľ nie je prípad DKI a jeho okolia. Stredísk očkovacích služieb, ktoré sú opustené, je stále veľa. Jadrom problému sú obavy z vedľajších účinkov vakcíny AstraZeneca (AZ), najmä pre mladých ľudí. Zásoba vakcín sa teda rúti na Bali.

Všetci vieme, že existujú vedľajšie účinky a smrteľné prípady očkovania vrátane AZ. Existujú údaje. Podiel je však veľmi malý. Údaje denníka Financial Times uvádzajú iba pre vekovú skupinu do 30 rokov 1.1 na 100 000 príjemcov očkovacej látky AZ zaznamenali závažné vedľajšie účinky.

Zvlášť v porovnaní s veľkosťou rizika vystavenia ochoreniu Covid-19, ktorého varianty sa teraz rýchlo vyvíjajú a šíria. Očkovanie je najlepšou voľbou na posilnenie seba a svojej rodiny.

Ďalšie údaje tiež ukazujú, že vakcína AZ je najrozšírenejšia na svete. Už ho používa 177 krajín. Tento typ vakcín bude okrem Sinovacu tiež najväčšou vládou držanou vládou.