Nebezpe─Źn├ę Facebook Messenger podvod m├┤┼że ukradn├║┼ą v├í┼í ├║─Źet v priebehu nieko─żk├Żch sek├║nd-preto┼że kybernetick├ş experti odhalia, ako zosta┼ą v bezpe─Ź├ş

MAS├ŹVNE zacielenie na podvod Facebook Messenger kybernetick├ş experti identifikovali pou┼ż├şvate─żov.

Vedci z bezpe─Źnostnej firmy Group-IB tento t├Ż┼żde┼ł odhalili, ┼że ├║to─Źn├şci, ktor├ş s├║ za t├Żmto re┼żimom, un├í┼íaj├║ ├║─Źty svojich ni─Ź netu┼íiacich obet├ş.

Kampa┼ł sa zamerala na pou┼ż├şvate─żov najmenej 84 kraj├şn vr├ítane Kanady, USA, Singapuru a Ju┼żnej Afriky.

Pod─ża Group-IB kybernetick├ş podvodn├şci distribuovali reklamy propaguj├║ce falo┼ín├║ aktualizovan├║ verziu Messenger.

T├ş, ktor├ş klikli alebo klikli na reklamu, boli presmerovan├ş na samostatn├║ webov├║ str├ínku, kde boli po┼żiadan├ş o zadanie svojich prihlasovac├şch ├║dajov.

Zhruba 1000 falo┼ín├Żch Facebook profily boli zapojen├ę do podvodu, pod─ża oble─Źenia so s├şdlom v Singapure.

ÔÇ×Distrib├║ciou rekl├ím propaguj├║cich ├║dajne aktualizovan├║ verziu Facebook MessengerÔÇ×kyberzlo─Źinci zozbierali prihlasovacie ├║daje pou┼ż├şvate─żov,ÔÇť nap├şsala skupina-IB v utorok na blog.

ÔÇ×Po odhalen├ş tohto druhu podvodu skupina IB informovala soci├ílnu sie┼ą, ktor├í s falo┼ín├Żmi pr├şspevkami nem├í ni─Ź spolo─Źn├ę.ÔÇť

Vedci z bezpe─Źnostnej firmy prv├Żkr├ít na falo┼ín├Ż podvod s aktualiz├íciou narazili v lete 2020.

Odvtedy po─Źet pr├şspevkov spojen├Żch s podvodom neust├íle rastie.

V apr├şli sa po─Źet Facebook pr├şspevky vyz├Żvaj├║ce pou┼ż├şvate─żov na in┼ítal├íciu ÔÇ×najnov┼í├şch Messenger aktualiz├ícia ÔÇťdosiahnut├ę 5, 700, uviedla skupina IB.

Aby up├║tali pozornos┼ą pou┼ż├şvate─żov, podvodn├şci zaregistrovali ├║─Źty s n├ízvami napodob┼łuj├║cimi skuto─Źn├║ aplik├íciu, ako napr├şklad Messanger, Meseenger alebo Masssengar.

Mnoho pou┼żit├Żch Facebook Messengerlogo ako profilov├Ż obr├ízok.

Typick├í falo┼ín├í reklama uverejnen├í v jednom z t├Żchto ├║─Źtov znie: ÔÇ×Aktualizova┼ą Messenger 2021 a u┼ż├şvajte si hlasov├ę hovory a videohovory, prihl├íste sa odtia─żto. ÔÇť

Facebook pou┼ż├şva filtre, ktor├ę zabra┼łuj├║ podvodn├şkom zverej┼łova┼ą na svojich platform├ích falo┼ín├ę reklamy.

Tieto z├ítarasy je v┼íak mo┼żn├ę ─żahko odvr├íti┼ą pomocou skr├íten├Żch odkazov na ich podvodn├ę str├ínky.

Aby falo┼ín├ę reklamy nal├íkali pou┼ż├şvate─żov, s─żubovali pr├şstup k neexistuj├║cim funkci├ím, ako je mo┼żnos┼ą zobrazi┼ą, kto nav┼ít├şvil v├í┼í profil, a zobrazi┼ą odstr├ínen├ę spr├ívy.

Podvodn├şci sa dokonca vyhr├í┼żali u┼ż├şvate─żom z├íkazmi od Facebook Messenger ak sa neprihl├ísili na falo┼ín├║ str├ínku.

ÔÇ×Pou┼ż├şvatelia, ktor├ş sa stali obe┼ąami tejto sch├ęmy, riskuj├║ ├║nik svojich osobn├Żch ├║dajov a zabavenie svojho ├║─Źtu,ÔÇť nap├şsala skupina IB.

ÔÇ×Podvodn├şci pravdepodobne pou┼żij├║ kompromitovan├Ż ├║─Źet na prin├║tenie obet├ş k zaplateniu v├Żkupn├ęho za obnovenie pr├şstupu k ich ├║─Źtu alebo na ─Ćal┼íie roz┼í├şrenie syst├ęmu pomocou Facebook profil na distrib├║ciu podvodn├Żch rekl├ím. ÔÇť

Bezpe─Źnostn├í firma vyzvala pou┼ż├şvate─żov, aby boli obozretn├ş pri sledovan├ş skr├íten├Żch odkazov a upozornili na to, ak to povedie k hlasovaniu alebo jednostr├ínkov├ęmu blogu.

Tie┼ż poradili netizens, aby zad├ívali svoje prihlasovacie ├║daje iba do ofici├ílnej aplik├ície alebo webu svojich ob─ż├║ben├Żch soci├ílnych siet├ş.

Ako n├íjs┼ą Facebook Messengerskryt├í doru─Źen├í po┼íta

V ─Ćal┼í├şch spr├ívach s├║ vir├ílne spr├ívy WhatsApp pon├║kaj├║ce ─żu─Ćom zadarmo Amazon Kybernetick├ş experti ozna─Źili dary za podvrh.

Windows 10 pou┼ż├şvate─żov je varovan├Żch, aby aktualizovali teraz a opravili 56 zranite─żnost├ş, ktor├ę boli v softv├ęri zisten├ę.

A WhatsApp musel odlo┼żi┼ą svoj kontroverzn├Ż term├şn, aby pou┼ż├şvatelia prijali nov├ę zmluvn├ę podmienky.

V┼íimli ste si v poslednej dobe nejak├Ż online podvod? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch …

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu