Navic – navig├ícia s indickou kon┼ítel├íciou: ─îo presne to je? Ako to funguje?

Spolo─Źnos┼ą Realme vo ┼ítvrtok odhalila, ┼że jej smartf├│n Realme X50 Pro 5G prich├ídza s podporou technol├│gie indickej organiz├ície pre v├Żskum vesm├şru (ISRO) s technol├│giou Indian Constellation (NavIC), v─Ćaka ─Źomu je prv├Żm smartf├│nom na podporu indick├ęho dom├íceho naviga─Źn├ęho satelitn├ęho syst├ęmu. Navic, ktor├Ż vyvinula popredn├í vesm├şrna agent├║ra v Indii, organiz├ícia Indick├ęho vesm├şrneho v├Żskumu (ISRO), poskytuje presn├ę ur─Źovanie polohy pou┼ż├şvate─żom v Indii a susedn├Żch regi├│noch. V posledn├Żch t├Ż┼żd┼łoch sa ─Źoraz ─Źastej┼íie st├íva s├║─Źas┼ąou rozhovorov a ak ste trochu pozadu o svojich znalostiach NavIC, tu je r├Żchly vysvet─żova─Ź.

─îo je to NavIC?

NavIC je tie┼ż zn├ímy ako indick├Ż region├ílny naviga─Źn├Ż satelitn├Ż syst├ęm (IRNSS) a jeho cie─żom je poskytova┼ą pou┼ż├şvate─żom technol├│gie najpresnej┼íiu a najpresnej┼íiu lokaliza─Źn├║ slu┼żbu. Je nap├íjan├Ż ├┤smimi satelitmi IRNSS, z ktor├Żch jeden poskytuje slu┼żby zasielania spr├ív. ISRO vysvet─żuje: ÔÇ×Tri satelity s├║ umiestnen├ę vo vhodn├Żch orbit├ílnych slotoch na geostacion├írnej obe┼żnej dr├íhe a zvy┼ín├ę ┼ítyri s├║ umiestnen├ę v geosynchr├│nnych obe┼żn├Żch dr├íhach s po┼żadovan├Żm sklonom a rovn├şkov├Żmi priechodmi v dvoch r├┤znych rovin├ích. V┼íetky satelity kon┼ítel├ície s├║ nakonfigurovan├ę rovnako. Satelity s├║ konfigurovan├ę rovnako. nakonfigurovan├Ż pomocou zbernice I-1K tak, aby bol kompatibiln├Ż na spustenie zabudovan├ęho PSLV. ÔÇťÔÇť

Je to nez├ívisl├Ż region├ílny naviga─Źn├Ż satelitn├Ż syst├ęm vyvinut├Ż spolo─Źnos┼ąou ISRO a je navrhnut├Ż tak, aby poskytoval presn├ę inform├ície o polohe pou┼ż├şvate─żom v Indii, ako aj v regi├│ne siahaj├║com a┼ż do 1, 500 km od hranice Indie, ktor├í je jej prim├írnou oblas┼ąou poskytovania slu┼żieb.

Spolo─Źnos┼ą NavIC bude poskytova┼ą dva typy slu┼żieb – Standard Positioning Service (SPS), ktor├í je poskytovan├í v┼íetk├Żm pou┼ż├şvate─żom, a Restricted Service (RS), ─Źo je ┼íifrovan├í slu┼żba poskytovan├í iba opr├ívnen├Żm pou┼ż├şvate─żom.

Ako oslov├ş NavIC pou┼ż├şvate─żov smartf├│nov?

Teraz je NavIC funkcia smartf├│nu a oslov├ş koncov├Żch pou┼ż├şvate─żov ako funkciu geografick├ęho mapovania v r├ímci svojich smartf├│nov.

Americk├Ż v├Żrobca ─Źipov Qualcomm v okt├│bri 2019 ozn├ímil, ┼że k svojim ─Źipov├Żm sad├ím prid├í podporu NavIC. V janu├íri spolo─Źnos┼ą ozn├ímila, ┼że tri zo svojich ─Źipov├Żch s├║prav Snapdragon – Snapdragon 720G, Snapdragon 662 a Snapdragon 460 bud├║ podporova┼ą NavIC.

Nie s├║ to v┼íak jedin├ę ─Źipsety Qualcomm, ktor├ę podporuj├║ technol├│giu NavIC. Vo vyhl├ísen├ş pre Gadgets 360 spolo─Źnos┼ą odhalila: ÔÇ×Ned├ívne spustenie mobilnej platformy Snapdragon, ako napr├şklad Snapdragon 765, 720G, 662 a 460, podporuje NavIC. Snapdragon 865 je NaviC schopn├Ż s kone─Źnou aktualiz├íciou softv├ęru prich├ídzaj├║cou k na┼íim OEM pribli┼żne v apr├şli 2020.ÔÇť Zmienka o poslednej ─Źipovej sade, Snapdragon 865, pom├íha pochopi┼ą, ako m├í Realme X50 Pro 5G, ktor├Ż be┼ż├ş na SoC, podporu pre naviga─Źn├Ż syst├ęm NavIC.

Ako bude NavIC pr├şnosom pre pou┼ż├şvate─żov smartf├│nov
Vylep┼íenia syst├ęmu NavIC zlep┼í├ş pou┼ż├şvate─żsk├Ż z├í┼żitok pre aplik├ície zalo┼żen├ę na polohe a zlep┼í├ş sledovanie polohy v hustej mestskej prostred├ş, kde sa presnos┼ą geolok├ície zvy─Źajne zni┼żuje. In├Żmi slovami, ak v USA vybudovan├Ż glob├ílny pozi─Źn├Ż syst├ęm (GPS) postr├ída navig├íciu v husto zastavan├Żch oblastiach, pomocou programu NavIC bude ─żah┼íie n├íjs┼ą cestu okolo hust├Żch oblast├ş.

Umo┼ż┼łuje presnej┼í├ş v├Żkon ur─Źovania polohy a r├Żchlej┼íie z├şskavanie poz├şci├ş od ─Źasu do prvej opravy (TTFF) a vy┼í┼íiu kvalitu slu┼żieb zalo┼żen├Żch na polohe.

Niektor├ę ─Ćal┼íie aplik├ície syst├ęmu NavIC s├║:

  • Leteck├í a n├ímorn├í navig├ícia
  • Kr├şzov├Ż mamagment
  • Sledovanie vozidiel a spr├íva vozov├ęho parku pre podniky
  • Vylep┼íen├ę na─Źasovanie
  • Vylep┼íen├ę mapovanie a zaznamen├ívanie geodetick├Żch ├║dajov
  • Pomoc pre pozemn├║ navig├íciu pre turistov a cestuj├║cich
  • Vizu├ílna a hlasov├í navig├ícia pre vodi─Źov

Navic v podstate zlep┼í├ş v┼íetko, ─Źo GPS nem├í, pokia─ż ide o navig├íciu v indickom prostred├ş, preto┼że umo┼żn├ş indick├Żm satelitom sledova┼ą polohu a sl├║┼żi┼ą na ├║─Źely mapovania. NavIC m├í presnos┼ą polohy lep┼íiu ako 20 metrov v prim├írnej oblasti obsluhy.