Naučte sa používať inštaláciu z externých alebo neznámych zdrojov v …

neznámy pôvod android 10

Android vám umožňuje prispôsobiť si mobil ako chcete, a to je obrovská výhoda, hoci môže byť aj nebezpečná inštalovať aplikácie mimo Obchodu Play. Ak si nedáte pozor na pôvod týchto aplikácií, do systému sa môže vkradnúť nejaký škodlivý kód.

Google od začiatku zohľadnil tento detail tým, že zablokoval inštaláciu súborov APK, ktoré nepochádzajú z Obchodu Play. Ale ako všetko ostatné, aj na Androide je možné túto možnosť deaktivovať a otvoriť tak svet možností a prispôsobenia. Učiť sa urob to na android 10 s týmto tutoriálom.

Aký je neznámy pôvod?

externé zdroje prehrať obchod

Ako už názov napovedá, „neznámy pôvod“ sú súbory, ktoré si môžeme stiahnuť a nainštalovať do mobilu a podobne nepochádzajú z obchodu Google App Store. Preto neprejdú kontrolou Play Protect a ďalšími kontrolami kvality Google.

Na internete sú tisíce miest, kde si môžete stiahnuť aplikácie pre Android, niektoré sú celkom bezpečné a iné sú veľmi pochybného pôvodu. V tomto poslednom prípade sa Google obáva, pretože by ste mohli nechať vírus alebo škodlivú aplikáciu preniknúť do vášho systému a vystaviť svoje osobné údaje riziku.

Prečo používať neznáme zdroje na inštaláciu aplikácií?

neznáme zdroje, prečo použiť

S úrovňou prispôsobenia, ktorú má Android, vždy bude zaujímavá novinka, ktorú budete chcieť vyskúšať. Mnohé z nich sa však do Obchodu Play nedostanú, niekedy preto, že sú veľmi čerstvé, a iné preto, že upravujú časti systému, ktorých dotyk Google považuje za nebezpečný.

Externé zdroje vám otvárajú dvere, aby ste mohli na svojom smartfóne robiť milióny vecí. Uvediem len niektoré:

 • Budete mať prístup k hry ešte nie sú k dispozícii vo vašej krajine.
 • Môžeš nainštalovať mody aby vaše zariadenie vyzeralo lepšie.
 • Inštalujte aplikácie, aby ste mali ďalšiu vrstvu zabezpečenia.
 • Majte nástroj, ktorý naliehavo potrebujete a ktorý nie je v Obchode Play.

Jeho skutočná výhoda je však na stránkach a fórach vývoja systému Android. Toto sú obrovské aplikačné banky ktoré vám umožňujú urobiť z Androidu tvárny systém, ktorý sa dokáže prispôsobiť čomukoľvek, čo chcete. Mnohé z týchto aplikácií sa nikdy nedostanú do Obchodu Play, takže neznáme zdroje budú vašimi najlepšími priateľmi.

Ako aktivovať inštaláciu z neznámych zdrojov v systéme Android 10

nainštalujte apk externé zdroje android 10

Predtým, inštalácia aplikácií z externých zdrojov Bola to možnosť, ktorá bola zablokovaná globálne v celom systéme Android, aj keď vám tu ukážeme, ako ju odomknúť. Aktiváciou tohto povolenia boli všetky aplikácie vo vašom mobile autorizované na inštaláciu súborov APK z iných zdrojov ako z Obchodu Play.

To predstavovalo pomerne vysoké riziko pre bezpečnosť systému, takže od Androidu 10 sa správa tohto povolenia stala individuálnou. Teraz môžete túto autorizáciu aktivovať iba v aplikáciách, ktoré chcete, bez toho, aby boli zapojení ostatní. Je to veľmi jednoduché, kroky sa medzi jednotlivými vrstvami prispôsobenia menia len veľmi málo a existujú dva spôsoby, ako to dosiahnuť.

Metóda 1- Pri inštalácii súboru APK aktivujte externé zdroje

nainštalujte správcu súborov externých aplikácií pre Android 10

 1. Otvorte správcu súborovalebo akúkoľvek aplikáciu, ktorú používate na inštaláciu súborov APK a chcete aktivovať toto povolenie.
 2. Prechádzať medzi priečinkami do nájdite balík APK ktorý sa chystáte nainštalovať.
 3. Vyberte ho tak, aby sprievodcu inštaláciou bežať.
 4. Android vám tak poskytne bezpečnostné upozornenie, že aplikácia nemá oprávnenie inštalovať neznáme aplikácie, stlačte “Nastavenia alebo Nastavenia”.
 5. Zadáte konfiguráciu systému tejto aplikácie a uvidíte možnosť, ktorá hovorí “Dôverujte tomuto zdroju”, aktivujte ho posuvným tlačidlom vpravo.
 6. Pripravený!

Toto je najjednoduchšia metóda zo všetkých, pretože vám umožňuje autorizovať aplikáciu práve vtedy, keď sa chystáte inštalovať ďalšiu. Existuje však aj ďalší spôsob, ktorý by sa mohol hodiť, ak sa ešte nechystáte inštalovať externý APK a chcete mať všetko pripravené.

Metóda 2- povoliť neznáme zdroje zo systémových nastavení

aktivovať nastavenia systému Android 10 neznámeho pôvodu

 1. Zadajte do menu nastavenia vášho mobilu so systémom Android 10.
 2. Prejdite do sekcie “aplikácie”.
 3. Stlačte tlačidlo “Spravovať aplikácie”.
 4. Zo zoznamu vyberte aplikáciu, pre ktorú chcete aktivovať povolenie.
 5. Nájdite a zadajte možnosť “Inštalovať aplikácie z neznámych zdrojov”.
 6. Aktivujte autorizáciu pomocou tlačidla v pravej hornej časti obrazovky.
 7. Pripravený!

Vo väčšine prípadov je toto povolenie aktivované v správcovi súborov, aj keď existujú aj iné aplikácie, ktoré môžu do systému inštalovať súbory APK, napríklad internetové prehliadače. Pri udeľovaní tohto privilégia musíte byť veľmi opatrní, nikdy ho nepovoľte v hrách, aplikáciách sociálnych médií a iných, ktoré by tieto veci nemali robiť.

Ako sa vyhnúť škodlivým súborom APK

android trezor

Byť opatrný nikdy nezaškodí, najmä ak sa chcete vyhnúť zlým časom. Aby ste sa vyhli príliš veľkému riziku sťahovania a inštalácie aplikácií z neznámych zdrojov, môžete postupovať podľa týchto odporúčaní:

 • Nesťahujte súbory alebo aplikácie z neznámych zdrojov alebo sa zdajú byť nespoľahlivé. Existujú alternatívne obchody Google Play Store ktoré sú veľmi dobré, rovnako ako stránky ako APK Mirror alebo APKPure. Vo všeobecnosti je vždy najlepšie hľadať názory na týchto stránkach alebo iných, ktoré používate.
 • Skontrolujte integritu súborov APK ktorý si stiahnete pomocou Virus Total, webového nástroja, ktorý vám povie, či je inštalačný balík bezpečný alebo nie.
 • Mať zdravý rozum, to je vždy tá najlepšia rada zo všetkých. Ak vás stránka alebo aplikácia veľmi nápadným spôsobom vyzve, aby ste si niečo nainštalovali, určite sa pokúsi prepašovať nejaký druh škodlivého kódu. Buďte múdri a nenechajte sa uniesť.

Dúfame, že tento návod bol užitočný a že si teraz môžete užiť všetko to more aplikácií, ktoré pre vás Android má, a umožní vám ho prispôsobiť podľa vašich predstáv. Nezabudnite na opatrnosť, vyhnete sa tak strašeniu, ktoré by mohlo ohroziť vaše dáta. Čoskoro sa dočítame v ďalších tutoriáloch a novinkách.