NASA a Nokia sa chystajú vytvoriť 4G sieť v …

4G na Mesiaci

Viete si predstaviť, že 4G príde skôr na Mesiac ako do vášho domu? No, odvtedy je to stále bližšie a bližšie Nokia spolupracuje s NASA na vytvorení 4G siete vo vesmíre.

Zdá sa, že toto 4G pripojenie, zďaleka neslúžiace len pre mobily, by mohlo zlepšiť naše satelitné pozorovanie vďaka čomu môže váš signál využívať množstvo špeciálnych artefaktov. A nemyslite si, že to bude lacné, pretože táto sieť má počiatočný rozpočet 14,1 miliónov dolárov.

Sieť 4G, ktorá bude na Mesiaci, by sa dala upgradovať na sieť 5G

Táto sieť, navrhnutá pre Mesiac, bude využívať technológiu 4G LTE a mohla by byť prenosné na nový štandard 5G, ktorý zatiaľ nie je rozšírený po celej Zemi. Išlo by však o historický míľnik, keďže išlo o prvý komunikačný systém 4G vo vesmíre, ktorý by pokryl väčšie vzdialenosti ako súčasný s lepšou spoľahlivosťou a vyššou rýchlosťou.

Táto sieť by sa používala aj s lunárne vozidlá, vesmírne lode, navigácia a odosielanie HD videa. Pôjde o kompaktnú a efektívnu sieť, ktorá vydrží drsné podmienky Mesiaca (teploty, žiarenie a vesmírne vákuum). Bude dokonca schopný fungovať, kým rakety pristanú na mesačnom povrchu.

Bell Labs, predtým prevádzkované spoločnosťou AT&T, bude musieť partnerom spoločnosti Intuitive Machines (vesmírnych letov) na vybudovanie tejto siete. Čo nevieme je, kedy 4G dorazí na Mesiac, keďže NASA nebude mať svoju lunárnu základňu až do roku 2028 (aspoň).

Malo by vás zaujímať, že na Mesiaci je 4G?

To už vieme lunárne cestovanie a vesmírna turistika sú ešte ďalekoa viac so situáciou, ktorú zažívame. Veríme však, že nasadenie 4G technológie na Mesiaci (aj keď bez konkrétneho dátumu) je dobrou správou.

Toto bude slúžiť lepšie spoznať náš satelit a dokonca efektívnejšie komunikovať s tými astronautmi, ktorí pracujú na Mesiaci. Čokoľvek o lepšom spoznávaní vesmíru je dobrá správa, pretože nám pomáha objaviť viac o našom pôvode a o Zemi.