Najnovšie svietiace rastliny MIT pripravujú cestu pre pasívne osvetlenie v inteligentných mestách

Mestá budúcnosti môžu byť napájané skôr rastlinami vyžarujúcimi svetlo ako pouličnými lampami a inými zdrojmi osvetlenia. Tento koncept bol v posledných rokoch opakovane prezentovaný, vrátane tímu inžinierov z MIT. Títo výskumníci sú späť s aktualizáciou projektu žiariacich rastlín, ktoré predstavili v roku 2017, a odhaľujú, že ich rastliny druhej generácie žiaria jasnejšie ako verzia prvej generácie.

Inžinieri MIT predstavili svietiace rastliny už v roku 2017, pričom v tom čase poznamenali, že to bol prvý krok k prípadnej premene rastlín na použiteľné pasívne osvetlenie. Novo publikovaná štúdia podrobne popisuje verziu druhej generácie tohto úsilia, pričom výskumníci poznamenali, že rastliny novej generácie žiaria 10-krát jasnejšie ako predchádzajúca verzia.

Podľa štúdie môžu tieto zariadenia druhej generácie produkovať žiariace svetlo niekoľko minút po „nabití“ počas 10 sekúnd pomocou LED. Efekt osvetlenia je možný pomocou nanočastíc obsahujúcich luciferázu, enzým nachádzajúci sa v svetluškách, ktoré im dodávajú schopnosť žiariť.

Zariadenie je kombinované so „svetelným kondenzátorom“ vyrobeným z nanočastíc obsahujúcich hlinitan strontnatý potiahnutý oxidom kremičitým. Tieto drobné častice môžu absorbovať svetlo zo Slnka alebo LED diód, čo umožňuje rastlinám žiariť jasnejšie a dlhšie ako verzia prvej generácie. V budúcnosti výskumníci hľadajú kombináciu luciferázových nanočastíc a svetelných kondenzátorov, aby potenciálne zlepšili jas aj životnosť.

Unikátny projekt osvetlenia prichádza uprostred rastúcich obáv zo svetelného znečistenia, ktoré je výsledkom vecí, ako sú výklady, verandové svetlá, pouličné lampy a ďalšie. Svetelné znečistenie nielenže sťažuje pozorovanie nočnej oblohy, ale má tiež značný vplyv na ľudí a niektoré zvieratá, aspoň pokiaľ ide o cykly a kvalitu spánku.