Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Najlepších 10 najvyšších hôr na svete: Väčšina z nich je v Nepále

Najlepších 10 najvyšších hôr na svete: Väčšina z nich je v Nepále 1

Nebolo by nesprávne povedať, že 10 najvyšších hôr Ázie je aj 10 najvyšších hôr sveta. Mohutný Himaláj je domovom niektorých z najvyšších vrcholov sveta. Už malé deti vedia, že Mount Everest je najvyššia hora na planéte s nadmorskou výškou 8, 848 metrov nad morom. V tesnej blízkosti Everestu je však mnoho ďalších rovnako krásnych a majestátnych hôr – a sú len o niekoľko stoviek metrov menšie ako Everest. Väčšina z nás o nich nikdy nepočula. Pozrime sa na top 10 najvyšších hôr na planéte.

  • 1. Najlepších 10 najvyšších hôr na svete

    • 1.1. 10- Annapurna I, Nepál

    • 1.2.
      9- Nanga Parbat, Pakistan

    • 1.3.
      8- Manaslu, Nepál

    • 1.4.
      7- Dhaulagiri I, Nepál

    • 1.5.
      6- Cho Oyu, Nepál

    • 1.6.
      5- Makalu, Nepál

    • 1.7.
      4- Lhotse, Nepál

    • 1.8.
      3- Kangchenjunga, Nepál / India

    • 1.9.
      2- K2 / Godwin Austen, Pakistan

    • 1.10.
      1- Mount Everest, Nepál

Najlepších 10 najvyšších hôr na svete

Všetky nižšie uvedené hory patria klubu „osemtisícoviek“, ktorý pozostáva zo 14 vrchov, ktoré sú vyššie ako 8, 000 metrov. Tento zoznam obsahuje iba vrcholy, ktoré sú považované skôr za jednotlivé hory než za vedľajšie vrcholy. Väčšina z nich sa nachádza na okraji indických a euroázijských kontinentálnych platní. A každý z nich predstavuje pre horolezcov jedinečné výzvy. Pri pokuse o výstup na vrchol zahynuli v týchto horách stovky ľudí.

10- Annapurna I, Nepál

Je to hora Annapurna v Nepále 8, 091 metrov nad morom. Je to masív v Himalájach, ktorý sa skladá z asi 30 hôr, z ktorých každé je vyššie 6, 000 metrov. Slovo Annapurna prostriedky Bohyňa úrody. Aj keď je táto hora na konci nášho zoznamu, má jednu z najvyšších mier úmrtnosti na svete, a to 41%. Prvými ľuďmi, ktorí sa dostali na vrchol Annapurny I, boli Maurice Herzog a Louis Lachenal v roku 1950. Na túto horu úspešne vystúpilo iba asi 200 ľudí.

9- Nanga Parbat, Pakistan

Vrchol Nanga Parbat je 8, 126 metrov nad hladinou mora, čo z neho robí jedno z top 10 najvyšších vrchov na svete. Nachádza sa v pakistanskom regióne Gilgit-Balistan. Názov Nanga Parbat zhruba prekladá do Nahá hora. Jeho najväčším vrcholom je tvár Rupala, ktorá sa dvíha 4, 600 metrov zdola nahor. Rupalova tvár bola často popisovaná ako najvyššia hora na planéte. Nanga Parbat je jedným z najnebezpečnejších hôr, na ktoré sa dá stúpať, a získal si prezývky ako „ľudožrút“ a „zabijacká hora“. Hermann Buhl bol prvým človekom, ktorý naň vystúpil v roku 1953.

8- Manaslu, Nepál

Manaslu, tiež známy ako Kutang, je 8. najvyššou horou sveta 8, 163 metrov nad morom. Nachádza sa iba asi 40 míľ od Annapurny. Ako prví na ňu v roku 1956 vystúpili japonský horolezec Toshio Imanishi a nepálsky šerpa Gyalzen Norbu. Od tej doby sa stal obľúbeným medzi japonskými dobrodruhmi. Názov Manaslu prostriedky Hora ducha v sanskrte. Chránená oblasť Manaslu je tiež domovom mnohých ohrozených živočíšnych druhov, ako sú leopardy snežné, pandy červené a himalájske jelene pižmo.

7- Dhaulagiri I, Nepál

Summit Dhaulagiri I má nadmorskú výšku 8, 167 metrov, čo znamená, že je iba o štyri metre vyššie ako Manaslu. Prvýkrát naň vystúpil v roku 1960 Kurt Diemberger. V roku 1808 bol korunovaný ako najvyššia hora sveta (dovtedy sa veľa hôr neskúmalo). Tento titul držal až do vyhlásenia Kangchenjungy za najvyšší vrch v roku 1838. Mount Everest bol v roku 1858 považovaný za dokonca vyšší ako všetky ostatné. Asi 20% horolezcov, ktorí sa pokúsili vyjsť na vrchol Dhaulagiri, prišlo o život, čo z neho robí jeden z najnebezpečnejších hôr na svete.

6- Cho Oyu, Nepál

Cho Oyu, čo v preklade znamená Tyrkysová bohyňa v tibetčine, sa nachádza na hranici Nepálu a Tibetu. Má nadmorskú výšku 8, 188 metrov nad hladinou mora. Jeho prvý výstup bol dokončený v roku 1954. Napriek tomu, že je to jedno z top 10 najvyšších hôr na svete, je to vďaka ľahkým svahom a dostupnosti oveľa jednoduchšie ako ostatné „osemtisícovky“.

5- Makalu, Nepál

Rovnako ako Cho Oyu, Makalu je súčasťou himalájskeho sortimentu Mahalangur v Nepále. Je to len asi 20 kilometrov juhovýchodne od Mount Everestu. Je známy svojim zvláštnym štvorstranným pyramídovým tvarom. Na Makalu prvýkrát vystúpili v roku 1955 francúzski horolezci Lionel Terray a Jean Couzy. Je to neskutočne riskantné a ťažko sa lezie kvôli hrebeňom na hrane noža v posledných fázach výstupu.

4- Lhotse, Nepál

Lhotse je štvrtá najvyššia hora s nadmorskou výškou 8, 516 metrov. Je súčasťou masívu Everestu a nachádza sa na hranici Nepálu a Tibetu. Prvýkrát naň vystúpili v roku 1956 švajčiarski horolezci Ernst Reiss a Fritz Luchsinger, ale jedna z jeho dcérskych spoločností dosahuje vrchol Lhotse Middle (8(410 metrov) bol vyliezaný až v roku 2001. Stredný vežovitý tvar sťažoval výstup.

3- Kangchenjunga, Nepál / India

Kangchenjunga má ťažko vysloviteľné meno a rovnako ťažké je aj dosiahnutie vrcholu. Kangchenjunga sa nachádza asi 80 míľ od Mount Everestu, na hranici Nepálu a indického štátu Sikkim. 8, 586 metrov. Prvýkrát naň vystúpili v roku 1955 Joe Brown a George Brand. Medzi horolezcami je tradícia, že pri výstupe na Kangchenjungu sa zastavia len pár metrov od vrcholu. Je to preto, že prví dvaja horolezci sľúbili nepálskym panovníkom, že vrchol hory zostane vždy čistý.

2- K2 / Godwin Austen, Pakistan

K2, tiež známy ako Godwin Austen alebo Chhogori, sa nachádza na hranici medzi Pakistanom a Čínou. Horolezci sa na ňu zvyčajne pokúšajú vyliezť z pakistanskej strany, pretože čínska strana je oveľa nebezpečnejšia. K2 má nadmorskú výšku 8, 611 metrov. Má druhú najvyššiu úmrtnosť na svete, hneď za Annapurnou v Nepále. Asi 25% horolezcov, ktorí sa pokúsili vyliezť na K2, prišlo o život. Názov dostal v roku 1852 s „K“ označujúcim pohorie Karakoram a „2”Bolo pridané, pretože to bol druhý vrchol uvedený britským geodetom TG Montgomerie.

1- Mount Everest, Nepál

Mount Everest s prevýšením 8, 848 metrov je najvyššou horou na svete. Nachádza sa na hranici Nepálu a Tibetu. Je tiež známa ako Sagarmatha. Sir Edmund Hillary a Sherpa Tenzing Norgay boli prví, ktorí vystúpili na Mount Everest v roku 1953. Podľa niektorých odhadov je na Mount Evereste viac ako 200 mŕtvych tiel. Všetky sú prekvapivo dobre zachované kvôli tamojšej mrazivej teplote. Napriek tomu, že je najvyššou horou sveta, je lezenie jednoduchšie ako na mnohé iné v tomto zozname.