Najlep┼í├ş sprievodca WordPress DNS

DNS je skratka pre syst├ęm n├ízvov dom├ęn, ktor├Ż, ako ste predpokladali, je syst├ęm pou┼ż├şvan├Ż na riadenie va┼íich dom├ęn.

DNS m├┤┼że by┼ą zastra┼íuj├║ce, ak nie ste v├Żvoj├ír, mus├şm vedie┼ą, pred rokmi som sa ob├íval, ┼że mus├şm urobi┼ą zmeny v DNS. Existuje ve─ża r├┤znych z├íznamov s ─Ź├şslami, n├ízvami a hodnotami a syst├ęm m├┤┼że by┼ą trochu ohromuj├║ci, ak ste v ┼łom nov├ş.

Ale nebojte sa, mu┼ż DNS je tu! Tu demystifikujete nekone─Źn├ę sple┼ą z├íznamov A, menn├Żch serverov a hodn├┤t MX, ktor├ę m├┤┼żu mnoh├Żm z v├ís sp├┤sobi┼ą bolesti hlavy.

─îo je to DNS?

Viem, ┼że som povedal, ┼że to znamen├í syst├ęm dom├ęnov├Żch mien, ale pre za─Źiato─Źn├şkov to pravdepodobne e┼íte ve─ża neznamen├í, tak┼że tu je jednoduch├í anal├│gia. DNS je ako internetov├Ż kalend├ír. N├ízvy dom├ęn sa ukladaj├║ do telef├│nneho zoznamu a prev├ídzaj├║ na adresy IP pomocou syst├ęmu DNS, aby pon├║kli webov├ę str├ínky t├Żm, ktor├ş ich nav┼ít├şvia.

Pokia─ż ide o pr├ícu s WordPress, DNS sa zvy─Źajne pou┼ż├şva na ozna─Źenie toho, ─Źo sa zobrazuje vo va┼íej dom├ęne, ke─Ć ju niekto nav┼ít├şvi, a ako interaguje s r├┤znymi slu┼żbami. Napr├şklad v├í┼í z├íznam A ur─Źuje, kde je v├í┼í web hosten├Ż, a va┼íe z├íznamy MX spravuj├║ va┼íe e-maily.

Ak v├í┼í z├íznam A ukazuje na IP adresu v├í┼ího hos┼ąuj├║ceho ├║─Źtu WP Engine (a s├║ k dispoz├şcii aj s├║bory a datab├íza va┼íich webov├Żch str├ínok), va┼ía dom├ęna zobraz├ş webov├║ str├ínku WP Engine, ke─Ć ju nav┼ít├şvite, pokia─ż neexistuj├║ ┼żiadne in├ę pravidl├í.

Zaregistrujte dom├ęnu

Ak chcete spravova┼ą DNS, mus├şte ma┼ą najprv dom├ęnu, tak┼że za─Źnime procesom registr├ície dom├ęny, ktor├Ż je ve─żmi jednoduch├Ż.

Ak chcete zaregistrova┼ą dom├ęnu, mus├şte nav┼ít├şvi┼ą niekoho, kto ju pred├íva, napr├şklad Namecheap. Namecheap pon├║ka bezplatn├║ ochranu s├║kromia vo v┼íetk├Żch dom├ęnach, ─Źo z neho rob├ş prirodzen├║ vo─żbu, ak v├ím nevad├ş, aby sa va┼íe dom├ęny oddelili od v├í┼ího hostenia.

Registr├ícia dom├ęny Namecheap

Pokia─ż ide o registr├íciu dom├ęn, m├┤┼żete urobi┼ą jednu z dvoch vec├ş:

 1. Zaregistrujte svoje dom├ęny u niekoho, ako je Namecheap, a hostujte svoje webov├ę str├ínky niekde inde.
 2. Zaregistrujte svoju dom├ęnu na rovnakom mieste, kde ste si ubytovanie zak├║pili.

Niektor├ş ─żudia odpor├║─Źaj├║ hosti┼ą va┼íe webov├ę str├ínky na jednom mieste a uklada┼ą svoje dom├ęny na inom mieste z bezpe─Źnostn├Żch d├┤vodov. Bolo by preto pre niekoho ┼ąa┼żk├ę z├şska┼ą teoretick├║ kontrolu nad svojimi webov├Żmi str├ínkami a dom├ęnou.

M├ím klientov, ktor├ş kv├┤li ─żah┼íiemu pou┼ż├şvaniu rad┼íej nechaj├║ v┼íetko pod jednou strechou. Skuto─Źne z├íle┼ż├ş na osobn├Żch preferenci├ích a po┼żadovanej ├║rovni zabezpe─Źenia v z├ívislosti od po─Źtu ─żud├ş, ktor├ş bud├║ ma┼ą pr├şstup k va┼íim ├║─Źtom a od akej kapacity.

Spravujte DNS

Spr├íva DNS sa vykon├íva z miesta, kde sa nach├ídzaj├║ menn├ę servery. Ak va┼íe menov├ę servery s├şdlia u v├í┼ího registr├ítora dom├ęny, sta─Ź├ş sa prihl├ísi┼ą a prejs┼ą do ─Źasti Dom├ęny alebo upravi┼ą DNS pre konkr├ętnu dom├ęnu.

Ak st├íle neviete, ─Źo s├║ menn├ę servery a e┼íte ste ich neupravili, m├┤┼żete sa prihl├ísi┼ą, kde ste zaregistrovali svoju dom├ęnu, aby ste mohli upravi┼ą svoje DNS.

Kdeko─żvek si k├║pite svoju dom├ęnu, uistite sa, ┼że m├íte ├║pln├║ kontrolu nad dom├ęnou. Niektor├ş z najlacnej┼í├şch poskytovate─żov na trhu nepon├║kaj├║ ├║pln├║ kontrolu nad dom├ęnou, tak┼że nebudete m├┤c┼ą spravova┼ą v┼íetky prvky svojho servera DNS. Toto by ste mali vysvetli┼ą pomocou podpory pred uskuto─Źnen├şm n├íkupu, ak to nem├┤┼żete overi┼ą na predajnom webe.

Pokia─ż ide o spr├ívu servera WordPress DNS, existuj├║ 4 hlavn├ę z├íznamy, s ktor├Żmi pravdepodobne budete pracova┼ą.

Typy záznamov DNS

Na záznamy

Kontrola registra, na ktor├║ je v├í┼í web zameran├Ż. Ukazovanie na dom├ęnu povie dom├ęne, aby zobrazila webov├║ str├ínku nach├ídzaj├║cu sa na adrese IP umiestnenia. Z├íznam A m├┤┼żete pou┼żi┼ą na nasmerovanie svojej dom├ęny na web hosten├Ż inde, bez toho, aby ste zmenili ostatn├ę z├íznamy.

N├ízvov├ę servery

Menn├ę servery ur─Źuj├║, ktor├Ż poskytovate─ż je zodpovedn├Ż za DNS dom├ęny. In├Żmi slovami, ak zmen├şte svoje menn├ę servery, povo─żujete spr├ívcovi DNS in├ęho poskytovate─ża. Zmena n├ízvov├Żch serverov umo┼żn├ş in├ęmu poskytovate─żovi spravova┼ą v┼íetky s├║visiace z├íznamy.

V z├ívislosti od toho, ako zmen├şte menn├ę servery, m├┤┼żu by┼ą niektor├ę va┼íe z├íznamy DNS po┼íkoden├ę, ale je mo┼żn├ę zachova┼ą rovnak├ę z├íznamy, zatia─ż ─Źo men├şte menov├ę servery na in├ęho poskytovate─ża. Pri zmene menn├Żch serverov z tohto d├┤vodu bu─Ćte v┼żdy ve─żmi opatrn├ş a ak m├íte ─Ćal┼íie ot├ízky, po┼żiadajte o pomoc.

Záznamy CNAME

Z├íznamy CNAME sa be┼żne pou┼ż├şvaj├║ na priradenie aliasu z jednej adresy IP na druh├║, napr├şklad ak chcete, aby v├í┼í z├íznam WWW A smeroval k v├í┼ímu z├íznamu @ A. In├Żmi slovami, dajte www.yourwebsite.com tak, aby ukazovali na yourwebsite.com. ,

Záznamy MX

Z├íznamy MX spravuj├║ e-mail pre va┼íe dom├ęny, odkia─ż poch├ídzaj├║ a ako s├║ prij├şman├ę. Pou┼ż├şvanie bal├şka G Suite pre e-mail je ob─ż├║ben├Ż trend v e-mailoch, ktor├Ż by napr├şklad vy┼żadoval nastavenie z├íznamov MX na to, ─Źo je potrebn├ę pre bal├şk G Suite.

Nahlasovanie dom├ęn

Ukazovanie n├ízvu dom├ęny je najbe┼żnej┼íou ├║lohou s├║visiacou s DNS. Zah┼Ľ┼ła to zmenu z├íznamu dom├ęny A na in├║ adresu IP, tak┼że dom├ęna na─Ź├şta webov├║ str├ínku ulo┼żen├║ inde.

Nieko─żko pr├şkladov, kedy mo┼żno budete musie┼ą uk├íza┼ą na dom├ęnu, s├║:

 • N├ízov va┼íej dom├ęny je ulo┼żen├Ż na inom mieste ako v├í┼í web
 • Chcete presun├║┼ą svoj web na in├ęho poskytovate─ża hostingu
 • M├í nieko─żko dom├ęnov├Żch mien, ktor├ę chce ka┼żd├Ż uk├íza┼ą na miesto

Ako zacie─żova┼ą dom├ęnu

A a CNAME

Tu s├║ podrobn├ę pokyny na upozornenie na dom├ęnu:

 1. Najsk├┤r pochopte, ─Źo sa stane, ak zmen├şte adresu IP z├íznamu A, ktor├Ż bude odkazova┼ą na va┼íu dom├ęnu. Va┼íe existuj├║ce webov├ę str├ínky sa prestan├║ zobrazova┼ą pou┼ż├şvate─żom a po ┼í├şren├ş (aktualiz├ícii) v├í┼ího DNS sa pou┼ż├şvate─żom zobraz├ş web, ktor├Ż m├íte na novej adrese IP.
 2. Potrebujete adresu IP alebo zdie─żan├║ adresu IP cie─żov├ęho hostite─żsk├ęho ├║─Źtu. K tomu m├íte pr├şstup po prihl├ísen├ş sa do cPanelu a skontrolovan├şm ┼ítatist├şk, ktor├ę sa be┼żne zobrazuj├║ v─żavo.
 3. V novom hostingovom ├║─Źte by mala by┼ą zriaden├í spr├ívne nakonfigurovan├í webov├í str├ínka WordPress so s├║bormi ulo┼żen├Żmi pomocou va┼íej dom├ęny ako podprie─Źinka, alebo v public_html, ak ide iba o dom├ęnu v ├║─Źte.
 4. Pr├şstup k DNS dom├ęny, na ktor├║ chcete ukazova┼ą, a zmeni┼ą z├íznam A pre @ a WWW. Nastavte hodnotu @ a WWW na zdie─żan├║ IP adresu, ktor├║ ste dostali od svojho hostite─ża cPanel. Ak existuje alias CNAME pre WWW a jeho hodnota sa rovn├í @, sta─Ź├ş zmeni┼ą @ z├íznam a WWW sa automaticky aktualizuje.

Presmerujte dom├ęnu

Spravova┼ą presmerovanie DNS

Presmerovanie dom├ęny, ktor├ę nie je to ist├ę ako smerovanie do dom├ęny, zah┼Ľ┼ła pou┼żitie trval├ęho nastavenia presmerovania 301 vo va┼íom cPaneli.

Presmerovania DNS

├Ü─Źinok je rovnak├Ż, preto┼że ak pou┼ż├şvate─ż nav┼ít├şvi dom├ęnu old-domain.com, po┼íle sa na adresu new-domain.com, ale rozdiel spo─Ź├şva v sp├┤sobe, ak├Żm sa to dosiahne.

Toto je nie─Źo, o ─Źom sa mus├şte porozpr├íva┼ą so ┼ípecialistom na SEO, ─Źi je pre v├ís SEO pri spravovan├ş presmerovan├ş probl├ęmom.

Spravujte ─Ćal┼íie dom├ęny

Vedeli ste, ┼że na jednom hostite─żskom pl├íne m├┤┼żete hosti┼ą viac webov├Żch str├ínok? Ak ste tak neurobili, m├íte ┼í┼ąastie!

─Äal┼íou dom├ęnou je ak├íko─żvek dom├ęna, ktor├í bola pridan├í do v├í┼ího pl├ínu hostenia a ktor├í nie je prim├írnou dom├ęnou, ─Źo je dom├ęna, v ktorej ste otvorili ├║─Źet.

─Äal┼íie dom├ęny maj├║ vo svojom hostingovom ├║─Źte svoje vlastn├ę podprie─Źinky, tak┼że existuj├║ nez├ívisle od va┼íej hlavnej webovej str├ínky, ktor├í m├í svoje s├║bory v kore┼łovom adres├íri svojho ├║─Źtu v public_html.

Ak chcete spravova┼ą DNS ─Ćal┼íej dom├ęny, mus├şte vykona┼ą tieto kroky

 1. Pridajte dom├ęnu do svojho pl├ínu hostenia. To sa d├í dosiahnu┼ą pr├şstupom k v├í┼ímu cPanelu a kliknut├şm na ─Źas┼ą Addon Domains. V pr├şpade subdom├ęny, ak ju nepl├ínujete pou┼ż├şva┼ą, nastavte ju na ÔÇ×testÔÇť alebo nie─Źo podobn├ę.
  ─Äal┼íie dom├ęny DNS
 2. Nastavte z├íznam A pre ─Ćal┼íiu dom├ęnu tak, aby sa jeho hodnota rovnala zdie─żanej adrese IP v├í┼ího pl├ínu hostenia
 3. Uistite sa, ┼że existuje alias CNAME pre z├íznam WWW A, alebo vytvorte z├íznam A pre WWW a t├║to hodnotu rovna┼ą zdie─żanej IP adrese v├í┼ího pl├ínu hostenia.

Pekn├ę a jednoduch├ę, v┼íak? Nezabudnite, ┼że sme diskutovali o r├┤znych sp├┤soboch zmeny z├íznamov DNS. Z├íznam A spravuje to, ─Źo sa zobraz├ş pri n├ív┼íteve va┼íej dom├ęny, tak┼że ide o jednoduch├Ż sp├┤sob hostenia webov├Żch str├ínok ako dodato─Źnej dom├ęny, ke─Ć je dom├ęna spravovan├í inde.

Zme┼łte svoje menov├ę servery

Ako sme u┼ż predt├Żm zistili, ich menn├ę servery pride─żuj├║ kontrolu nad DNS poskytovate─żom. Zmena n├ízvov├Żch serverov pre dom├ęnu umo┼ż┼łuje in├ęmu poskytovate─żovi spravova┼ą DNS.

Pozrime sa na kroky na zmenu serverov dom├ęnov├Żch mien pre pr├şpad, ┼że by ste to chceli urobi┼ą.

 1. Z├şskajte pr├şstup k svojej dom├ęne DNS prihl├ísen├şm sa v┼íade, kde je dom├ęna ulo┼żen├í, a kliknut├şm na polo┼żku ÔÇ×Spravova┼ą dom├ęnu / spravova┼ą DNSÔÇť alebo kliknut├şm na dom├ęnu, ak je v zozname dom├ęn.
 2. Nájdite sekciu nameserverov.
 3. Zadajte n├ízov servera cie─żov├ęho poskytovate─ża a potom kliknite na tla─Źidlo Aktualizova┼ą.
  Spr├íva menn├ęho servera

Ak je to mo┼żn├ę, vyberte mo┼żnos┼ą, ktor├í v├ím umo┼żn├ş zachova┼ą rovnak├ę DNS pri prep├şnan├ş n├ízvov├Żch serverov, aby sa to v┼íetko stalo v tomto pr├şpade, ak d├ívate in├ęmu poskytovate─żovi mo┼żnos┼ą vykon├íva┼ą zmeny DNS v bud├║cnosti.

Upozor┼łujeme, ┼że zmena n├ízvov├Żch serverov m├┤┼że v niektor├Żch pr├şpadoch trva┼ą a┼ż 24 hod├şn a po─Źas tejto doby bude v├í┼í server DNS nezvl├ídnute─żn├Ż.

┼á├şrenie DNS

Ke─Ć prv├Żkr├ít zavol├íte svojmu hostite─żovi, ke─Ć d├┤jde k poklesu va┼íich str├ínok, pravdepodobne budete po─Źu┼ą slovo ÔÇ×┼í├şri┼ąÔÇť alebo ÔÇ×┼í├şri┼ąÔÇť, ke─Ć navrhuj├║ rie┼íenia alebo rie┼íenia, pre─Źo va┼íe webov├ę str├ínky klesli.

Propag├ícia je technick├ę slovo pre ÔÇ×aktualiz├íciuÔÇť. V├í┼í poskytovate─ż hostingu hovor├ş, ┼że v├í┼í server DNS sa ÔÇ×aktualizujeÔÇť, preto┼że do┼ílo k zmene v├í┼ího servera DNS (ak probl├ęm s├║vis├ş s serverom DNS, ktor├Żm ─Źasto je).

Poskytovatelia internetov├Żch slu┼żieb po celom svete prejavia zmenu DNS tak, aby sa ÔÇ×roz┼í├şrilaÔÇť. Poskytovate─żom internetov├Żch slu┼żieb v r├┤znych krajin├ích trv├í ─Źas, aby sa na svojich webov├Żch str├ínkach ÔÇ×zaregistrovaliÔÇť a potom aktualizovali svoje uzly, aby vyrie┼íili nov├║ verziu svojich webov├Żch str├ínok pre ─żud├ş, ktor├ş ju nav┼ít├şvia, a vypr├ízdnili vyrovn├ívaciu pam├Ą┼ą obsahuj├║cu star├║ verziu svojich str├ínok.

Hostingov├ę spolo─Źnosti v├ím povedia, ┼że ┼í├şrenie DNS m├┤┼że trva┼ą a┼ż 48 hod├şn. Skuto─Źn├Ż pr├şbeh je tak├Ż, ┼że takmer nikdy netrv├í tak dlho. Pod─ża mojich sk├║senost├ş je ┼í├şrenie DNS zvy─Źajne okam┼żit├ę alebo sa vyskytuje v priebehu nieko─żk├Żch min├║t. Aktualiz├ícia DNS niekedy m├┤┼że trva┼ą nieko─żko hod├şn po celom svete, ale proces sa zvy─Źajne za─Źne v priebehu nieko─żk├Żch min├║t na v├Ą─Ź┼íine miest.

Vo v┼íeobecnosti plat├ş, ┼że ak zmen├şte svoje DNS a nevid├şte ni─Ź pomocou n├ístroja na propag├íciu DNS do jednej hodiny, odpor├║─Źame v├ím skontrolova┼ą u poskytovate─ża hostingu, ─Źi existuj├║ nejak├ę probl├ęmy.

┼á├şrenie DNS

Ale nebojte sa, existuje jednoduch├Ż n├ístroj s n├ízvom ─îo je m├┤j DNS? Pomocou ktor├ęho m├┤┼żete kedyko─żvek skontrolova┼ą stav svojho ┼í├şrenia DNS. Sta─Ź├ş zada┼ą n├ízov svojej dom├ęny a pomocou rozba─żovacej ponuky vyberte z├íznam, ktor├Ż chcete overi┼ą.

Ak teda chcete skontrolova┼ą z├íznam A va┼íej dom├ęny, zadajte adresu your-website.com a potom kliknite na tla─Źidlo H─żada┼ą, preto┼że predvolene je vybrat├Ż z├íznam A.

Tento n├ístroj m├┤┼żete pou┼żi┼ą na overenie z├íznamov A, z├íznamov MX, n├ízvov├Żch serverov, ktor├ę s├║ k nim priraden├ę.

Vz┼ąah medzi dom├ęnami a e-mailom

Sk├┤r som vysvetlil, ┼że z├íznamy MX spravuj├║ e-maily pre dom├ęnu, ─Źo je celkom jednoduch├ę.

Jedinou vecou, ÔÇőÔÇőktor├║ ─żudia ─Źasto prehliadaj├║, je skuto─Źnos┼ą, ┼że ich z├íznamy MX mo┼żno prep├şsa┼ą zmenou n├ízvov├Żch serverov, ─Źo m├┤┼że naru┼íi┼ą ich e-maily.

Rozbitie z├íznamu MX sa naj─Źastej┼íie vyskytuje pri zmene n├ízvov├Żch serverov alebo pri prenose dom├ęny. Pri vykon├ívan├ş ktorejko─żvek z vy┼í┼íie uveden├Żch situ├íci├ş je d├┤le┼żit├ę zabezpe─Źi┼ą, aby DNS va┼íej dom├ęny zostal rovnak├Ż, konkr├ętne z├íznamy MX, ak si prezer├íte e-maily. V mnoh├Żch pr├şpadoch, ke─Ć d├┤jde k zmene n├ízvu servera alebo k prenosu dom├ęny, v├ím bude pon├║knut├í mo┼żnos┼ą zachova┼ą DNS z ├║─Źtu prenosu.

Pri zmene n├ízvov├Żch serverov alebo pri prenose dom├ęny v┼żdy urobte sn├şmku obrazovky dom├ęny DNS, aby ste ju mohli ru─Źne obnovi┼ą, ak sa nie─Źo pokaz├ş alebo nefunguje pod─ża pl├ínu.

Zmenou n├ízvov├Żch serverov m├┤┼że by┼ą v├í┼í DNS nastaven├Ż na predvolen├Ż DNS pre hos┼ąuj├║cu spolo─Źnos┼ą. Napr├şklad som sa ned├ívno zaoberal probl├ęmom, ke─Ć dom├ęna mala svoje dom├ęnov├ę servery spravovan├ę prostredn├şctvom hostite─żskej spolo─Źnosti, ale bola zaregistrovan├í v slu┼żbe GoDaddy. Museli sme zmeni┼ą n├ízvy serverov sp├Ą┼ą na GoDaddy, aby DNS mohli pod├ívan├ę znova odtia─ż.

Ke─Ć som mal v tomto procese predch├ídzaj├║ce sk├║senosti, vedel som, ┼że po aktualiz├ícii n├ízvov├Żch serverov na pou┼ż├şvanie n├ízvov├Żch serverov GoDaddys by sa DNS nastavil na predvolen├ę DNS servera GoDaddy. Vedel som, ┼że by to v skuto─Źnosti sp├┤sobilo zlyhanie webovej str├ínky a preru┼íenie e-mailov, preto┼że z├íznam A by bol zaparkovan├Ż a z├íznamy MX by boli nastaven├ę na predvolen├Ż GoDaddy, a nie na bal├şk G Suite. Tak┼że som musel ru─Źne znova vytvori┼ą z├íznamy A a MX, ktor├ę som skop├şroval z predch├ídzaj├║ceho hostite─ża. Na┼í┼ąastie je to ve─żmi r├Żchly proces a zvy─Źajne sa d├í urobi┼ą sk├┤r, ako sa v├í┼í DNS roz┼í├şri, ak ste na ihrisku.

Vz┼ąah medzi vyrovn├ívacou pam├Ą┼ąou a DNS

Vyrovn├ívacia pam├Ą┼ą je dvojse─Źn├Ż me─Ź, ktor├Ż m├┤┼że pre va┼íe webov├ę str├ínky generova┼ą ve─żk├ę zv├Ż┼íenie r├Żchlosti, ale m├┤┼że to by┼ą tie┼ż zdrojom frustr├ície, pokia─ż ide o DNS a videnie ÔÇ×skuto─Źnej ┼żivej verzieÔÇť v├í┼ího webu.

Ukladanie do vyrovn├ívacej pam├Ąte WordPress uklad├í verziu v├í┼ího webu a zobrazuje ju va┼íim n├ív┼ítevn├şkom, ─Ź├şm sa proces zr├Żch─żuje, preto┼że u┼ż m├íte k dispoz├şcii predin┼ítalovan├║ verziu svojho webu.

Probl├ęm je v tom, ┼że ke─Ć na svojom webe vykon├íte zmeny, ktor├ę nie s├║ v s├║lade s verziou v pam├Ąti cache, skon─Ź├şte zobrazen├şm star┼íej verzie svojho webu.

M├┤┼że to by┼ą frustruj├║ce, pokia─ż ide o DNS v pr├şpadoch, ke─Ć potrebujete zisti┼ą, ako vyzer├í va┼ía webov├í str├ínka pri na─Ź├ştan├ş z in├ęho miesta, t. J. Nov├ęho hostite─ża.

Predpokladajme, ┼że ste pr├íve zmenili svoj z├íznam A a nasmerovali svoju webov├║ str├ínku na nov├ęho hostite─ża. M├┤┼że sa zda┼ą, ┼że je v┼íetko v poriadku, ale mohli by ste si prezera┼ą verziu svojej webovej str├ínky v vyrovn├ívacej pam├Ąti a m├┤┼żu sa vyskytn├║┼ą chyby, ktor├ę sa zobrazia pou┼ż├şvate─żom, ktor├ş predt├Żm nenav┼ít├şvili va┼íe webov├ę str├ínky, preto┼że k tejto verzii nemaj├║ pr├şstup.

Preto je d├┤le┼żit├ę porozumie┼ą cache a ako ju vypr├ízdni┼ą. Vypr├ízdnenie vyrovn├ívacej pam├Ąte znamen├í vypr├ízdnenie vyrovn├ívacej pam├Ąte, tak┼że nov├║ aktu├ílnu verziu v├í┼ího webu m├┤┼żete ulo┼żi┼ą do vyrovn├ívacej pam├Ąte (predbe┼żne na─Ź├şta┼ą) a zobrazova┼ą n├ív┼ítevn├şkom. V├Żsledkom by mala by┼ą nov├í aktu├ílna verzia v├í┼ího webu, ktor├í sa zobraz├ş v├ím aj ka┼żd├ęmu, kto ju nav┼ít├şvi.

Ak chcete vymaza┼ą vyrovn├ívaciu pam├Ą┼ą, budete musie┼ą vykona┼ą tieto kroky:

 1. Vypo─Ź├ştajte, ko─żko vyrovn├ívac├şch pam├Ąt├ş mus├şte vy─Źisti┼ą. Ak m├íte doplnok pre vyrovn├ívaciu pam├Ą┼ą, jedn├í sa o vyrovn├ívaciu pam├Ą┼ą. M├┤┼żete ma┼ą vyrovn├ívaciu pam├Ą┼ą servera, napr├şklad ve─ża hostite─żsk├Żch vyrovn├ívac├şch pam├Ąt├ş na ├║rovni servera. Ak v├í┼í web pou┼ż├şva technol├│giu Cloudflare, m├┤┼że existova┼ą aj medzipam├Ą┼ą CDN prostredn├şctvom slu┼żby Cloudflare. ─Äal┼íie podrobnosti n├íjdete v na┼íom ├║plnom sprievodcovi, ako vymaza┼ą vyrovn├ívaciu pam├Ą┼ą WordPress.
  Vy─Źisti┼ą vyrovn├ívaciu pam├Ą┼ą doplnku
  Prem├Żvacia vyrovn├ívacia pam├Ą┼ą
 2. Vypr├ízdnite ka┼żd├║ z va┼íich vyrovn├ívac├şch pam├Ąt├ş. Ak pou┼ż├şvate doplnok, v CMS bude existova┼ą mo┼żnos┼ą v Nastaveniach / N├ístroje alebo na hlavnom paneli WordPress. pre tento doplnok. V pr├şpade vyrovn├ívacej pam├Ąte servera to urobte vo svojom cPaneli a pre Cloudflare to m├┤┼żete urobi┼ą v ─Źasti ÔÇ×Vyrovn├ívacia pam├Ą┼ąÔÇť.
  Cache of Cloud Flare
 3. Tvrd├ę aktualiz├ície va┼íich webov├Żch str├ínok. ├Üpln├║ aktualiz├íciu prehliada─Źa Google Chrome z├şskate stla─Źen├şm CTRL a kliknut├şm na tla─Źidlo Aktualizova┼ą. T├Żmto sa na─Ź├şta v├í┼í web bez vyrovn├ívacej pam├Ąte a vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov by sa mal zobrazi┼ą aktu├ílny stav v├í┼ího webu. Ak sa sna┼ż├şte monitorova┼ą obzvl├í┼í┼ą d├┤le┼żit├║ zmenu DNS, odpor├║─Źame v├ím okrem v┼íetk├Żch vy┼í┼íie uveden├Żch krokov vymaza┼ą aj vyrovn├ívaciu pam├Ą┼ą a s├║bory cookie a pr├şpadne sa pok├║si┼ą zobrazi┼ą webov├║ str├ínku na zariaden├ş, ktor├ę ste nikdy predt├Żm nevideli, aby bola bezpe─Źn├í.

Spravujte DNS prostredn├şctvom CDN

Sie┼ą na doru─Źovanie obsahu alebo skr├ítene CDN je sie┼ą serverov a d├ítov├Żch centier rozmiestnen├Żch po celom svete, ktor├í poskytuje n├ív┼ítevn├şkom verziu svojich webov├Żch str├ínok z d├ítov├ęho centra, ktor├ę je im najbli┼ż┼íie.

Dovo─żte mi to vysvetli┼ą. Povedzme napr├şklad, ┼że va┼íe webov├ę str├ínky s├║ hosten├ę na serveri v Lond├Żne. Ak je n├ív┼ítevn├şkom z USA UU. Na svoj web sa mus├şte dosta┼ą na server zalo┼żen├Ż v Lond├Żne, ktor├Ż v├ím po┼íle ├║daje potrebn├ę na na─Ź├ştanie v├í┼ího webu.

Ak v├í┼í web pou┼ż├şva CDN ako Cloudflare, bude tento n├ív┼ítevn├şk nasmerovan├Ż na bli┼ż┼í├ş server so s├şdlom v USA. UU. To znamen├í, ┼że v├í┼í web sa na─Ź├şta r├Żchlej┼íie a nemus├şte ─Źaka┼ą, k├Żm doraz├ş ├║daje z Lond├Żna.

Znie to brilantne a celkovo to je, ale spravuje to DNS navy┼íe ─Ćal┼íiu ├║rove┼ł zlo┼żitosti. Ke─Ć┼że sa slu┼żby ako Cloudflare stali ve─żmi popul├írnymi, ─Źasto sa stret├ívam s t├Żm, ┼że pom├íham svojim klientom orientova┼ą sa v probl├ęmoch s DNS, kde sa vyskytuje Cloudflare, tak┼że som zahrnul t├║to ─Źas┼ą, aby ste mohli vyrie┼íi┼ą svoje bolesti hlavy DNS s├║visiace s CDN. ,

Ako to funguje

Aby Cloudflare fungoval, mus├şte ich v z├ísade necha┼ą spravova┼ą servery s menami. Pam├Ąt├íte si predt├Żm, ako sme hovorili o menn├Żch serveroch, ktor├ę ur─Źuj├║, kto spravuje DNS pre dom├ęnu?

To znamen├í, ┼że ak zmen├şte svoje DNS mimo Cloudflare, nebud├║ ma┼ą ┼żiadny ├║─Źinok. To je pr├ş─Źinou mnoh├Żch bolest├ş hlavy pre t├Żch, ktor├ş nedok├í┼żu pochopi┼ą, ako funguj├║ menov├ę servery.

Ke─Ć┼że slu┼żba Cloudflare je po─Źas pou┼ż├şvania DNS zodpovedn├í za va┼íe DNS, mus├şte zmeny v DNS vykona┼ą v r├ímci slu┼żby Cloudflare.

Nastavenia DNS v cloude

Ak zmen├şte svoje menn├ę servery sp├Ą┼ą na svojho hostite─ża alebo registr├ítora dom├ęny, Cloudflare prestane fungova┼ą a m├┤┼żete znova vykona┼ą zmeny DNS z ktor├ęhoko─żvek z t├Żchto miest.

Ak si nie ste ist├ş, ─Źo sa deje s va┼íimi menov├Żmi servermi, m├┤┼żete na overenie pou┼żi┼ą What┬┤s My DNS. Sta─Ź├ş vybra┼ą NS z rozba─żovacej ponuky zobrazenej na obr├ízku ni┼ż┼íie.

N├ízvov├ę servery typu cloudflare

Pro tip: uk├í┼żka zmien DNS

A teraz je ─Źas na odborn├ę rady, o ktor├Żch va┼íi v├Żvoj├íri a hostingov├ę spolo─Źnosti vedia, ale ─Źasto s vami nezdie─żaj├║.

Pou┼żit├şm s├║boru hosts si m├┤┼żete prezrie┼ą zmeny DNS pred ich vykonan├şm. Toto je u┼żito─Źn├ę najm├Ą pri pres├║van├ş va┼íich webov├Żch str├ínok k nov├ęmu hostite─żovi.

hosts.cx

V├í┼í s├║bor hostite─żov mapuje hostite─ża na adresy IP, d├í sa pou┼żi┼ą na to, aby v├í┼í po─Ź├şta─Ź videl webov├║ str├ínku, ako keby bol jeho z├íznam A nastaven├Ż na nie─Źo in├ę ako. S├║bor hosts v┼íak m├┤┼że by┼ą trochu m├Ąt├║ci / nepr├şjemn├Ż, tak┼że existuje online n├ístroj, ktor├Ż m├┤┼żete pou┼żi┼ą a ktor├Ż sa e┼íte ─żah┼íie naz├Żva hosts.cx

Pou┼żitie hosts.cx na zobrazenie uk├í┼żky aktualizovan├ęho servera DNS

Tento n├ístroj v├ím umo┼żn├ş prezera┼ą a upravova┼ą va┼íe webov├ę str├ínky na inom hostite─żovi bez aktualiz├ície v├í┼ího z├íznamu A. Rob├ş v┼íetko, ─Źo rob├ş s├║bor .hosts, bez ak├Żchko─żvek probl├ęmov.

Ak chcete pou┼żi┼ą hosts.cx, postupujte takto:

 1. Duplikujte svoje webov├ę str├ínky s nov├Żm hostite─żom. Uistite sa, ┼że s├║bory a datab├íza s├║ exportovan├ę a nakonfigurovan├ę spr├ívne a ┼że pri pripojen├ş s├║borov a datab├íz postupujete pod─ża krokov (.wp-config edition at─Ć.).
 2. Otvorte hosts.cx
 3. Po nastaven├ş v├í┼ího webu na novom hostite─żovi vezmite zdie─żan├║ IP adresu ├║─Źtu cPanel nov├ęho hostite─ża.
 4. Pri v├Żzve na zadanie adresy servera v hosts.cx prilepte zdie─żan├║ IP adresu
 5. Pre n├ízov webovej str├ínky v hosts.cx zadajte n├ízov dom├ęny v├í┼ího webu
 6. Kliknite na ÔÇ×Z├şska┼ą moju testovaciu webov├║ adresuÔÇť a budete si m├┤c┼ą zobrazi┼ą uk├í┼żku svojej webovej str├ínky, ktor├í bude vykreslen├í s nov├Żm hostite─żom

─îo je skvel├ę na tomto n├ístroji je to, ┼że v├ím umo┼ż┼łuje ladi┼ą chyby a vykon├íva┼ą zmeny na va┼íom webe na novom hostite─żovi bez toho, aby ste na to poukazovali.

Do generovan├ęho URL hosts.cx sa m├┤┼żete prihl├ísi┼ą do svojho dashboardu WordPress a v┼íetko, ─Źo urob├şte, sa ulo┼ż├ş do s├║borov / datab├ízy, akoby va┼íe webov├ę str├ínky boli ┼żiv├ę na novom hostite─żovi. Toto je absol├║tne nevyhnutn├ę pre citliv├ę migr├ície WordPress a je to n├ístroj, ktor├Ż pravidelne pou┼ż├şvam.

Stru─Źn├Ż preh─żad DNS

V s├║hrne s├║ to najd├┤le┼żitej┼íie body, ktor├ę je potrebn├ę z tohto ─Źl├ínku odstr├íni┼ą a ktor├ę sa vz┼ąahuj├║ na pr├ícu s WordPress DNS.

 1. Z├íznam A sa naj─Źastej┼íie pou┼ż├şva na ÔÇ×nasmerovanieÔÇť va┼íich webov├Żch str├ínok na poskytovate─ża hostingu, ktor├Ż ich tam zobraz├ş.
 2. Ak m├íte pochybnosti o zmene DNS a nevid├şte o─Źak├ívan├Ż v├Żsledok, vyma┼żte vyrovn├ívaciu pam├Ą┼ą na ├║rovni servera, doplnku a CDN (ak ju m├íte).
 3. V├Ą─Ź┼íina DNS ┼í├şrenia sa vyskytuje v min├║tach a┼ż hodine. V pokynoch sa uv├ídza, ┼że to m├┤┼że trva┼ą a┼ż 24 hod├şn, ale ak ste v priebehu hodiny nevideli ┼żiadne zmeny, vypr├ízdnite v┼íetky medzipam├Ąte a pomocou podpory hostingu skontrolujte, ─Źi v┼íetko funguje pod─ża pl├ínu a ┼że tento proces ni─Ź nebr├íni.
 4. Pred vykonan├şm zmien na serveri DNS / live dom├ęne v┼żdy pou┼żite uk├í┼żku hosts.cx. Hosts.cx m├┤┼żete pou┼żi┼ą na ladenie / opravu ak├Żchko─żvek probl├ęmov namiesto toho, aby ste museli bojova┼ą na ┼żiv├Żch webov├Żch str├ínkach.
 5. Pri prep├şnan├ş na nov├ęho hostite─ża nezabudnite op├Ątovne vyda┼ą certifik├íty SSL pomocou pr├şkazu Po─Ćme ┼íifrova┼ą.

M├íte nejak├ę ot├ízky o tom, ako zmeni┼ą alebo spravova┼ą svoje DNS? Alebo mo┼żno m├íte nejak├ę tipy, ktor├ę m├┤┼żete prida┼ą? Zanechajte koment├ír ni┼ż┼íie!