Náhly štrajk

Zhrnutie
  • Úvod
  • Pomerne ľahká prezentácia
  • IA čo to je?
  • Hrateľnosť?
  • Grafické a historické detaily
  • Na záver

Aha, už máme dosť monopolu doum-lacs v zmysle masakru, kde jediná strategická úvaha stúpa na úroveň „Mám väčšiu zbraň ako ty“. Tvárou v tvár takejto vzorke brutality vám ponúkam ďalší pohľad na masaker, no tento je vo veľkom meradle.

Úvod

Fanúšik druhej svetovej vojny, vykríkol som svoju radosť, keď na môj stôl dorazil Sudden Strike! Sudden Strike je hra priamo zo šuplíkov CDV. Táto spoločnosť sa snaží dostať do povedomia prostredníctvom sľubného softvéru. Sudden Strike nás prenesie o nejakých 60 rokov späť, aby sme znovu prežili, pravda, najväčšie fresky druhej svetovej vojny. Tešil som sa, že budem môcť pohnúť obrovskými tankami „tiger-II, Elephant a Cie“, skrátka, aká radosť v mojom srdci bola pri otvorení malej kúzelnej krabičky s dvomi plastovými podložkami, ktoré mi umožnia začať môj svätý odraz s 88mm nábojmi v hruške dvoch alebo troch okoloidúcich Ričanov.

Sudden Strike je pre milovníkov stratégií a vojnových hier. Títo budú schopní nájsť slávu, vyznamenania a nervové zrútenia. Skrátka všetko, čo vás ženie k hraniu. Sudden Strike ponúka tri herné režimy:
Solo: Tento režim ponúka možnosť vykonávať misie tvárou v tvár počítaču. Misie pre jedného hráča ponúkajú skutočnú rozmanitosť.
Kampaň: pre mňa je to najlepší režim, kde môžete hrať za tri sily; Spojenci, Rusi, Nemci. Scenáre sú prepojené a umožňujú vám využívať všetky aspekty hry, ale aj možnosť ponechať si niektoré zo svojich jednotiek na ďalšiu misiu.
Multiplayers: Tento režim spája celý rad herných režimov; ako sú Deathmatches, conquest, vlajky…

0096000000046569-obrázok-fotka-náhly-úder-3.jpg
0096000000046570-obrázok-fotka-náhly-úder-2.jpg

Kliknutím na obrázky ich zväčšíte

Pomerne ľahká prezentácia

Hra má na prvý pohľad triezvy, možno až príliš triezvy prednes. Rozhranie sa mi na prvý pohľad zdá zjednodušujúce, idem a vyberiem si sólo misiu s názvom „Saving Private Bryan“. Hádate správne, táto misia je prezentovaná ako remake tohto filmu plného nehy od Spielberga. Stále ma zarmucuje, keď dnes vidím hry s úvodmi pred hrou obmedzenými na jedinú správu „musíš prežiť a nájsť Bryana“.

Ako som povedal vyššie, prezentácia je pomerne ľahká. Nenájdeme tam však ani riadok textu o geografickej oblasti konfliktu a ešte menej o jednotkách, ktorých sa to týka, no každý film videl, ale aj tak. Keď som hovoril o svetelnom rozhraní, nemyslím tým kozmické vákuum! Poďme opäť ďalej, niet pochýb, že za touto tvarovou jednoduchosťou musí hra skrývať monštrum umelej inteligencie…

IA čo to je?

IA je skratka pre umelú inteligenciu. Ale tu sme bližšie k AD: Umelá demencia. Po príchode na pláž je vám jedinou možnosťou vybrať si skupinu pešiakov a kliknúť na vybraný cieľ. A tak sa začína masaker, ktorý moji muži ani nedokázali 5 metrov, že sú všetci mŕtvi… Ani som nestihol kliknúť myšou, aby som ich dal do krytu… do krytu? Je možné sa ukryť, ale vašim jednotkám trvá skrytie štvrť hodiny a stále nie všetky.

0096000000046571-obrázok-fotka-náhly-úder-4.jpg
0096000000046572-obrázok-fotka-náhly-úder-5.jpg
0096000000046573-obrázok-fotka-náhly-úder-6.jpg

Kliknutím na obrázky ich zväčšíte

Umelá inteligencia v tejto hre skutočne chýba, jednotkám vážne chýba logika vo svojich akciách. Som ochotný hrať American Boys, ktorých bojová inteligencia je určite podpriemerná, ale nemyslím si, že na túto pláž prišli stráviť dovolenku. Lopaty a krompáče nie sú na stavbu hradov z piesku. Uisťujem vás, môžeme nájsť aj horšie, že v scenári proti Nemcom a Rusom som mal trpké prekvapenie, keď som videl, ako ma dobíjajú okupanti čerstvo zničeného T-34, morálka jednotiek sa zjavne neberie do úvahy. Nepriateľ nikdy neustúpi, ešte lepšie 1 oproti 100 vám to naúčtuje. Bez komentára.

Hrateľnosť?

Všetci hráči strategických hier v reálnom čase rýchlo nájdu svoje značky. Herné rozhranie ponúka malú ukážku rozkazov, ktoré sa líšia podľa povahy jednotiek, útok, baník, odmín, rotácia… Toto rozhranie je celkom jednoduché, vďaka čomu je ľahké rozkazovať svojim jednotkám, ale na oplátku zatvára dvere. k jemnosti. Tu sme ďaleko od zlyhania. Ostrosť mysle sa odráža skôr v rýchlosti kliknutia. Dvakrát kliknite na pravé tlačidlo a vyberte všetky jednotky rovnakej kategórie. To je celkom užitočné, pretože pokiaľ ide o rozmanitosť jednotiek, Sudden Strike nás rozmaznáva.

0096000000046583-fotka-náhly-strike-image-16.jpg
0096000000046575-obrázok-fotka-náhly-úder-8.jpg
0096000000046576-obrázok-fotka-náhly-úder-9.jpg

Kliknutím na obrázky ich zväčšíte

Niektoré scenáre ponúkajú hrať stovky rôznych jednotiek a otázka hrateľnosti vzhľadom na veľmi veľký počet výberov alebo manévrov na mape je dôležitá. Sudden Strike, ako ste možno uhádli, zaberá veľa StarCraftu a ďalších z rodiny Craftov (boh vie, že ich je veľa). Tento typ rozhrania sa začína presadzovať a je pravda, že by sme sa mohli dočkať nejakých zmien. Ale nie je to tak, táto hra si zachováva svoj archaický dizajn rozhrania so všetkými problémami, ktoré so sebou prináša.

Ak v týchto hrách už bola problémom veľkosť alebo konfigurácia mapy, pre Sudden Strike je to ešte horšie. Príliš veľa jednotiek vás núti skákať z jedného sektora na druhý na mape, aby ste skontrolovali pohyb vašich jednotiek, ktoré majú silnú tendenciu sa stratiť. Predvýber je pre túto hru životne dôležitý, ale zostáva na počte desať, čo je v tomto meradle do značnej miery nedostatočné. Takže na záver strávite svoj život behaním za pešiakom strateným v pozadí. Veriť, že títo chlapci prišli robiť turistiku…

0096000000046577-fotka-náhly-strike-image-10.jpg
0096000000046578-fotka-sudden-strike-image-11.jpg
0096000000046579-fotka-náhly-strike-image-12.jpg

Kliknutím na obrázky ich zväčšíte

Grafické a historické detaily

Sudden Strike je skutočný pohľad. Karty sú jednoducho nádherné.
Animácie jednotiek sú úspešné aj napriek ich mikroskopickej veľkosti. Vidíme jeho mužov fajčiť, plaziť sa alebo ešte viac… Izometrická projekcia, ktorá je z hľadiska zdrojov procesora veľmi ekonomická, umožňuje spustiť tento softvér na dosť slabých konfiguráciách. Ako sa hovorí na škatuli, “všetko sa zničí”, ale pozor, animácie sú úspešné, budovy tu nielen vybuchnú, ale vidíme, ako sa zhoršujú, keď sú spôsobené škody. Navyše, každý výbuch je pastvou pre oči, kúdol plameňov a dymu, to isté platí aj pre spŕšky vody pri netrafených výstreloch.

Isté je, že v tejto hre umierajú dobre, takmer ich počuť kričať… Náhly úder vám umožní hrať 5 národy: Rusi, Nemci, Francúzi, Američania a Briti. Jednotky prítomné v tejto aplikácii sú dosť rôznorodé, od tankov po sanitky, vrátane zásobovacích vozidiel a dokonca aj komand. Rozmanitosť jednotiek je jednou z kvalít tejto hry a ich grafická stránka je celkom vydarená. Je však možné zaznamenať určité historické deformácie, ako napríklad vzhľad 155 mm protitankového dela, ktorým nie je nikto iný ako Nerbelwefer, nemecký ekvivalent Katouchkas (delostrelectvo).

0096000000046580-fotka-náhly-strike-image-13.jpg
0096000000046581-fotka-náhly-strike-image-14.jpg
0096000000046582-foto-náhly-strike-image-15.jpg

Kliknutím na obrázky ich zväčšíte

Na záver

Sudden Strike nespĺňa všetky očakávania, ktoré by sme do neho mohli vložiť. Niet pochýb o tom, že táto hra sa prezentuje kvalitnou grafickou stránkou a tiež niekoľkými novinkami. Na polceste medzi Close Combat a Steel Panther vývojári zrejme prepracovali grafiku v neprospech hrateľnosti.

grafika: 19/20
zvuk: 17/20
záujem : 14/20
Život : 1 mesiac

Related Articles

Back to top button